Kultura

Zamek przeżył oblężenie, a Tęczyński znów zginął z rąk mieszczan

Na dwa dni łąki przy Tenczynie znów zaludniły się damami w powłóczystych sukniach i bracią rycerską przybyłą z czterech województw. Turyści mogli zobaczyć inscenizację bitwy o zamek, czy choć przez chwilę potrzymać w ręku miecz by poczuć się jak średniowieczny rycerz.

W pierwszy wrześniowy weekend łąki u stóp Tenczyna po raz kolejny zamieniły się w tętniący życiem średniowieczny obóz. Stanęły na nich również szranki, które stały się areną zmagań kwiatu małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego rycerstwa. Poza nagrodami zwycięzcy zyskali uznanie pięknych dam, szacunek współwalczących oraz podziw zgromadzonej gawiedzi.

Pogoda jak zwykle dopisała, piękne słońce towarzyszyło uczestnikom turnieju przez dwa dni podkreślając sielankową atmosferę oraz pozwalając na przeprowadzenie historycznych inscenizacji ataku na zamek czy zabicia Andrzeja Tęczyńskiego w rozruchach krakowskich. Kramarze zachwalali swoje produkty (tradycyjne wyroby z drewna, zioła, pamiątki), instruktorzy szermierki dawali pokazy technik posługiwania się białą bronią a skryba uczył średniowiecznej kaligrafii. Można też było kupić wspaniale ilustrowany album z opisem historii zamku wydany przez stowarzyszenie Ratuj Tenczyn. Liczni odwiedzający mogli po raz kolejny cofnąć się o kilkaset lat i poczuć atmosferę czasów gdy życie toczyło się wolniej, spokojniej i bliżej natury.

III Turniej Rycerski o topór Andrzeja Tęczyńskiego zorganizowany został przez Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn oraz  Ekstraordynaryjną Konfraternię Kordegardy w skład której weszli:

Krakowskie Bractwo Grodzkie
Poczet Rycerza Bidusa herbu Łabędź
Poczet Filipa herbu Lubicz
Poczet Przema i Hagnos z Częstochowy

Pozostałe grupy rekonstrukcyjne które wzięły udział w imprezie to:

Kompania Gryfitów z Krakowa
Krakowska Chorągiew Nadworna
Bractwo Rycerskie Ziemi Myślenickiej
Poczet Herbu Niezgoda
Chorągiew Księstwa Ziębickiego
Bractwo Rycerskie Zamku Bolków
Bractwo Rycerskie Grodu Chojnów
Bractwo Rycerskie Dwugryf z Częstochowy
Bractwo Rycerskie Kruk Starostwa Rabsztyńskiego
Rycerska Drużyna Miasta Żarki
Kłodzkie Bractwo Rycerskie
Księstwo Nyskie
Drużyna Ognistego Węża z Opola
Wolna Kompania Rodów Małopolskich

Prezentacje, pokazy i warsztaty historyczne prowadzili:

Jurek Miklaszewski –  Silkfencing Team z Krakowa
Kaligraf – Szkoła Kaligrafii, Iluminatorstwa i Sztuk Pokrewnych z Krakowa.

Impreza zgromadziła grupy rekonstrukcyjne z województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

W konkurencjach bojowych (Turniej miecza i tarczy oraz Turniej miecza długiego) najwyższe laury zebrali Jan Halicki z Bractwa Rycerskiego Kruk Starostwa Rabsztyńskiego oraz Wojciech Dudek z Kompanii Gryfitów.
Wielką niespodziankę sprawił Szymon Bąk z Krakowskiego Bractwa Grodzkiego, który pierwszy raz stając w szrankach turniejowych zajął drugie miejsce w turnieju miecza i tarczy. Ci trzej podzielili także między siebie nagrody za dworność od Loży Dam.  Na torze łuczniczym niepokonana była Krakowska Chorągiew Nadworna. Artur Kołodziejczyk i Andrzej Salamon zajęli dwa pierwsze miejsca. Przedstawicielka Krakowskiej Chorągwi Nadwornej: Joanna Salamon zajęła także pierwsze miejsce w Biegu po Futro. W Turnieju Bardów laury zdobyli, wyżej wymieniony Jan Halicki oraz Rycerz Szówar z Zamku Bolków.  Odbył się także Pokaz Mody Średniowiecznej, gdzie nagrodzona została pracownia „Niebieski Kufer”

Inscenizacje „Bitwa o Zamek”, oraz „Zabójstwo Andrzeja Tęczyńskiego” przygotowało Krakowskie Bractwo Grodzkie, a udział w nich wzięły wszystkie zgromadzone grupy rekonstrukcyjne, rycerze, damy, zbrojni, artyleria, łucznicy, mieszczanie, czeladź i motłoch.

Tekst oraz zdjęcia: Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę