Gospodarka

Duże rodziny za śmieci i wodę mogą zapłacić mniej

Krzeszowicki samorząd przedstawił wstępne propozycje ulg jakie mogłaby obejmować gminna karta dużej rodziny. Część z nich pokrywa się z propozycjami, jakie przedstawiciele Koła Dużych Rodzin zgłaszali burmistrzowi na początku roku.

duza_rodzina_krzeszowice01

W gminie Krzeszowice mieszka ponad 200 rodzin, którym przysługuje karta dużej rodziny. Jej posiadaczami jest już 175 z nich. Na razie ze zniżek mogą korzystać tylko w czterech punktach Krzeszowic – salonie operatora Play, oraz oddziałach banków – PKO, BOŚ Bank i BZWBK. Po pojawieniu się krajowej Karty Dużej Rodziny władze gminy zaczęły zastanawiać się na nad ustanowieniem karty samorządowej. Podobne działają już w Zabierzowie czy Krakowie.

Prace nad jej stworzeniem zainicjowali sami zainteresowani. Jeszcze w styczniu na biurko burmistrza trafiło pismo ze społeczną inicjatywą wprowadzenia gminnej karty dużej rodziny. Powstałe Koło Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” apelowało o wprowadzenie szeregu zniżek dla rodzin z trójką dzieci. Ulgi w opłatach za publiczne przedszkola, zniżki na bilety za odpłatne zajęcia sportowe i imprezy kulturalne prowadzone przez gminny ośrodek kultury i sportu, jednorazowe zapomogi z tytułu urodzenia trzeciego i kolejnego dziecka, czy niższe stawki opłat za śmieci i ścieki – to tylko część propozycji przedstawionych w liście.

Tydzień temu burmistrz zaprosił duże rodziny do urzędu. Na spotkaniu padły pierwsze konkretne propozycje możliwych zniżek. Wśród nich – niższa opłata za wodę i ścieki, bezpłatne wejście na lodowisko, ulgi w opłatach za samorządowe przedszkola, ulgi w opłatach za szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom wreszcie niższa stawka za śmieci segregowane. Duże rodziny zapłacą też mniej za zajęcia prowadzone przez CKiS oraz wyjazdy organizowane przez krzeszowicki hufiec. Krzeszowickie duże rodziny mogłyby także liczyć na zniżki przy zakupie biletów miesięcznych na komunikację miejską w Krakowie. Nad propozycjami musi się teraz pochylić krzeszowicka Rada Miejska.

Tymczasem jeszcze do 18 maja rodziny wielodzietne, w których dochód na osobę nie przekracza 684 zł netto mogą skorzystać z dofinansowanie zakupu artykułów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych (w szczególności podręczników wymaganych według programu szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej na rok szkolny 2015/2016). Wsparcie z programu „Pierwszy dzwonek” wynosi 150 złotych na ucznia. Więcej szczegółów na stronie internetowej gminy.

Fot. pudgeefeet / Foter / CC BY-ND

12 komentarzy

12 Komentarzy

  1. A

    18/05/2015 o 06:40

    czyli wszyscy inni zapłacą więcej, bo nie czarujmy się firmy to nie organizacje charytatywne i ktoś musi zapłacić, jeśli np. firma wywożąca śmieci w przetargu przedstawiła jakąś kwotę na rok usług i „gmina” na nią przystała to firma jej nie obniży. Kwota pozostanie bez zmian tylko wszyscy, którzy nie mają dużych rodzin zapłacą więcej w takiej czy innej formie. Dofinansowania choćby jednorazowe też nie spadają z nieba tylko z podatków wszystkich mieszkańców jeśli „gmina” da dofinansowanie to nie zbuduje chodnika czy drogi bo z pustego ani Duda ani Salomon nie naleje…

    • B

      18/05/2015 o 09:08

      Każda inwestycja kosztuje. Z wyliczeń CAS wynika, że koszt wychowania dwójki od 317 do 350 tysięcy złotych. Jeżeli Gmina obniży ten koszt o symbiliczne 5tys na wodzie i śmieciach przez 20 lat to nadal to niewiele zmieni. Może jednak trochę przyczyni się do tego, żeby nie trzeba było sprowadzać 2tys Syryjczyków, aby pracowali na emeryture użytkownika A.

      Odwracając sytuację dzieci z rodzin wielodzietnych przy tak dużym koszcie ponoszonym przez rodziców, powinny zarabiać na emeryturę rodziców, a nie księży czy innej formy „wygodnie żyjących”. Jedno piwo mniej w miesiącu, a masz większa pewność, że wszystko za 20 lat nie rozleci się jak Amber Gold i będzie na choćby głodową emeryturę.

      • Anonim

        19/05/2015 o 19:57

        uzytkownik ps. pracowałam na tę emeryturę prawie 30 lat i wierzę, że nikt inny już nie musi na nią pracować bo te lata oddawania 50% pensji to wystarczy na moją 'głodową” egzystencję

        • ccc

          20/05/2015 o 12:47

          Odpowiedź dla Anonim: 30lat pracy + powiedzmy 20lat nauki (na koszt Państwa) . Przeciętna długośc życia kobiety – jak podają statystyki – to 81lat. Czyli czas na emeryturze to następne 31lat. Czyli Pani 30lat pracy ma wystarczyć na 51 lat życia na utrzymaniu innych ?? – najpierw rodziców a potem Państwa. Nawet dodając do tego pieniądze wypracowane na konto emerytalne przez okres 30lat pracy to i tak – jakoś nie wydaje mi się wystarczająco. Nie jestem specjalistą ale chyba średnie ma Pani zabezpieczenie nawet na głodową emeryturę! – nasz system emerytalny jest kiepski i tylko przyrost naturalny może nas uratować. Przyszłość i nadzieja to dzieci !! więc każde ułatwienia dla ludzi którzy je wychowują POWINNY BYĆ WPROWADZANE – POPIERAM INICJATYWĘ bo nie jestem egoistką i widzę, że luki w naszym systemie są ogromne!.

        • Anonim

          20/05/2015 o 23:31

          Tak czy owak, jeżeli słowo pracowałam jest w czasie przeszłym, to po tych pieniądzach nie ma ani śladu. Już są przejedzone.
          Tylko następne pokolenia mogą zapewnić stabilność systemu, a nie uda się tego zrobić w systemie rodzin 2+1, a nawet 2+2 nie pomoże. Stąd paląca potrzeba działania w temacie rodzin, a mniejsza w temacie układania chodników do nikąd.

  2. Real

    18/05/2015 o 08:42

    http://www.malopolskie.pl/Wydarzenia/?id=14102
    O nas bez nas:(
    Na stronie gminy nic. Burmistrz zapadł się pod ziemię.
    Urząd przygotowuje majówkę hrabiny a izba gospodarcza rozdaje jabłka z przerzutu. Oto nasza rodzina, na którą się wszyscy składamy 🙂

    • Imam

      19/05/2015 o 21:52

      Jak o nas bez nas ? Wpis znaleziony 😛
      Czego oczekujesz ? Że jak w Iraku o wschodzie słońca Wielki Wacław przez wszechobecne głośniki swoim śpiewem ogłosi nowe złoża a potem zachęci do modlitwy do Allaha ?

      • Real

        20/05/2015 o 08:07

        Aktywności burmistrza oczekuję i tego ażeby wiedział choć w mikro zakresie co się dzieje w gminie

        • Pati

          20/05/2015 o 11:30

          Aktywności burmistrza ? …….. Dobre…….

  3. Anonim

    19/05/2015 o 10:42

    Święta racja. Czas świetności Krzeszowic bezpowrotnie minął.

    • Anonim

      19/05/2015 o 21:37

      Jakieś sto lat temu niedługo będzie 😉

  4. wasyl

    20/05/2015 o 19:51

    Ale PR na Majówkę wprowadza pociąg specjalny. Nazwa specjalny dostosowany do stanu infrastruktury !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę