Galerie

Turnie rycerski na zamku Tenczyn

Szczek mieczy, armatnie wybuchy i dźwięki średniowiecznej muzyki towarzyszyły pierwszemu Turniejowi o topór Andrzeja Tęczyńskiego na zamku w Rudnie. Organizatorzy szacują, że w imprezie mogło wziąć udział nawet ponad tysiąc osób.

Wstydliwa wizytówka Krzeszowic

Po przeczytaniu opisu na drzwiach wiem już, że najlepsze lody w mieście robi nie Melba ani Aga, ale bliżej nieokreślona Dorotka, bohaterka dyskusji toczącej się na drzwiach toalety. Wiem też, komu w Krzeszowicach należy kibicować, a kogo należy „jeb…ć”, wiem kto jest „kur…ą”, a kto Żydem. Skąd wiem to wszystko? Jestem pasażerem wysiadającym na krzeszowickim dworcu.

Warszawianka powraca w całkiem nowej odsłonie

Warszawianka - jedna z najstarszych krzeszowickich restauracji powraca po kapitalnym remoncie. Rezultaty 9-miesięcznych zmian możecie zobaczyć już dziś na naszych stronach.

Dębnik – 60 lat hałasu, kurzu i ciężarówek

Gmina liczy na wpływy do budżetu, inwestor na zyski, a co stanie się z naszą wioską – pytają na naszym forum zrozpaczeni mieszkańcy Dębnika. Po poda trzyletniej przerwie powraca temat eksploatacji złóż wapienia dewońskiego przez krakowską firmę Trans-Ziem. Do 2 kwietnia w Wydziale Ochrony Środowiska można zapoznać się ze sporządzonym na zlecenie inwestora raportem oddziaływania inwestycji na środowisko, oraz wnieść do niego swoje uwagi i wnioski.

Wellness zamiast Raju nad Krzeszówką

Stylowe ławki, odnowione ścieżki turystyczne, czytelne tablice informacyjne i stały monitoring na jedno klikniecie myszy – tak już niebawem może wyglądać Park Bogackiego. Do Urzędu Marszałkowskiego trafił projekt rewitalizacji miejskiego zieleńca, z którego gmina chce stworzyć nowy produkt turystyczny.

Pierwsze oznaki wiosny?

Do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny został jeszcze ponad tydzień, a na przydrożnych polach już widać pierwsze zwiastuny jej nadejścia. Z zeschłej trawy wyrastają słoiki z ogórkami kiszonymi, stare pantofle, worki z popiołem czy monitory. Mieszkańcy okolicznych wiosek rozpoczęli wiosenne porządki. Kto za nie zapłaci? My wszyscy, bo likwidację dzikich wysypisk gmina pokryje ze swojego budżetu.

W Imię Boże, czyli o sztuce tworzenia ikon

Co symbolizuje biel na ikonie, na jakim drewnie powstają sakralne obrazy, jakie są etapy ich tworzenia - w lutym galeria Pałacu Vauxhall postawiła na sacrum. O sztuce tworzenia ikon opowiadali ich twórcy z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej „ECCLESIA”.

Laboratorium na miarę XXI wieku.

Zakończyła się przebudowa miękińskiego ośrodka szkoleniowo-dydaktycznego AGH. W nowoczesnym laboratorium edukacyjno – badawczym odnawialnych źródeł energii powstała m.in. sala wykładowa dla 50 osób z wyposażeniem w sprzęt multimedialny, sala laboratoryjna ze stanowiskami komputerowymi.

Karmelici budują Dom Pielgrzyma

Dom recepcyjny, w ramach którego znajdzie się księgarnia, restauracja, administracja, punkt informacyjny, sale duszpasterskie i konferencyjne, a także dom hotelowy, w którym przewiduje się 47 miejsc noclegowych. Przy klasztorze w Czernej powstaje kompleks - Dom Pielgrzyma.

Brama Zwierzyniecka już nie straszy

Dawniej strzegła wejścia do Zwierzyńca, przez lata niszczała, od niedawna ma całkiem nowe oblicze. Brama Zwierzyniecka doczekała się remontu. Warto wybrać się do Tenczynka by zobaczyć efekty prac na własne oczy.

Sprawdź jak zmieniają się Krzeszowice

Kolejny etap rewitalizacji i kolejne problemy. Gmina zapłaci za nielegalne wycięcie drzew ze skweru przy ulicy Rynek. Okazuje się również, że na razie nie ma co liczyć na powstanie fontanny na płycie Rynku. Gmina nie jest właścicielem zielonego skweru w centrum, na którym miałby powstać wodotrysk.

Trwa przebudowa ulicy Długiej

Pod koniec listopada mają zakończyć się prace remontowe na ulicy Długiej w Krzeszowicach. W tej chwili przy dawnej siedzibie Telekomunikacja Polskiej powstaje nowy parking.

Pierwszy pensjonat w mieście otwarty!

Niegdyś dom lekarza krzeszowickiej balneologii, dziś pierwszy pensjonat w mieście, którego nazwa nawiązuje do prozy Stanisława Czycza. Mieszcząca się przy krajówce Willa Sorrento właśnie zainaugurowała swoją działalność.

Święto Ogrodów w Filipowicach

Kwiaty, iglaki, byliny - przez trzy dni w ramach VI Festiwalu Święta Ogrodów miłośnicy zieleni mogli podziwiać niezwykły ogród Pani Lucyny Grabowskiej w podkrzeszowickich Filipowicach.

Majówka u hrabiny

Stroje z minionej epoki i malownicza sceneria Parku Bogackiego połączona z jarmarkiem tradycji. W ten weekend do Krzeszowic powróci czar dawnych, hucznie obchodzonych imienin hrabiny Zofii Branickiej z Potockich. Imprezie będą towarzyszyły wystawy, projekcja filmu i koncerty.

Willa otwarta dla zwiedzających

Choć już od kilku lat, w połowie należy do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej, dopiero 15 maja została udostępniona dla zwiedzających. Wybudowana 1925 roku willa rodziny Domańskich w Nawojowej Górze przetrwała burzliwe czasy wojny i okres powojenny, wciąż zachwycając swoimi stylowymi wnętrzami.

Trwa rewitalizacja Krzeszowic

Barierki, znaki zakazu, rozkopane chodniki i księżycowy krajobraz na ulicy Krakowskiej – w Krzeszowicach rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji miasta.

Przedszkole w Krzeszowicach otwarte!

Były życzenia, list od marszałka, kwiaty, odznaczenie od kuratora i podkowa na szczęście, a także... przeprosiny dla rodziców. Nowe przedszkole w Krzeszowicach zainaugurowało swoją działalność.

Pierwsze zdjęcia przedszkola w Krzeszowicach

Przedszkole o łącznej powierzchni użytkowej 2 042,82 m2, pomieści dziesięć oddziałów - 250 dzieci, w tym również oddziały integracyjne.

Nowe place zabaw w gminie

Boisko do siatkówki plażowej, stół ping-pongowy, tablicę do kosza, przyrządy gimnastyczne i atletyczne czy tor do jazdy na rolkach – tak wygląda nowy plac zabaw nieopodal gimnazjum w Woli Filipowskiej. W tym roku podobnych miejsc w całej gminie ma powstać czternaście.

Pałac Vauxhall w nowej odsłonie

Zaprojektowany przez Szczepana Humberta, miał być centralnym punktem założenia uzdrowiskowego. Zbudowany na planie prostokąta mieścił sale i pokoje przeznaczone do zabaw dla kuracjuszy, później budynek pełnił rolę administracyjną, dziś mieści się w nim centrum kultury i galeria wystawiennicza.

Wroński znów przyciąga turystów

Urokliwe alejki, piaszczysty brzeg, niewielkie, drewniane molo łączące dwa brzegi. Jeśli szukacie urokliwego miejsca na weekendowy wypad - ukryty pośród Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego staw tylko czeka by go odkryć na nowo.

Zobacz jak zmieniał się Plac Kulczyckiego

Rozpoczęła się rewitalizacja Krzeszowic. Na pierwszy ogień poszedł Plac Franciszka Kulczyckiego. Koszt modernizacji wyniesie 271.6 tys. zł. W ramach inwestycji powstają nowe alejki i 42 miejsca postojowe.

Trialowe zmagania w Miękini, 2010

Właśnie zakończyły się zawody III Rundy: Mistrzostw Europy „Trial”, Pucharu Europy Juniorów „Trial” oraz Pucharu Europy Weteranów „Trial”.

Majówka hrabiny Zofii, 2010

Pogoda pokrzyżowała plany organizatorom tegorocznej majówki Hrabiny Zofii. Widowisko, które miało odbyć się w plenerze, przeniesiono do Pałacu Vauxhall, natomiast na Jarmark Tradycji trzeba będzie poczekać do odbywających się w czerwcu Dni Krzeszowic.

Krzeszowickie ulice jak szwajcarski ser, 2010

Kraków, wzorem niemieckiego Niederzimmern w Turyngii, zamierza sprzedawać dziury w swoich drogach. Czy mieszkańcy Krzeszowic połakomiliby się na dziurawe, niczym szwajcarski ser, drogi w swoim mieście?

Zaśmiecona Białka, 2010

Telewizory, zderzaki, umywalka, stary materac doprawiony sporą dawką pustych butelek po napojach wyskokowych. Wszystko to można znaleźć na Białce, wzdłuż drogi prowadzącej do Filipowic. Tam gdzie kończy się Gmina Krzeszowice wyrasta dzikie wysypisko śmieci.

Zdewastowano wiatę przystankową na ulicy Kościuszki, 2010

Wybite szyby, zniszczona pleksa i brak tabliczki z nazwą przystanku - tak po niespełna trzech miesiącach wygląda wiata przystankowa przy ulicy Kościuszki w Krzeszowicach.

Remont Pałacu Vauxhall, 2010

Czy Gmina Krzeszowice dopuściła się samowoli budowlanej rozpoczynając remont elewacji zabytkowego Pałacu Vauxhall? Powiatowy inspektor nadzory budowlanego twierdzi, że prace były prowadzone \"bez odpowiednich zezwoleń\"

Przedszkole w Tenczynku otwarte, 2009

Kliknij na zdjęcie by zobaczyć w jakich warunkach będą bawiły się i uczyły przedszkolaki z Tenczynka.

Najważniejsze wydarzenia 2009 roku

Dowiedz się co wydarzyło się w minionym roku w Gminie Krzeszowice.

Frywałd mówi \"nie\" kopalni

Mieszkańcy Frywałdu domagają się powołania komisji do zbadania oddziaływania kopalni porfiru w Zalasiu na środowisko.

Orlik poświęcony

Krzeszowicki „Orlik”, jak wynika z analiz Urzędu Marszałkowskiego, jest jednym z najtańszych w województwie.

Wroński - staw bez wody, 2008

Woda zaczęła wyciekać już w kwietniu, nie pomogło uszczelnianie wałów. Część ryb, które nie zostały skradzione, wywieziono do stawu w Miękini.

PKP przed rewitalizajcą, 2008

W ciągu kilku najbliższych lat Polskie Linie Kolejowe wybudują wiadukty i przejścia podziemne. Inwestycja ma objąć linie od Jaworzna do Krakowa, w tym również stacja PKP na Woli Filipowskiej i w Krzeszowicach

Krzeszowice po gradobiciu, 2008

Ulewny deszcz, połamane drzewa, grad wielkości kasztanów - tak wyglądały Krzeszowice po przejściu wtorkowej nawałnicy.

Tak dymił Alcor, 2007

Dymi najczęściej popołudniami i nocami. (...) Trują środowisko, a przede wszystkim mieszkańców\". O czym mowa? Od kilku lat niezmiennie o tym samym - czyli o krzeszowickiej odlewni aluminium \"Alcor\".

Alcor jak puszka Pandory, 2007

Firma łamie prawo - wytapia aluminium niezgodnie z prawem budowlanym - orzekli powiatowy, a następnie wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Zdjęcia wykonane przez mieszkańców.

Zamek w Rudnie, 2008

Nazywany małym Wawelem, położony na wygasłym wulkanie - zamek Tenczyn, a właściwie to co z niego zostało - wciąż przyciąga tłumy turystów.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2007

Andrzej Bulicz (Pixel-Art)

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Pingback: Burmistrz przepraszał rodziców « krzeszowice.one.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę