To jeszcze nie koniec

Opublikowane

Zła wiadomość dla wszystkich tych, którzy myśleli, że dzisiejsza rozprawa administracyjna dotycząca planowanej inwestycji firmy Strabag, będzie ostatnią.
Okazuje się, że piątkowe spotkanie było najprawdopodobniej tylko preludium do dalszych działań firmy.
Przedstawiciele austriackiego inwestora, którzy nawiasem mówiąc przyjechali na spotkanie bez pełnomocnictwa (dopuszczeni do rozprawy warunkowo, mają w przeciągu 7 dni dostarczyć dokumenty poświadczające zgodę firmy na jej reprezentowanie), podkreślali, że budowa wytwórni jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Wskazywali również, że nieopodal planowanej inwestycji zlokalizowana jest firma, która już wytwarza masy mineralno-bitumiczne (ADD Asfalt). W doręczonym do urzędu stanowisku, Strabag wyrażał zdziwienie zachowaniem zarządu Kopalni Porfiru i Diabazu, który odmówił dostarczania kruszywa do planowanej wytwórni.

źródło: inf. wł

Obecny na rozprawie przedstawiciel KPiD, zarzucił austriackiej firmie błędy przy sporządzaniu raportu, chodzi m.in o drogę dojazdową do planowanej inwestycji. Okazuje się, że jest ona własnością Nadleśnictwa Krzeszowice, które nie godzi się na przejazd przez nią samochodów o dużym tonażu (jest to droga leśna, która właściwie powinna być zamknięta dla ruchu).
Sporządzając raport oddziaływania na środowisko (dodajmy, że nie był on obligatoryjny), firma nie wzięła pod uwagę kumulacji emisji zanieczyszczeń z dwóch zakładów, w tym ADD Asfalt – podkreślał radny Ryszard Niemczyk.
Przedstawiciel Nadleśnictwa Krzeszowice dodawał natomiast, że na terenach sąsiadujących z działką, na której planowana jest budowa wytwórni trwa inwentaryzacja siedlisk przyrodniczych, które prawdopodobnie już niebawem będą chronione programem „Natura 2000”.
Inwestycja firmy Strabag miałaby zły wpływ na faunę i florę Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego – zwracała uwagę jedna z mieszkanek Tenczynka – dodając, że firma powinna poszerzyć raport o ocenę poziomu hałasu, uwzględniając także istniejące już tło (w raporcie Strabag podał tylko poziom hałasu emitowany przez własną firmę, nie dodając istniejącego już poziomu hałasu).

Przedstawiciele austriackiego inwestora zobowiązali się do uzupełnienia raportu, uwzgledniając w nim wnioski mieszkańców.

6 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version