Gmina w promocji
Właśnie ta placówka daje ogromne szanse na rozwój turystyki w gminie. Nie tylko zresztą turystyki. – Tu będą się osiedlać pracownicy szpitala. Ludzie mogą przyjeżdżać na wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych i na rehabilitację ambulatoryjną w ORNR. Stwarza to szansę na powstawanie bazy noclegowej, tak jak jest to na przykład w Austrii czy Francji – mówił Marian Pajdak ze Stowarzyszenia „Polska Sahara”, które wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie było inicjatorem zorganizowania konferencji.
źródło: www.dziennik.krakow.pl
Wiadomo, że na miejsce w sanatoriach czy w krzeszowickim szpitalu czeka się średnio 1,5 roku. Chcący skorzystać z zabiegów wcześniej, mogą na czas kuracji zamieszkać w prywatnych kwaterach i dochodzić do ośrodków. – Można do tego wykorzystać wiele domów. Kiedyś budowano duże, wielopokoleniowe budynki mieszkalne – w takich najłatwiej wygospodarować kilka pokoi do wynajęcia – przekonywał prezes Fundacji Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych Adam Ślusarski, reprezentujący również Gminne Forum Organizacji Pozarządowych Gminy Krzeszowice. Podkreślił on znaczenie walorów przyrodniczych gminy, ośrodka „Krzeszowice”, pola golfowego w Paczółtowicach i zabytków, które powinny być dużą atrakcją dla turystów i kuracjuszy. Zwrócił ponadto uwagę na konieczność tworzenia tras rowerowych, wykorzystania do reklamy gminy gospodarstw agroturystycznych oraz wypromowania własnych produktów.
– Można na wiele sposobów promować walory gminy, także poprzez produkty regionalne, jednak niezbędne jest współdziałanie władz samorządowych. Przykładem może być powiat olkuski, gdzie wspólnie ze Starostwem Powiatowym opracowano projekt promocji produktów regionalnych. Uczestniczyło w nim wiele jednostek, m.in. koła gospodyń wiejskich i strażacy. Stworzono katalog 60 potraw z przepisami na nie i dzisiaj już nikt nie dziwi się, że istnieje np. zupa powodzianka. Krzeszowickie produkty też na pewno mają szanse powodzenia – stwierdził Marian Pajdak.
O rozwoju ośrodka „Krzeszowice”, wykorzystaniu wód mineralnych i możliwościach przyjmowania pacjentów z zewnątrz mówiła dyrektorka Katarzyna Siata. Niedawno oddano do użytku nowy oddział z 70 łóżkami i najlepiej w Małopolsce wyposażoną bazą zabiegową. Lecznica jest też największym w regionie ośrodkiem rehabilitacyjnym, liczącym obecnie 170 miejsc szpitalnych i 40 w oddziale dziennym. Jeśli zakończony zostanie zaplanowany cykl inwestycyjny, to w czwartym etapie rozbudowy ORNR (w trzech zmodernizowano i zbudowano obiekty szpitalne i zabiegowe oraz certyfikowane laboratorium analityczne) powstanie baza hydroterapii z basenem rehabilitacyjnym oraz 37 łóżkami szpitalnymi. W ostatnim etapie zaplanowano budowę nowej przychodni.
Katarzyna Siata oprowadziła uczestników konferencji po całym kompleksie, w którym codziennie – poza świadczonymi pacjentom szpitala – z usług z zakresu fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej korzysta ponad 360 osób z zewnątrz. Są one także diagnozowane, dla każdej opracowuje się indywidualny program leczenia.
Uczestnicy konferencji mówili, jak ważne jest zaangażowanie się lokalnej społeczności w działania na rzecz rozwoju gminy, np. przez organizacje pozarządowe, które mogą wiele zrobić dla małych ojczyzn, wykorzystując unijne dotacje. Jutro o godz. 18 w siedzibie klubu sportowego Świt odbędzie się spotkanie w tej sprawie.