Zdobywanie Węgier
Dwukrotnie wystąpi na nim 12-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Woli Filipowskiej, a także zaprezentuje się zespół taneczny z Krzeszowickiego Ośrodka Kultury „Top Dance”, prowadzony przez Magdalenę Czechowską. Kontakty z Polonią na Węgrzech nawiązano kilkanaście lat temu.
– Będziemy chcieli, aby były intensywniejsze, bo odległość jest niewielka i łączą nas historyczne więzy. Nastawiamy się na kontakty z jedną ze szkół, np. noszącą – podobnie jak Szkoła Podstawowa w Woli – imię bohatera obu narodów gen. Józefa Bema. Zamierzamy też rozmawiać z przedstawicielami władz o współpracy głównie pomiędzy samorządami oraz w obszarze sportu i turystyki, np. poprzez krzeszowicki Klub Podróżnika oraz szkoły – mówi burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl.
źródło: www.dziennik.krakow.pl
Zwrócił się on do organizatorów festiwalu o zorganizowanie spotkania z emerytowanym konsulem generalnym Węgier w Polsce Istvanem Kovacem, goszczącym niegdyś w Woli Filipowskiej na 25-leciu szkoły podstawowej. – To było bardzo pożyteczne spotkanie i chętnie nawiązalibyśmy ponownie współpracę z panem konsulem, który może teraz znalazłby więcej czasu – dodaje burmistrz.
W skład delegacji – oprócz burmistrza, zespołu tanecznego, uczniów, ich opiekunów i dyrektorki ZS Teresy Gorczyńskiej – wejdą: przewodnicząca Rady Miejskiej Marta Sobczyk, radny Władysław Gwiazdowski i Jerzy Wieczorek, sekretarz Urzędu Miejskiego Jan Bereza.
W Budapeszcie delegacja przebywać będzie do niedzieli.