Grupa liderów

Opublikowane

W Krzeszowicach zawiązała się grupa inicjatywna stanowiąca podstawę do powołania Lokalnej Grupy Działania, zajmującej się wdrażaniem programu „Lider Plus”.

Grupę założyło ponad 20 osób, w tym byli burmistrzowie: Zygmunt Kuchta, Wiesław Jagiełło, Stefan Kucia, a także prezes klubu Świt Adam Ślusarczyk oraz reprezentanci prawie wszystkich sołectw w gminie. Obecne władze Krzeszowic są zainteresowane „Liderem”, który może przynieść gminie wymierne korzyści i zaktywizować mieszkańców do działania na rzecz małych ojczyzn. W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie grupy założycielskiej z burmistrzem Czesławem Bartlem, który zainteresowany jest włączeniem gminy do działania w „Liderze”.

www.dziennik.krakow.pl


Na pewno inicjatorom z Krzeszowic będzie łatwiej, bo w powiecie krakowskim droga jest już przetarta przez Stowarzyszenie „Korona Północnego Krakowa”, zrzeszające siedem gmin: Michałowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzycę, Liszki, Wielką Wieś, Zabierzów, Zielonki. Wprawdzie nie wszystkie mogły brać udział w projektach, bo w trakcie wdrażania „Lidera” zmieniono warunki tzw. zagęszczeniowe i wyeliminowano z nich gminy bardziej zurbanizowane. Jednak samorządowcy nie chcieli zaprzepaścić włożonego wysiłku i postanowili kontynuować rozpoczęte prace poprzez stowarzyszenie. „Lidera” rozpoczęto opracowaniem stron internetowych dla wielu sołectw. Przygotowała je młodzież zamieszkała w poszczególnych wioskach. Gminy organizują też różne imprezy integracyjne. W zeszłym roku gospodarzem była gmina Zielonki. W minioną sobotę Wielka Wieś w hali sportowej w Białym Kościele zorganizowała mecz samorządowców.

– Wymóg zagęszczeniowy został już zdjęty z listy kryteriów i obecnie z dotacji tego programu mogą korzystać gminy liczące od 10 do 150 tysięcy mieszkańców – informuje Adam Ślusarczyk. Założyciele nie uzgodnili jeszcze, czy do „Lidera” przystąpią z innymi gminami czy w pojedynkę, bo powinny być one spójne, a w sąsiedztwie krzeszowickiej o charakterze miejsko-wiejskim, w powiecie krakowskim są gminy typowo wiejskie. Te sprawy omawiane będą na kolejnych spotkaniach. Wymogiem jest współdziałanie trzech sektorów: publicznego (samorządy), gospodarczego (biznes) oraz społecznego (organizacje pozarządowe). W tym ostatnim obszarze nie będzie trudno, bo w krzeszowickiej gminie są organizacje realizujące międzynarodowe projekty.

„Lider” staje się coraz bardziej popularny, bo na realizację wielu zamierzeń na obszarach wiejskich można otrzymać niemałe dotacje. W początkowych etapach na projekty miękkie, nieinwestycyjne. W latach 2007-2013 Małopolska otrzyma bez mała 84 mln euro. Jest więc o co walczyć.

Niedawno Lokalną Grupę Działania utworzyły trzy północne gminy: Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Sułoszowa. Na jutrzejszej sesji radni gminy Skawina będą decydować o przystąpieniu do LGD razem z Mogilanami i Świątnikami Górnymi.

35 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version