Gospodarka
Zdrój pieniędzy na „małe projekty”
33 projekty złożone w ramach naboru na tzw „Małe Projekty” i „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” to absolutny rekord w historii działalności Lokalnej Grupy Działania „Zdrój”.
W tym roku każdy projekt złożony w ramach naboru na tzw „Małe Projekty” został skierowany do dofinansowania. Najwięcej punktów otrzymały dwa projekty stowarzyszenia Ratuj Tenczyn. Dzięki unijnym pieniądzom uda się w tym roku zorganizować turniej rycerski im. Andrzeja Tęczyńskiego na zamku w Rudnie oraz odtworzyć proporzec rodu Tęczyńskich. Wnioskowana kwota na oba zadania to ponad 27 tys. złotych.
Z unijnych pieniędzy skorzysta również Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej i poczółtowicka parafia. Karmelici unijne pieniądze chcą przeznaczyć na pierwszy etap konserwacji szlaku pustelniczego (25 tys zł), a parafia z Paczółtowic chce wybudować Wiatę Pielgrzyma (24,8 tys. zł). Na renowacje kapliczki „Boża Męka” w Paczółtowicach pieniądze otrzymał też Powiat Krakowski (ponad 20 tys zł).
Aż pięć projektów złożyła w tegorocznym naborze Gmina Krzeszowice. Większość z nich dotyczy zagospodarowania działek w sołectwach – budowy małej architektury lub wyposażenia placów zabaw. Łącznie, zadania opiewają na kwotę prawie 100 tys złotych.
Za pieniądze z tzw „Małych projektów” zostaną wydane dwie publikacje – Stowarzyszenie dla szkoły w Tenczynku chce wydać historie wsi parafii, szkoły i zamku, a Krzysztof Pachla album poświęcony żołnierzom z gminy Krzeszowice. Oznakowania doczekają się trasy rowerowe w gminie dzięki wnioskowi złożonemu przez CKiS (ponad 18 tys zł).
Trzy z trzydziestu wniosków zostały złożone przez osoby prywatne, pozostałe 27 przez stowarzyszenia, OSP czy fundacje.
Z ciekawostek – za unijne pieniądze po raz kolejny zostaną zorganizowane obchody rocznicowe ochotniczej straży pożarnej, tym razem w Nowej Górze. Ponadto, strażacy z Nowej Góry i Tenczynka dostali dofinansowanie na zakup mundurów galowych. Interesujący jest również fakt, iż Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej, zamiast na krzewienie lokalnej historii i kultury, zgłosiło wniosek na … wymianę stolarki okiennej w budynku przy Krakowskiej.
Z unijnych pieniędzy skorzystają też lokalni przedsiębiorcy. Jarosław Bagnicki – na zakup sprzętu geodezyjnego ( wnioskowane kwota ponad 41 tys zł) i Krzysztof Ślusarczyk – również na zakup sprzętu (99,5 tys zł).
W tym rozdaniu projekty do dofinansowania wybierała nieco zmodyfikowana Rada LGD. Po liftingu weszli do niej m.in Łukasz Skalny, Monika Dudek i Magdalena Dziura. Skierowane projekty do dofinansowania czekają teraz na ocenę i akceptację urzędu marszałkowskiego.
Zobacz listę wszystkich małych projektów skierowanych do dofinansowania
Na zdjęciu: Dom Kultury w Filipowicach wokół którego ma powstać ogrodzenie, również sfinansowane ze środków unijnych.