Wydarzenia
Zniknie ostatnia karetka?
Niedawno na jednym z portali społecznościowych pojawił się niepokojący wpis dotyczący zmian jakie wojewoda małopolski, Jerzy Miller wprowadza w wojewódzkim systemie ratownictwa medycznego. Postanowiliśmy sprawdzić ile prawdy jest w facebookowej notce.
„Platformiany wojewoda zabierze Krzeszowicom ostatnią karetkę pogotowia w lutym 2013??? – wygląda na to, że tak!” – grzmiał autor jednej ze stron na FB poświęconej Krzeszowicom powołując się na artykuł z Dziennika Polskiego.
W internetowym wydaniu gazety co prawda nie było mowy o likwidacji krzeszowickiego pogotowia, ale dołączona do tekstu mapka już jednoznacznie wskazywała na przyszły brak zespołu ratownictwa medycznego w gminie Krzeszowice.
Na czym w skrócie polegają wchodzące w życie zmiany? Miller zdecydował się na likwidację lokalnych dyspozytornii pogotowia ratunkowego, cedując przyjmowanie zgłoszeń na punkty w Krakowie i Tarnowie. Od 1 lutego 2013 r. w Małopolsce będą funkcjonować dwie skoncentrowane dyspozytornie pogotowia ratunkowego: w Krakowie i Tarnowie. W Tarnowie będzie działać 5 stanowisk, w Krakowie – 12. Na jedno stanowisko dyspozytorskie przypadać będzie średnio 200 tys. mieszkańców.
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe będzie dysponowało 73 zespołami ratownictwa medycznego, w tym 30 typu „S” i 43 typu „P”. Dyspozytornia w Tarnowie będzie obsługiwać 37 zespołów: 14 specjalistycznych i 23 podstawowe. Zmiany nie oznaczają likwidacji dotychczasowych jednostek pogotowia. W Krzeszowicach będzie działał specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego.
Według Millera zmiany przyczynią się do podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców województwa i racjonalnego wykorzystania posiadanych zasobów. Przeciwnicy koncentracji dyspozytornii twierdzą, że zmiany doprowadzą do pomyłek, związanych z taką samą nazwą ulicy czy miejscowości w obrębie dyspozytornii.