Gospodarka

Pustki na Forum Przedsiębiorczości

Opublikowane

Miały być tłumy, było zaledwie kilka osób. Wtorkowe, VI już Gminne Forum Przedsiębiorczości przedsiębiorców nie przyciągnęło. Urzędnikom krzeszowickiego magistratu pozostało słuchanie siebie nawzajem.

Wtorek, godzina 13:00, Sala Herbowa, szukam krzeszowickich przedsiębiorców. Widzę – cały wydział strategii i rozwoju, sekretarza, burmistrza, dwóch dziennikarzy, sołtysa i kilka nieznajomych twarzy – zakładam, że to przedsiębiorcy. Gdzie podziała się reszta? Ktoś tu kogoś „olał”.

Na pierwszy ogień idzie „hot topic” czyli bezrobocie. Przedsiębiorcy, a właściwie bardziej urzędnicy, dostają garść danych, czyli krótki rysopis krzeszowickiego bezrobotnego. Jest on bardziej kobietą niż mężczyzną, najczęściej bez wielkiego doświadczenia zawodowego, z wykształceniem zawodowym, do lat 34. Jak pomaga mu Urząd Pracy? Finansując staże, szkolenia, udzielając dotacji na rozkręcenie własnego biznesu. Z ostatniej formy pomocy skorzystały w zeszłym roku 32 osoby, w większości mężczyźni z wykształceniem zawodowym. Głównie zakładają firmy świadczące usługi budowlane lub związane z zagospodarowywaniem terenów zielonych, zdarza się produkcja np. mebli, ale jest to rzadkość. W tej chwili bez pracy pozostaje 1 591 osób, po likwidacji kolejnej dużej firmy w gminie liczba ta może wzrosnąć.

Następnym tematem poruszanym na forum była możliwość pozyskania środków zewnętrznych na rozwój własnego biznesu. O zaletach sieci Enterprise Europe Network opowiadała Zofia Gródek-Szostak z Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, a przedstawicielka Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej przekonywała do funduszu pożyczkowego dla przedsiębiorców. Lokalny biznes może również skorzystać z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na likwidacje kotłowni węglowej, kolektory słoneczne czy termomodernizację budynków. Ci, którzy preferują obcą walutę, mogą liczyć na pieniądze z Małopolskiego Programu Rozwoju Regionalnego, pod warunkiem, że ich wniosek przejdzie pozytywnie ocenę.

Jednym z ostatnich punktów programu była rewolucja śmieciowa. W trakcie spotkania można było zobaczyć wzór deklaracji jaką do 30 czerwca trzeba będzie złożyć w urzędzie miejskim. Karty mają trafić do mieszkańców i przedsiębiorców w pierwszych dniach czerwca. Urzędnicy wyjaśnili też jak będą naliczane opłaty dla nieruchomości mieszanych, czyli takich w których przedsiębiorca mieszka i prowadzi działalność gospodarczą. Opłata śmieciowa ma być sumą opłat od osoby i za kubły. Forum zakończyła krótka prezentacja terenów inwestycyjnych. W tej chwili na terenie gminy jest ich osiem.

51 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version