Wydarzenia

Majątek Potockich. Prawdziwe negocjacje dopiero się zaczynają

Opublikowane

W najbliższy wtorek władze gminy spotkają się ze spadkobiercami rodziny Potockich. Tym razem do Krzeszowic, poza Janem Potockim, ma przyjechać również Krystyna Bnińska-Jędrzejowicz i Maria Potocka. To pierwsze rozmowy w szerszym gronie spadkobierców po odzyskaniu przez nich krzeszowickiego majątku.

Do tej pory, po potwierdzeniu przez Naczelny Sąd Administracyjny roszczeń spadkobierców rodziny Potockich do krzeszowickich nieruchomości, gmina odbyła w tej sprawie trzy spotkania. Pierwsze na początku lipca z Janem Potockim i jego pełnomocniczką, kolejne z samorządami oraz przedstawicielami balneologii i Lasów Państwowych, a ostatnie z prawnikiem reprezentującym gminę w sprawach administracyjnych dotyczących majątku Potockich.

Budynek Urzędu Miejskiego przy ulicy Ogrodowej. Jedna z nieruchomości, którą odzyskali Potoccy.

W tej chwili gmina analizuje stan prawny i geodezyjny nieruchomości, które będzie musiała oddać spadkobiercom. Wylicza również nakłady jakie poniosła na ich remont oraz kwotę odszkodowania jaka na każdą z nich przypada. Analizie zostanie też poddana sytuacja „bytowa” gminy po przejęciu majątku przez rodzinę. Władze zastanawiają się nad przeniesieniem krzeszowickiego magistratu. Być może już niedługo siedemdziesięciu urzędników pracujących do tej pory w budynku przy Ogrodowej zmieni swój adres na Plac Kulczyckiego.

Na trzecią dekadę października do Krzeszowic burmistrz chce zaprosić wojewodów, marszałków i burmistrzów, którzy tak jak gmina Krzeszowice mają u siebie problemy związane ze zwrotem majątku. Konferencja dotyczyłaby odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa. Póki co, na wrześniowej sesji radni wystosowali apel do prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu, ministrów rolnictwa, kultury i finansów oraz posłów i senatorów. W piśmie apelują o podjęcie działań związanych z uchwaleniem przepisów prawnych dotyczących rekompensaty dla samorządów ze strony Skarbu Państwa z tytułu utraconego mienia. Zwracają także uwagę na sytuację w które znalazła się nasza gmina i skalę nierealnych do zaspokojenia roszczeń ze strony spadkobierców.

Gmina chce również poznać punkt widzenie mieszkańców na sprawy związane ze zwrotem majątku. Nasze opinie ma zamiar zbierać za pomocą ankiet.

Przypomnijmy, że po decyzji NSA do rodziny wracają m.in – Pałac Potockich wraz z otaczającym go parkiem, Stary Pałac (siedziba burmistrza), Pałac Vauxhall (siedziba CKiS), budynek liceum ogólnokształcącego, budynek Zofii (balneologia), zamek Tenczyn, Park Bogackiego i dzikie planty, budynek filii krzeszowickiego Urzędu Pracy przy ul. Kościuszki.

Przeczytaj cały apel krzeszowickich radnych

75 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version