Wydarzenia
Szukasz pracy? Od nowego roku urzędnik znajdzie ją za ciebie
Koniec z nieaktualnymi ofertami pracy, koniec z niekompetentnymi urzędnikami i najważniejsze – koniec z obecnym modelem funkcjonowania urzędu pracy. Od nowego roku pośredniak ma stać się prawdziwym centrum łączącym pracodawcę z bezrobotnym na wzór brytyjskich job centers.
– W urzędzie pracy byłem z kumplem kilka razy. Gdy już wszystko okazał (…) wskazywano mu miejsce pracy. Potem zawoziłem go autem, a tam mu mówiono: proszę pana, ta oferta jest nieaktualna od pięciu miesięcy – pisze o doświadczeniach z krzeszowickim urzędem pracy nasz użytkownik. Podobnych opinii na temat miejscowego pośredniaka można znaleźć w sieci znacznie więcej. Od nowego roku, dzięki zmianom zaproponowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja ma jednak ulec poprawie.
Najważniejsza zmiana dotyczy sposobu premiowania kierowników i doradców bezrobotnych. Od nowego roku ich wynagrodzenie będzie uzależnione od efektów pracy. Im więcej bezrobotnych znajdzie dzięki nim zatrudnienie, tym więcej pieniędzy dostanie urząd w latach kolejnych. Zarówno osoba poszukująca pracy jak i pracodawca będą od początku do końca prowadzeni przez jednego doradcę. To pozwoli poznać potrzeby osoby bezrobotnej i zaproponować jej indywidualne rozwiązania, a pracodawcy łatwiej znaleźć pracownika.
Zmiany wprowadzą kategoryzację bezrobotnych na – gotowych do podjęcia pracy, wymagających wsparcia i zagrożonych wykluczeniem (potrzebujących dodatkowej motywacji do podjęcia pracy). Taki podział ma pomóc w lepszym adresowaniu właściwego rodzaju wsparcia.
Nowe przepisy zmieniają definicję młodego bezrobotnego, od stycznia staje się nim osoba do 30 roku życia. Urzędnik będzie miał cztery miesiące na przedstawienie jej oferty pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacja. – Pracodawcy zatrudniający skierowanych przez urząd bezrobotnych w wieku do 30 lat zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Będą również mieli możliwość refundacji składki na ubezpieczenia społeczne i dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego – informuje resort pracy i polityki społecznej.
Reforma ma pomóc w znalezieniu pracy również osobom po urlopach wychowawczych. Przy aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych mają pomagać prywatne agencje pracy. Resort chciałby, by nowe zmiany weszły w życie w pierwszej połowie nowego roku. Obecnie trwają również prace nad przepisami nakładającymi na magistraty obowiązek informowania pośredniaków o wolnych wakatach.
O zmianach w urzędach przeczytasz również na: www.mpips.gov.pl