Gospodarka
Duże rodziny za śmieci i wodę mogą zapłacić mniej
Krzeszowicki samorząd przedstawił wstępne propozycje ulg jakie mogłaby obejmować gminna karta dużej rodziny. Część z nich pokrywa się z propozycjami, jakie przedstawiciele Koła Dużych Rodzin zgłaszali burmistrzowi na początku roku.
W gminie Krzeszowice mieszka ponad 200 rodzin, którym przysługuje karta dużej rodziny. Jej posiadaczami jest już 175 z nich. Na razie ze zniżek mogą korzystać tylko w czterech punktach Krzeszowic – salonie operatora Play, oraz oddziałach banków – PKO, BOŚ Bank i BZWBK. Po pojawieniu się krajowej Karty Dużej Rodziny władze gminy zaczęły zastanawiać się na nad ustanowieniem karty samorządowej. Podobne działają już w Zabierzowie czy Krakowie.
Prace nad jej stworzeniem zainicjowali sami zainteresowani. Jeszcze w styczniu na biurko burmistrza trafiło pismo ze społeczną inicjatywą wprowadzenia gminnej karty dużej rodziny. Powstałe Koło Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” apelowało o wprowadzenie szeregu zniżek dla rodzin z trójką dzieci. Ulgi w opłatach za publiczne przedszkola, zniżki na bilety za odpłatne zajęcia sportowe i imprezy kulturalne prowadzone przez gminny ośrodek kultury i sportu, jednorazowe zapomogi z tytułu urodzenia trzeciego i kolejnego dziecka, czy niższe stawki opłat za śmieci i ścieki – to tylko część propozycji przedstawionych w liście.
Tydzień temu burmistrz zaprosił duże rodziny do urzędu. Na spotkaniu padły pierwsze konkretne propozycje możliwych zniżek. Wśród nich – niższa opłata za wodę i ścieki, bezpłatne wejście na lodowisko, ulgi w opłatach za samorządowe przedszkola, ulgi w opłatach za szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom wreszcie niższa stawka za śmieci segregowane. Duże rodziny zapłacą też mniej za zajęcia prowadzone przez CKiS oraz wyjazdy organizowane przez krzeszowicki hufiec. Krzeszowickie duże rodziny mogłyby także liczyć na zniżki przy zakupie biletów miesięcznych na komunikację miejską w Krakowie. Nad propozycjami musi się teraz pochylić krzeszowicka Rada Miejska.
Tymczasem jeszcze do 18 maja rodziny wielodzietne, w których dochód na osobę nie przekracza 684 zł netto mogą skorzystać z dofinansowanie zakupu artykułów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych (w szczególności podręczników wymaganych według programu szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej na rok szkolny 2015/2016). Wsparcie z programu „Pierwszy dzwonek” wynosi 150 złotych na ucznia. Więcej szczegółów na stronie internetowej gminy.
Fot. pudgeefeet / Foter / CC BY-ND