Gospodarka
Dymiący problem. Urząd pyta, internauci odpowiadają, ale co z resztą?
To już naprawdę ostatnie dni na wypełnienie ankiety, która pomoże gminie w opracowaniu Programu Ochrony Powietrza. Wyniki badania mają być pomocne w ubieganiu się przez urząd o unijne środki na walkę z niską emisją.
Od listopada urząd pyta mieszkańców o ilość i rodzaj wykorzystywanego paliwa czy zainteresowanie zmianą ogrzewania na bardziej ekologiczne. Wypełnienie ankiety zajmuje około 10 minut. Poza wersją papierową formularz dostępny jest też online. Mimo, że ankiety trafiają do szkół, sklepów czy wysyłane są z urzędową korespondencją odzew mieszkańców na razie jest niewielki. Na tym tle najlepiej wypadają internauci – już setka z nich zdecydowała się wypełnić kwestionariusz.
Gdzie tkwi przyczyna niskiego zwrotu ankiet? Jeden z naszych użytkowników zwrócił uwagę na fakt, że w formularzu pada też pytanie o szczegółowe dane – imię, nazwisko i adres osoby wypełniającej ankietę. – Wydaje się (także po rozmowach z sąsiadami), że mało kto jest skory do wypełnienia tej ankiety ze względu na tak szczegółowe dane i jej podpisanie. Mam duże wątpliwości co do wypełniania tej ankiety przez osoby, które spalają śmieci i mają złe instalacje grzewcze. Niepokój budzi fakt, że wynik tej ankiety ma wpłynąć na możliwość pozyskania dotacji na redukcję emisji. Zakładać można, że większość wypełnionych ankiet będzie dotyczyć budynków z nisko-emisyjnymi instalacjami, co w efekcie nie pozwoli na uzyskanie odpowiednich dotacji gdyż wynik wskaże, że gmina jest czysta – pisze nasz użytkownik.
Urzędnicy Referatu Ochrony Środowiska uspokajają – dane osobowe nie są obowiązkowe, ale będą przydatne w momencie aplikowania o środki, ponieważ niektóre podmioty wymagają wstępnej ankietyzacji z podaniem liczby zainteresowanych osób. Nie musi to jednak oznaczać, że pozostałe osoby nie będą miały szans na ubieganie się o dofinansowanie. Ankiety można wypełniać do 10 stycznia.
Wypełnij ankietę dla mieszkańca >>
Wypełnij ankietę dla przedsiębiorcy >>
Fot. Joshua Kaufman via Foter.com / CC BY-SA