Gospodarka

Chodnik do klasztoru podzielił radnych

Opublikowane

Chyba jeszcze nigdy podczas dyskusji o potrzebie budowy chodnika nie padło tyle głosów sprzeciwu. Na projekt kilkusetmetrowego odcinka mieszkańcy Czernej przeznaczyli część sołeckich pieniędzy. W trakcie czwartkowej sesji niektórzy radni poddawała w wątpliwość potrzebę jego budowy.

Na czwartkowej sesji, radni mieli przegłosować intencyjną uchwałę w sprawie przejęcia od powiatu wykonania projektu chodnika w miejscowości Czerna. Chodzi o 500-metrony odcinek od skrętu na drogę do klasztoru aż po Diabelski Most. Wcześniej, na przekazanie zadania, zgodził się powiat. Gmina uzasadnia budowę potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców, ale przede wszystkim turystów i pielgrzymów zmierzających do klasztoru. W trakcie sesji okazało się jednak, że nie wszyscy radni podzielają opinię władz gminy.

Ruch pieszy na tym odcinku nie istnieje, większość pielgrzymów dojeżdża pod sam klasztor autokarami lub własnym samochodem, korzyści dla mieszkańców będą żadne, a koszty dla gminy ze względu na ukształtowanie terenu duże, przekonywał radny Kazimierz Stryczek. Wtórował mu Andrzej Furmanik z Paczółtowic. Według niego, budowa chodnika byłaby zasadna gdyby gmina miała sporą nadwyżkę w budżecie.

Burmistrz przekonywał, że budowa chodnika byłaby jednym z elementów większej całości. W przyszłości Dolina Eliaszówki mogłaby stać się wizytówką gminy, władze chciałyby przejąć od Karmelitów teren przy Diabelskim Moście, by móc pozyskiwać środki na jego rekonstrukcje. Dyskusją na temat zasadności budowy chodnika była zdziwiona radna powiatu Janina Lasoń. Przekonywała, że to przecież gmina wystąpiła z propozycją przejęcia zadania, dodała też, że powiat, jeśli do budowy dojdzie, będzie partycypował w kosztach. Zróbmy coś dla turystów, nie tylko dla siebie – przekonywała.

Budowa 500-metrowego odcinka chodnika może kosztować około 250 tysięcy, 20 tysięcy to koszt samej dokumentacji. 150 tysięcy mogłaby wyłożyć gmina a 100 tysięcy powiat. Przewodniczący komisji budżetu – Kazimierz Stryczek przekonywał, że kwota ta, może wzrosnąć nawet powyżej 300 tysięcy. Powodem jest teren, w niektórych miejscach trzeba będzie usunąć skałki, w innym wsadzić rury. Ostatecznie większość radnych udało się przekonać i stosunkiem głosów 18 za do 2 przeciwnych uchwała intencyjna została przyjęta.

Przypomnijmy, że w 2013 roku czytelnicy National Geographic Traveler wybrali siedem najpiękniejszych miejsc Polski. Bezapelacyjnym zwycięzca okazał się Park Krajobrazowy – Dolinki Krakowskie. Część rezerwatu rozpościera się na terenach Gminy Krzeszowice – Paczółtowic, Czernej, Dębnika czy Dubia tworząc dwa niezwykłe rezerwaty – jednym z nich jest Dolinę Eliaszówki. Doceniono dobrze oznakowane ścieżki rowerowe, dzięki, którym łatwiej jest dotrzeć do najpiękniejszych zakątków i atrakcji dolinek m.in Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej.

Fot. zdjeciakrzeszowice.pl, Dolina Eliaszówki

59 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version