Gospodarka
Dlaczego śmieci z sołectw są odbierane tylko raz w miesiącu? Mamy wyjaśnienie urzędu
Czym różni się Czerna, Wola Filipowska i Tenczynek od osiedla Czatkowice czy Żbik? Dlaczego śmieci z sołectw odbierane są raz w miesiącu a z osiedli dwa razy częściej – pytał na czwartkowej sesji radny Michał Godyń. To samo pytanie od tygodnia zadają sobie nasi użytkownicy. My postanowiliśmy zwrócić się w tej sprawie do urzędu.
Od 1 lipca wywozem naszych śmieci zajmie się nowa firma. Mimo, że jeszcze żaden samochód Remondis nie wyjechał w teren, są już pierwsze głosy niezadowolenia. Mieszkańcy Ostrężnicy, od których odpady powinny zostać odebrane w piątek, wciąż nie otrzymali harmonogramu. Według zapewnień urzędu miał on do nich trafić za pośrednictwem poczty. Nie trafił, bo jak wyjaśniał na czwartkowej sesji burmistrz, firma, przez odwołanie od przetargu jednego z oferentów, miała zaledwie 10 dni na przygotowanie się do obsługi gminy. Harmonogram co prawda zawisł na tablicach ogłoszeń i został dostarczony do miejscowych sklepów, ale sołtys Kazimierz Stryczek ma wątpliwości, czy mieszkańcy zdołali się z nim zapoznać.
[button link=”http://www.gminakrzeszowice.pl/aktualnosci/index/HARMONOGRAM-WYWOZU-ODPADOW-1.07.-31.12.2016/idn:255″ size=”large” icon=”info-circle” color=”green” window=”yes”]Pobierz harmonogram odbioru odpadów[/button]
Innym problemem, który wyraźnie zaczyna wkurzać mieszkańców sołectw staje się częstotliwość odbioru odpadów. Skoro dla wszystkich obowiązuje ta sama stawka za śmieci segregowane i zmieszane, dlaczego od mieszkańca wioski śmieci odbierane są rzadziej – pytają nasi użytkownicy. Obecną sytuacje nazywają jawną dyskryminacją. – Czy Państwu nie przeszkadza smród z pojemników, w których dosłownie kiszą się śmieci przy obecnych temperaturach? Myślę, że czas zająć się problemem bo zarówno urzędnicy, radni jak i burmistrz problemu nie dostrzegają… – pisze na naszym forum użytkownik markof. Temat na czwartkowej sesji podjął Michał Godyń, radny z Czernej. Niedługo mój kosz sam powędruje do bramki, niesiony przez robactwo, które się w nim zalęgnie – stwierdził.
O wyjaśnienie sprawy częstotliwości odbioru odpadów poprosiliśmy krzeszowicki urząd. „Formułując częstotliwość odbioru odpadów na terenie gminy Krzeszowice kierowano się kilkoma przesłankami. Pierwsza, podstawowa sprawa, to sprawa kosztów. Do tej kwestii podchodzimy z pełną powagi ostrożnością, nie chcąc przede wszystkim zwiększać obciążeń mieszkańców związanych z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W kwestii opłaty na dzień dzisiejszy nic się nie zmienia, jednak będzie stanowiło to przedmiot dyskusji w najbliższej przyszłości.
System zorganizowany przez Gminę, zgodnie z prawem, ma działać w taki sposób, aby wpływy z opłat pokrywały wydatki z nim związane. Na to, ile Gmina musi zapłacić Wykonawcy za realizację zleconych usług, ma natomiast wpływ to, jaki koszt ponosi firma przy realizacji tych zadań. Z daną częstotliwością jest związany transport odpadów, który niewątpliwie ma wpływ na koszty realizacji usług – należy zwrócić uwagę na fakt, iż Nasza Gmina jest rozległa powierzchniowo, w związku z tym odbiór odpadów w naszym przypadku wymaga od Wykonawców przebycia sporej ilości kilometrów” – informuje nas kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Katarzyna Soska-Więcek.
Układając harmonogram gmina kierowała się znowelizowaną ustawą o utrzymaniu porządku i czystości, która narzuca w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie rzadziej niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej. W przypadku gmin wiejskich oraz części wiejskiej gmin miejsko-wiejskich (czyli w naszych sołectwach) częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne może być rzadsza.
Fot. andy_carter / Foter.com / CC BY