Gospodarka

Krzeszowicki przedsiębiorca zaskarżył uchwałą antysmogową

Opublikowane

We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecyduje o dalszych losach uchwały antysmogowej dla Województwa Małopolskiego. Na dokument, przyjęty pod koniec stycznia przez radnych sejmiku, skargi do WSA złożyło dwóch mieszkańców województwa oraz dwie firmy zajmujące się sprzedażą węgla. Jedną z nich jest krzeszowicki BOSTAR.

Według skarżących uchwała przyniesie niekorzystne skutki finansowe dla ich działalności. W uzasadnieniu podnosili także kwestię dualizmu prawnego, jaki ma miejsce od 1 sierpnia, po wejściu w życie rozporządzenia wprowadzające ograniczenia obrotu i użytkowania kotłów na paliwa stałe. Uchwała sejmiku, według skarżących, reguluje te kwestie w inny sposób niż rozporządzenie obowiązujące na terenie całego kraju.

Skarżący zwracają też uwagę, że podczas przyjmowania uchwały mogło dojść do przekroczenia granic upoważnienia ustawowego oraz wprowadzenie norm o charakterze systemowym, które powinny być regulowane ustawą. Sąd zapoznał się z argumentami stron już 19 września, ale wyrok ma ogłosić dopiero we wtorek.

Przypomnijmy, że przyjęta w styczniu uchwała sejmiku wprowadza:

  • Od 1 lipca 2017 roku całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna (o wilgotności powyżej 20%) w piecach na terenie całego województwa.
  • zakazuje montowanie kotłów i kominków (również tzw. ogrzewaczy pomieszczeń, pieców kaflowych czy popularnych „kóz”), które nie spełniają norm ekoprojektu.
  • Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu.
  • Mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi kotłami, na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieli czas do końca 2022 roku.
  • Jeśli w domu zainstalowany jest kocioł spełniający wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy trzeciej, wymienić będzie go można do 2026 roku.
  • Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej, a także pomp ciepła.
35 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version