Wydarzenia

Pomysł wprowadzenia nocnej prohibicji powróci?

Opublikowane

Fot. Foter.com

Po zaledwie pół roku od konsultacji społecznych dotyczących wprowadzenia na terenie gminy nocnej prohibicji, temat znów powraca. Na krajowej mapie zagrożeń pośród czternastu zgłoszeń z centrum miasta, aż osiem dotyczy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. O ograniczeniu sprzedaży napojów z procentami rozmawiali także uczestnicy grudniowej debaty zorganizowanej przez policję.

Największy problem z miłośnikami wysokoprocentowych trunków ma osiedle Parkowe. Młodzi ludzie przesiadują nocami na Dzikich Plantach i w okolicy kapliczki „Pod Twoją obroną”. Obok działa sklep monopolowy, w którym mogą się zaopatrzyć do północy. W tym miejscu często dochodzi do awantur, a mieszkańcy skarżą się na zakłócanie spokoju.

Już w zeszłym roku na wniosek mieszkańców osiedla Parkowe w gminie zaczęła się dyskusja na temat ewentualnego zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 – 6:00 rano. Pomysł w większości sołectw i osiedli się nie spodobał, wyjątkiem byli mieszkańcy centrum miasta. Mimo fiaska podczas konsultacji społecznych, temat powrócił w trakcie grudniowej debaty dotyczącej bezpieczeństwa. Krzeszowiccy policjanci podali przykład Słomnik i Skawiny, w których zakaz już działa i widać jego pierwsze pozytywne efekty – mniej zgłoszeń dotyczących zakłócania ciszy nocnej po spożyciu alkoholu, bójek czy dewastacji.

Jak pokazuje przykład Krakowa, wprowadzenie nocnej prohibicji, musi mieć jednak mocne uzasadnienie. Na początku roku, po skardze właściciela kilku sklepów monopolowych, Wojewódzki Sąd Administracyjny w całości zniósł uchwałę Rady Miejskiej w Krakowie, dotyczącą zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w dzielnicy Stare Miasto. W uzasadnieniu WSA zwrócił uwagę, że podjęcie uchwały winno być poprzedzone stosownymi badaniami mającymi na celu ustalenie, czy sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży w godzinach między 22.00 a 6.00 ma wpływa negatywnie na porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców.

Nocna prohibicja to tylko jeden z pomysłów na poprawę bezpieczeństwa w centrum Krzeszowic. Mamy uzgodnienia z UG Krzeszowice o wprowadzeniu dodatkowego oświetlenia miejsc niebezpiecznych, poprawy widoczności zasięgu monitoringu miejskiego. Dodatkowo staram się pozyskiwać siły ze stanu Oddziału Prewencji Policji w Krakowie – wskazuje komendant krzeszowickiej policji Michał Godyń.

5 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version