Wydarzenia
Czy Krzeszowice staną się gminą emerytów? Dane demograficznie nie pozostawiają złudzeń
Polska jest w najgorszym kryzysie demograficznym od czasów II wojny światowej – grzmią tytuły artykułów największych portali internetowych. Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatniego roku w kraju zmarło 32.4 tysiące osób więcej niż się urodziło. Zmiany demograficzne widać także w Krzeszowicach zwłaszcza, jeśli zestawi się je z pozostałymi gminami powiatu krakowskiego.
Zmniejszający się odsetek młodzieży, spadająca liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym i wzrost emerytów. Według danych GUS w 2017 roku na 1000 mieszkańców gminy przypadały 143 osoby pracujące, w tym samym czasie w powiecie na 1000 mieszkańców 203 to osoby pracujące.
Liczba mieszkańców gminy w wieku przedprodukcyjnym (młodzieży) zmniejszyła się z 18.3% w 2008 do 17.4% w 2017 roku. Na tle innych gminy powiatu krakowskiego Krzeszowice wypadają pod tym względem najgorzej. Ponad 20% osób w wieku szkolnym mieszka w gminach Zielonki, Mogilany, Michałowice czy Wielka Wieś
Maleje także liczba osób w wieku produkcyjnym. W 2008 roku ich liczba wynosiła 63.6%, by w 2017 spaść do 60.6%. Pod tym względem Krzeszowice znalazły się na przedostatnim miejscu w powiecie krakowskim, gorzej jest tylko w gminie Sułoszowa.
Krzeszowice znajdują się za to na czele tabeli pod względem udziału osób w wieku 60 +. W 2017 roku ich liczba wyniosła prawie 23%. Kilkanaście lat wcześniej było ich 18.1%. W gminie jest też największa dynamika wzrostu liczby mieszkańców po 60 roku życia, na tle innych gmin powiatu.