Wydarzenia

Krzeszowickie „Guiding Light” odcinek 2023. Radni wycofali apel o zmiany w uchwale, o którą sami apelowali

Opublikowane

Krzeszowicka opera mydlana z lokalną uchwałą antysmogową w tle, właśnie wkracza w nowy wymiar i niechybnie zmierza do ostatniego odcinka. Po zwrocie akcji jaki zafundował radnym wicemarszałek Gawron zakończenie tego  tasiemca stało się przewidywalne.

Na czwartkowej sesji radni przegłosowali wycofanie apelu, który przyjęli pod koniec października ubiegłego roku. Apel zawierał prośbę do Sejmiku o wprowadzenie zmian w lokalnej uchwale antysmogowej, o którą krzeszowiccy radni apelowali w 2021 roku.

Zawiłe? Nie tylko dla Was. W maju 2021 roku Rada Miejska zaapelowała do Zarządu województwa o przyjęcie lokalnej uchwały antysmogowej. Według jej zapisów, wszystkie kotły na węgiel mają zniknąć z gminy do 2030 roku. Sejmik uchwałę przegłosował we wrześniu 2021 roku.

Sytuacja zmieniła się po agresji Rosji na Ukrainę. Władze województwa zaczęły przebąkiwać o potrzebie zmian w małopolskiej uchwale antysmogowej i wydłużeniu czasu na wymianę tzw. kopciuchów. Pierwotny termin na ich wymianę mijał 31 grudnia 2022 roku. O potrzebie zmian w wojewódzkiej uchwale antysmogowej zaczęli też rozmawiać krzeszowiccy radni, ba, był już nawet gotowy projekt apelu w tej sprawie. Problem w tym, że mając lokalną uchwałę antysmogową wojewódzka nas nie obowiązywała. Tego radni dowiedzieli się jednak dopiero po wprowadzeniu przez Sejmik zmian w uchwale dla województwa.

Na październikową sesję wpłynął więc apel o dostosowanie krzeszowickiej uchwały antysmogowej do zapisów wojewódzkiej, czyli wydłużeniu terminu na wymianę starych kotłów do końca kwietnia 2024. Radni apel przegłosowali, a tymczasem już w grudniu kubeł zimnej wody na krzeszowickich samorządowców wylał wicemarszałek Gawron.

Jak się okazuje „zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, zmiana lokalnej uchwały antysmogowej wyklucza możliwość korzystania z bezzwrotnej dotacji z unijnych środków regionalnych 2021 – 2027 na termomodernizację szkół i innych budynków publicznych w obszarze gminy Krzeszowice”. Na styczniowym spotkaniu z radnymi, potwierdził to także Piotr Łyczko, zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska ds. Programów Ekologicznych w Urzędzie Marszałkowskim.

W czwartek radni zdecydowali, że z apelu o zmianę lokalnej uchwały antysmogowej, jednak chcą się wycofać. Do termomodernizacji pozostało jeszcze kilka budynków użyteczności publicznej w Nowej Górze, Nawojowej Górze czy wiejskie przychodnie, na które przez zmiany w uchwale gmina nie otrzymałaby dotacji.

30 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version