Edukacja
Od września do szkół wchodzą zmiany. Kościół już protestuje
Koniec HiT-u, nowa podstawa programowa i grupy na lekcjach religii — to tylko część zmian, które czekają uczniów w nowym roku szkolnym. Kościół już mobilizuje wiernych, by oprotestować rozporządzenie wprowadzone przez MEN.
W środę na placu Zamkowym w Warszawie Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zamierza protestować przeciwko „ograniczeniom w dostępie do edukacji religijnej wprowadzonej przez MEN”. O co chodzi? 1 września zaczną obowiązywać nowe przepisy, które pozwalają dyrektorom szkół na bardziej elastyczne organizowanie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Jeśli w danej klasie uczestnictwo w lekcjach religii zadeklaruje mniej niż siedmioro uczniów, szkoły będą mogły zorganizować zajęcia w grupach międzyklasowych, łącząc na lekcjach religii dzieci z klas I–III, IV–VI lub klas VII i VIII.
Od 1 września ocena końcowa z religii i etyki nie będzie się także wliczała do średniej ocen na świadectwie. Docelowo, od 1 września 2025 roku, MEN chce także ograniczyć liczbę lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Przeciwko zmianom wprowadzonym rozporządzeniem i pomysłom ministerstwa protestuje episkopat. W kościołach zbierane są podpisy pod petycją do MEN. Oświadczenie w tej sprawie wydała też Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Jej autorzy podkreślają, że „proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii”.
Co jeszcze zmieni się od nowego roku szkolnego? MEN postanowił „odchudzić” podstawę programową, zmieni się też lista lektur obowiązkowych i rozszerzonych. Ze szkół będzie wycofywany wprowadzony przez ministra Czarnka przedmiot Historia i Teraźniejszość, za to obowiązkiem będzie nauczania pierwszej pomocy.
Ministerstwo postanowiło też wprowadzić obowiązkową naukę w polskim systemie szkolnym dla ukraińskich dzieci, których rodzice pobierają świadczenie 800+. Uczniowie z Ukrainy będą mieli też możliwość uczestnictwa w dodatkowych bezpłatnych zajęciach z języka polskiego w wymiarze czterech godzin lekcyjnych tygodniowo przez maksymalnie 36 miesięcy.
Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem szkoły muszą być przygotowane na wdrożenie standardów ochrony małoletnich wynikające z tzw. ustawy Kamilka, czyli nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nowe prawo określa wytyczne dotyczące sposobów reagowania gdy zachodzi podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone.
1 września do lamusa odchodzą też papierowe legitymacje szkolne. Zastępuje je plastikowy dokument wielkości karty płatniczej.