Wydarzenia

Powietrza! Krzeszowice wstrzymują oddech

Gmina Krzeszowice się dusi. W godzinach popołudniowych toniemy w gęstym, gryzącym dymie. Wieczorami w mieście i poza jego obszarem trudno złapać oddech. Mimo wysokich, jak na początek stycznia, temperatur smogowy problem nie odpuszcza. Prognozy zanieczyszczenia powietrza dla Gminy Krzeszowice na kilka kolejnych dni są złe.

Około godziny 18:00 krzeszowicki Rynek przypomina XIX wieczny Londyn z powieści o Sherlocku Holmsie. Gęsta mgła spowija posąg gladiatora i resztki drzew ocalałe po rewitalizacji. Przy bezwietrznej pogodzie dym z okolicznych kamienic wisi nad centrum. Poza miastem sytuacja wcale nie jest lepsza. Wieczorami lepiej nie wychodzić na spacer, a świeżego powietrza należy szukać w godzinach przedpołudniowych gdzieś w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym czy Puszczy Dulowskiej, byle dalej od zabudowań i ruchliwej drogi.

Mimo kiepskiego stanu powietrza, krakowski alarm antysmogowy jeszcze długo nie dotrze do Krzeszowic. Jego „pole rażenia” nie obejmie też Małopolski zachodniej, która właśnie rozpoczyna węglową ofensywę. Kopalnia Granitu Kamienna Góra i spółka Carbon Investment otrzymały niedawno koncesje na rozpoznanie złóż węgla kamiennego w obszarze dawnej kopalni „Siersza” i „Siersza 2”. W poczekalni resortu środowiska znajduje się jeszcze wniosek spółki Hydrotech Carbonia z Rybnika o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego i metanu w obszarze „Siersza – Krystyna”, rozciągającego się na terenie gmin Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice.

krzeszowice_powietrze_gladiator

Na zdjęciach z lewej, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego przegłosowują uchwałę w sprawie zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Fot. UMWM

Od węgla już w 2018 roku ma całkowicie uwolnić się Kraków. W stolicy Małopolski dopuszczalny będzie gaz ziemny, olej napędowy i olej opałowy – z wyjątkiem ciężkiego oleju opałowego. Za wprowadzeniem zakazu palenia węglem opowiedzieli się mieszkańcy i władze miasta. Pod koniec listopada uchwałę poparł Sejmik Województwa Małopolskiego. Z badań opublikowanym przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska, wynika, że Kraków zajmuje w tej chwili trzecie miejsce w Europie pod względem zanieczyszczenia powietrza. W pierwszej dziesiątce najbardziej zadymionych, europejskich miast znalazły się także Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Jak donoszą ogólnopolskie media w resorcie środowiska trwa analiza możliwości wprowadzenia ograniczenia emisji zanieczyszczeń poprzez odpowiednie parametry kotłów i stosowanego paliwa. W latach 2014-2020 Polska może także otrzymać 6 mld złotych z UE na projekty promujące odnawialne źródła energii.

O ograniczeniu niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń, które trafiają do powietrza z domowych kotłowni zaczyna myśleć Zabierzów. W tym roku, jak informuje Dziennik Polski, władze planują opracować gminny program ochrony powietrza. Podobny, częściowo udało się wdrożyć w Krzeszowicach. W 2009 roku władze naszej gminy przeprowadziły ankietę wśród mieszkańców. Formularze wypełniło 579 osób, wśród nich 503 były zainteresowane dofinansowaniem do zakupu kolektorów słonecznych. W 290 ankietach mieszkańcy wyrazili również chęć uzyskania dofinansowania na wymianę kotła centralnego ogrzewania. Ostatecznie, w ramach projektu „Żyjmy ekoeneergetycznie” na dachy w gminie Krzeszowice trafiły 284 zestawy solarne. Ograniczając niską emisję gmina skupia się przede wszystkim na swoich placówkach. Termomodernizuje szkoły i montuje na ich dachach zestawy solarne, wymienia przestarzałe kotły w remizach, szkołach i budynku urzędu.

W gminie wzrosło zainteresowanie OZE. W 2010 roku dzięki funduszom unijnym krakowska AGH zmodernizawała swój miękiński ośrodek czyniąc z niego nowoczesne centrum odnawialnych źródeł energii. NA OZE stawia także krzeszowicka budowlanka, która w ubiegłym roku uruchomiła nowy kierunek – technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. – Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do organizowania i wykonywania prac związanych z montażem i obsługą systemów energetyki odnawialnej. Ponadto wykształcenie to pozwoli absolwentom wspierać fachową pomocą jednostki administracji publicznej i samorządowej w obszarach gospodarki zasobami energetyki odnawialnej –informuje na swojej stronie ZSP.

Na oczyszczenie krzeszowickiego powietrza będzie miała zapewne także wpływ śmieciowa rewolucja, dzięki której odpady zamiast w piecach wylądują w koszach. Na razie, by uniknąć kontaktu z gryzącym gardło smogiem, zimowe wieczory lepiej spędzać w domu. Krzeszowice zapierają dech w piersiach… dosłownie. Byle do wiosny!

81 komentarzy

81 Komentarzy

  1. sasza szpak

    06/01/2014 o 21:50

    i po ch..j taki artykul myslisz ze ludzi stac na gaz? plac mi co miesiac to sobie przerobie wole juz smrod niz placic krocie za ogrzewanie !!!

    • Joamad

      06/01/2014 o 22:17

      http://czysteogrzewanie.pl/

      Polecam lekturę myślę, że warto !

      • mieszkaniec

        12/01/2014 o 09:42

        Do Szaszy-Szpaka. 35 lat paliłem węglem (koszty węgla zakup i dowóz), używałem do rozpałki drzewo (koszty drzewa zakup, dowózu, pocięcia), oddawałem co miesiąc popiół ( a wiec zanieczyszczałem środowisko), i poświęcałem dużo czasu na te czynności- zrzucenie węgla, przygotowanie patyków,wybranie popiołu i cały dzień myślenie o tym, żeby w piecu nie zgasło bo na nowo trzeba rozpalać. Kawał życia tak upłynęło…na zasuwaniu w piwnicy przy piecu i popiole… i buntowałem się w sobie , że jestem skazany na węgiel- niestety, gaz nie był jeszcze tak popularny. Od 8 lat mam ogrzewanie na gaz- taniej, czysto i wogóle nie myślę, czy mi coś tam zgaśnie. Obawa przed zakręceniem gazu- ani raz nie zakręcili, nawet jak był kryzys wschodni nt gazu. A przede wszystkim wiem, że nie zatruwam innych i zostaje mi w kieszeni parę złotych. nie dostałem żadnej dotacji- wszystko zrobiłem własnymi siłami. Nie narzekam- chwalę te rozwiązania.

        • Ryszard Kuciel

          12/01/2014 o 10:17

          Mam tak jak ty, z tą różnicą że paliłem 6 lat węglem i od zeszłego roku przeszedłem na gaz i dostałem darmowe kolektory od Wróblewskiego z gminy.
          Wkurza mnie tylko, że dwa domy dalej sąsiad pali jakimiś gumami i czasem jak zawieje to mi oddychanie psuje. Zgłaszałam to do straży gminnej, ale chyba olali ta interwencję.
          Będę dalej interweniował

          • loki

            15/01/2014 o 10:08

            pozostaje zgłoszenie na piśmie skargi na SM poza tym porozmawiaj z p. Solak to rozdmucha trochę to w przełomie

        • Polak

          29/11/2015 o 20:32

          Wolę płacić polskiemu górnikowi niż sowieckiemu gazpromowi.

      • Grzegorz

        24/01/2014 o 11:36

        Joamad dziekuję za pożytaeczny link. Polecam go również tym, którzy muszą palić w piecu na węgiel i nie mają nowoczesnego kotła ze sterowaniem. Wypróbowałem metodę palenia od góry i widzę same zalety. Kocioł rozpalam w ten sposób od kilku dni i chciałem zachęcić do podobnych prób innych. Wszystko jest wytłumaczone w linku. Z komina dużo mniej dymi. O dziwo przy pełnym zasypie piec trzyma 9-11 godzin i wystarczy palić z rana i na noc. Już po kilku dniach doszedłem do wprawy i rozpalanie zajmuje mi góra 10 minut. Popiołu zostaje trzy razy mniej niż w tradycyjnym paleniu. Mam tylko dwie uwagi. Piec należy wyposażyć w miarkownik ciągu(ja już miałem). Rozpalanie jest trudne – ja pomagam sobie za pomocą suszarki, która znakomicie przyspiesza rozpalanie. Jeszcze raz dziękuję za link i zachecam w słusznej sprawie. Pozdrawiam

    • Anonim

      07/01/2014 o 06:29

      Piec, nawet węglowy można wymienić na nowszej generacji. Człowieku, w tej gminie nie da się oddychać, życzę Ci dzieci astmatyków, jak zobaczysz, że co rano prawie wykluwają sobie płuca, to może zrozumiesz na czym polega problem. Z resztą zanieczyszczenie środowiska przez emisję pyłów jest już tak duże, że zaczyna zmienić się klimat. Zimy praktycznie nie ma, a górnicy wysyłani są na urlopy. Nie wiem kto kupi węgiel jeśli w Trzebini ruszy ponowne wydobycie złóż.

      • Anonim

        30/11/2015 o 07:19

        Mógł byś rozwinąć jak pyły wpływają na brak zimy?

    • Anonim

      07/01/2014 o 06:30

      Mam nadzieje, że resort określi dopuszczalne parametry pieców i jakość spalanego w piecach węgla

      • nikt

        07/01/2014 o 11:16

        Nie bój się, w Sierszy powstają nowe bloki energetyczne, w miejscu kopalni Czeczott kluje się zupełnie nowa elektrownia węglowa – by żyło się lepiej 🙁
        Wiem, prąd obecnie niezbędny do życia, ale jakoś tak ciężej się oddycha czytając takie newsy

        • endzior

          07/01/2014 o 12:09

          fajnie by było jakby powstały…ale to średnio realne..taka elektrownia węglowa ma mniejsza emisje pyłu niż nie jeden sąsiad palący kiepski węgiel z dodatkami w piecu…wole w Polsce elektrownie węglowe niż gazowe które tylko napychają Ruska kasę…Niemcy jakoś budują nowoczesne elektrownie węglowe o większej mocy niż nasze mimo posiadania licznych solariów baterii słonecznych i wiatraków

        • wood

          07/01/2014 o 20:08

          W Sierszy nie przewiduje się w najbliższym czasie budowy nowych bloków energetycznych. Nieistniejąca kopalnia Czeczot jest zupełnie w innym miejscu.

      • mieszkaniec

        12/01/2014 o 09:28

        Anonim- myślę, że mimo określenia parametrów nic z tego nie wyjdzie- ludzie będą obchodzili ten przepis i palili nadal najbrudniejszym paliwem- bardzo często śmieci, butelki PET , drzewo nasączone różnym dziadostwem z jakiegoś odzysku i niestety zasiarczony węgiel. Kto ich sprawdzi? Nikt. Dlatego uważam- tylko gaz. oszczędzasz czas, pieniądze i środowisko czyli tym samym mieszkańców Gminy.

        • loki

          15/01/2014 o 10:13

          tu same przepisy nic nie dadzą, potrzebna jest edukacja i obowiązek przestrzegania w/w przepisów czy norm

      • Wiktor

        16/01/2014 o 13:41

        Witam chcial bym sie podzielic na temat glownego truciciela na osiedlu Cmany

        Nazwisko G. zawod SZEWC mieszka zaraz obok piekarni kolo torow kolejowych ktyre prowadza do Zakladu w Czatkowicach i jak to mawiaja ze SZEWC PALI ZELOWKAMI tak to wlasnie sie odbija tez w rzeczywistosci juz bylo tyle skarg do strazy miejskiej i NIC z tym nie robia , ja rozumiem palic weglem drewnem olejem opalowym etc nie sa to idealne zrodla energi potrzebnej do ogrzewania ale BEZ PRZESADY
        gosc ma duzy na prawde duzy dom ladnie ogrodzony a pali takim 'gownem’ co wieczor unosi sie w okolicy ZOLTA ZAWIESINA wytrzymac sie nie da, jak Nasze dzieci maja nie chorowac jak G. SZEWC Z KRZESZOWIC posiadajacy zaklad przy ulicy Krakowskiej Nas tak Truje
        Gosc jest pozatym Strasznie nieprzyjemny Niestety wielu ludzi poznalo go z tej Wlasnie STRONY , jedynek Strony , jako CHAMA czlowieka Ktory prowadzil Domowy Dom Dziecka tylko dla ZASILKU po czym Wykorzystywal te biedne dzieci do Ciezkich robot a Koniec Koncow Pozbyl sie Ich
        ale to tak na marginesie
        FACET PALI GUMA W PIECU NA OSIEDLU CMANY NIE DA SIE WYTRZYMAC APEL DO STRAZY MIEJSKIEJ ZEBY COS Z TYM ZROBIC !!

        • ai

          16/01/2014 o 15:53

          postaram się link z Twoją wypowiedzią przesłać do Burmistrza i wydziału ochrony środowiska zobaczymy jaki będzie ich ruch

        • Puszek Okruszek

          16/01/2014 o 19:31

          Może wystarczy zbojkotować zakład. Jeśli oczywiście to co piszesz jest prawdą. W dzisiejszych czasach i tak bardziej opłaca się kupić nowe buty niż zanosić je do naprawy.

          • lila

            17/01/2014 o 09:25

            przeciez nie o buty chodzi tylko o zdrowie !!

          • Adam

            18/05/2016 o 22:59

            To jest ludzka zawisc ten pan ktory to pisal to sam zanieczyszcza srodowisko wynoszac smieci na dzialki ( dysponuje zdjeciami )

        • Adam

          18/05/2016 o 22:57

          To jest ludzka zawisc ten pan ktory to pisal to sam zanieczyszcza srodowisko wynoszac smieci na dzialki ( dysponuje zdjeciami )

  2. jak to po co?

    06/01/2014 o 22:11

    żeby pobudzić społeczeństwo do plucia, kto bardziej smrodzi 😀

  3. mieszkaniec

    06/01/2014 o 22:27

    Ciesze sie,ze kto wreszcie poruszyl ten problem.Jest gorzej niz zle,os,Cmany zwlaszcza wieczorem jest spowite gestym smierdzacym dymem.Ciekaw jestem kiedy ktos sie zainteresuje ogromnym domem tuz przed torem kolejowym na koncu osiedla- obwiam sie ,ze te geste gryzace dymy nie pochodza ,ze spalania weglem,moim zdaniem to sa smieci….lub jeszcze cos innego !!

    • sasza szpak

      06/01/2014 o 22:32

      no sam widzisz ludzi nawet na wegiel nie stac a ten ekolog chce zeby wszystko przeszlo na gaz proponuje nie wychodzic z domu jak ci smierdzi albo przeprowadzka do puszczy dulowskiej

      • mieszkaniec 1

        12/01/2014 o 09:49

        Tenczynek też jest ciemny od smogu wieczorem. Ludzie palą śmieciami bo przecież zamiast tony węgla można zużyć pół. Tylko gaz- czysto i dużo oszczędniej – sprawdziłem, bo z pieca węglowego na gaz się przestawiłem 7 lat temu. co miesiąc parę złotych mi zostaje w kieszeni i do tego mam codziennie 120 litrów gorącej wody i zostaje mi dużo czasu na inne rzeczy a nie na odkurzanie domu po popiele i wietrzenie, bo dym zawsze przeleci.przede wszystkim, wiem że nie smrodzę.

    • coś innego oprócz śmieci?

      06/01/2014 o 22:40

      to co? czyżby trupy ? 😀 a tak na poważnie – żadna dyskusja tutaj nic nie zmieni. Po pierwsze dlatego, że palenie węglem to coś zupełnie normalnego, a podczas rozpalania z komina wydobywa się dym (a jak nie sprzyja pogoda, to siwy dym) :)to też normalne od czasu, odkąd „czarne złoto” jak nas w szkole uczono stało się materiałem, który ma nas zimą ogrzać. Po drugie, nikt nikogo nie zmusi do zmiany na gaz, który jak piszą znów ma podrożeć ( poczekajmy, jakie cyrki będą w Krk za pięć lat). Po trzecie – gdyby samorząd faktycznie myślał o poprawie stanu środowiska, zamiast wydawać miliony na rozsypujący się już rynek, wybudowałby miejską ciepłownię, która zarabiałaby na dostarczaniu ciepła do prywatnych budynków. Każdy chętnie zdjąłby z siebie łachy w których dynda do kotłowni i jak uprzywilejowani blokownicy siedziałby w ciepełku dostarczanym z zewnątrz. A tak, poprzezywamy się na forum, pooskarżamy się o spalanie śmieci, pewnie poobrażamy, dołożymy sąsiadom – a smród będzie się ciągnął do wiosny, która mam nadzieję, szybko nadejdzie. Kończę, bo muszę dołożyć do pieca 😛

      • realista

        07/01/2014 o 08:16

        – wprowadzony przez władze samorządowe województwa małopolskiego zakaz palenia węglem najprawdopodobniej zostanie zmieniony w przyszłej kadencji z prostej przyczyny: dopłaty do wymiany pieców i instalacji okażą się fikcją z powodu braku pieniędzy na ten cel a ludzi po prostu nie stać na zarównoo pokrycie kosztów wymiany pieców i całej reszty jak też na płacenie rachunków za gaz …

        • Dr Otto Kirchner

          07/01/2014 o 10:39

          Nie trzeba żadnych zakazów – wystarczy odpowiednio podnieść cenę węgla by ludziom się nie opłacało nim palić.

          • leokrk

            09/01/2014 o 02:01

            nie martw się ruscy niebawem zmniejsza cenę gazu na kilka lat żeby powalić Polskie górnictwo a potem podnieść z powrotem…tylko co z tysiącami młodych Ślązaków ??Anglia czeka??

          • loki

            15/01/2014 o 10:20

            nie ma sprawy, nich węgiel kosztuje i 3 tys ale niech człowiek ma gdzie te trzy tys zarobić. N zbieraniu złomu nie za bardzo się da

          • najlepiej

            15/01/2014 o 10:31

            tak zorganizować obywatelom życie, żeby odechciało się żyć 😛 jeszcze łatwiej będzie rządzić 🙂

      • andi

        07/01/2014 o 11:50

        Dokładnie sam chętnie bym palił gazem jakby koszty były zbliżone do węgla, nie trzeba by było biegac do kotłowni, więcej miejsca w piwnicy i mniej syfu. A wogóle ciekawe czy im to prawo przejdzie skoro chyba przeczy konstytucyjnej równości-dlaczego ja nie moge palić węglem a ciepłownie mogą? A druga sprawa pewnie ciepłownie kiedyś też zostaną zmuszone do zmiany sposobu wytwarzania ciepła a wtedy dopiero będa narzekania jak blokom ogrzewanie podrożeje……

        • Dr Otto Kirchner

          07/01/2014 o 13:44

          Jak węgiel podrożeje to koszty będą zbliżone do opalania gazem i będziesz miał więcej miejsca w piwnicy, i mniej syfu – czego z całego serca Ci życzę.

          • Andi

            08/01/2014 o 22:27

            Napewno podrożeje szczególnie ten zza wschodniej granicy. A drugie zobaczysz czy górnicy pozwolą. W jakim świecie ty zyjesz?

        • mieszkaniec 1

          12/01/2014 o 09:51

          Koszty są mniejsze- przelicz to. czas też weź pod uwagę i komfort, który masz w zamian.i twoje dzieci- czyste powietrze.

  4. MPG słoń ten z rurą do filtra

    06/01/2014 o 22:37

    Spoko dzięki burmistrzowi i radnym kilka setek tirów na miesiąc przeleci z Dębnika do Krzeszowic i dalej, to się zrobi przeciąg i będzie czyste powietrze w centrum nowo budowanego starego miasta. Podobno szklanego z resztą jak donoszą radni i światła naczelna architekt ( ta co ma radnych w garści). A tym ściętym drzewem z działki obok banku nie palta, bo to szkodzi powietrzu. Jeszcze sie Siersza poskarży i co bedzie.

  5. Adam

    07/01/2014 o 05:48

    8 lat rządów Pani od Ochrony Środowiska i Zieleni a może i wiele więcej / śmieci, powietrze, emisja spalin, usychające drzewa/. Przecież była na Witamince kotłownia, były pomysły na modernizacje a może i rozbudowę i wszystko poszło w złym kierunku , ponieważ tu nikt przyszłościowo nie myśli tylko byle dzisiaj.

  6. ktoś

    07/01/2014 o 09:15

    Podkopcie wydobywając węgiel obszar gminy, to domy same się zawalą i nie trza palić i po problemie ,a dziurę zasypać śmieciami są gminy.

  7. kuma

    07/01/2014 o 11:27

    Będziemy palić miałem bo tani.Jak burmistrz stworzy jakie do zarobkowania/miejsca pracy/ to przejdziemy na śląski węgiel.

  8. aaa

    07/01/2014 o 17:50

    ekonomia rulez 🙂 Od zawsze i wszędzie.

  9. wolanin

    07/01/2014 o 22:25

    Strasznie demonizujecie gaz, jako drogie źródło ogrzewania… Mój dom ma 180 m2 i jako jedyne źródło ogrzewania/gotowania/ciepłej wody mam właśnie kondensacyjny kocioł gazowy. Temperatura w domu to min. 23°C a rachunki w sezonie od października do kwietnia wynoszą średnio 400 – 450 zł. Poza sezonem to kwota ok. 150 – 200 zł… Myślę, że opalając węglem płaciłbym podobnie, ale teraz nie muszę mieć brudnej kotłowni, chorych pleców, ton popiołu i codziennej kilkugodzinnej zabawy przy piecu…

    • ech,

      07/01/2014 o 22:42

      bogacze na tej woli 😀 widać kto rządzi w gminie. (nie wierzę. ja za samo grzanie wody w gazowym bojlerze, a więc urządzeniu bardzo oszczędnie używającym gaz, płacę ok. 200 zł co 2 mies. )

      • Lukasz

        08/01/2014 o 10:44

        Palę ekogroszkiem i mam nawet wyższe rachunki za miesiąc ogrzewania (solary + ekogr). Dużo jednak zależy od sprawności pieca i izolacji domu. Niestety zaoszczędzić da się również paląc czym popadnie, co widać i czuć w okolicy.

    • ja

      08/01/2014 o 14:11

      Podobnie jak Ty mam używamy gazu do ogrzewania domu, ciepłej wody i gotowania. Temperatura w domu 18 stopni, powierzchnia około 120 m2 i rachunki za gaz zdecydowanie wyższe

    • piotr

      08/01/2014 o 16:29

      mam podobnie, gaz do co i cwu, srednia za rok 265pln/mc, 180m2, 22°C, 20cm ocieplenie scian, jak sie chce to sie da

      • urzędnik UMK

        08/01/2014 o 18:10

        Uwaga 20-30% zużycia gazu zależy od dobrego sterowania, wykorzystania temp. zewnętrznej oraz serwisowania pieca.

        Przy obecnej zimie, zaryzykuję stwierdzenie, że właściciel domu opalanego gazem może zapłacić mniej za grzanie niż węglem.
        A gdy wspomoże gaz kominkiem, węgiel wychodzi za sezon znacznie drożej.
        A ogrzewać wodę lecie piecem węglowym, to już jest raczej nierozsądne !

    • mati

      10/01/2014 o 11:57

      Napisz jaką masz taryfie?

  10. Wolanin

    08/01/2014 o 07:26

    Przyjacielu @Ech – nie zamierzam Cię przekonywać o tym, czy mówię prawdę, czy nie. Chcesz to uwierz, nie chcesz,nie musisz! Napisałem tylko swoje doświadczenia. Na etapie budowy kalkulowałem już różne rozwiązania i to które wybrałem – sprawdza się. Postawiłem na bezobsługowość i komfort. Owszem, nakłady inwestycyjne na początku były wysokie, ale teraz się to zwraca… Pozdrawiam!

  11. NIE BÓJMY SIE LUDZI MĄDRYCH

    08/01/2014 o 08:47

    NIE ZGADZAMY SIĘ BY W NASZYM UZDROWISKOWYM MIEŚCIE BYŁO TAKIE POWIETRZE. SMOGOWI MÓWIMY GŁOŚNE NIE!!!

    • ech,

      08/01/2014 o 16:54

      czy Ty wiesz, co to jest smog… autor artykułu chyba nie mieszka w Krzesz i stąd ten dym 😀 nie dajmy się ludzie zwariować. Tematy extra zastępcze – walka z czarnym ludem – raz, alkomat w każdym samochodzie – dwa. A o pierdoletach w rodzaju – jaki też budżet gminy na ten rok, co dalej z sobiepaństwem w wydziale architektury, rozsypujący się rynek i podobne „drobiazgi” – nie mówmy, bo pan się zeźli i wybatoży 😀

      • krzeszowiceone.pl

        08/01/2014 o 21:18

        Temat zastępczy? Każdy ma swojego mola co go gryzie. Na „drobiazgi” przyjdzie czas.

        • ech,

          08/01/2014 o 22:42

          czekam więc z utęsknieniem na „drobiazgi” 😉 a ! jeszcze jeden bardzo ciekawy drobiazg – jaka jest zależność pomiędzy znajomościami, przynależnością do różnych takich 😉 a możliwościami pracy w UMK 😀

          • Dr Otto Kirchner

            09/01/2014 o 10:22

            Ech bo ty plotkarz jesteś, to gdzie kto przynależy, kogo zna, z kim śpi nie wszystkich tak jara jak Ciebie.

  12. kuma

    08/01/2014 o 10:05

    Ale „szkodniki” dostaną absolutorium, bo niby RIO powie, że w porządku i to wystarcza, i co tu mówić o mądrości . Jak filozoficznie można to różnie interpretować.Wytłumacz mi Twoją definicje człowieka mądrego? Wg . mnie ten mądry ,który dostaje absolutorium a Mu się nienależy.

  13. yes

    09/01/2014 o 07:30

    Trzeba tak jak w Anglii , kupować krajowe produkty bo daja nam miejca pracy.

  14. mieszkaniec

    09/01/2014 o 19:24

    grzeje ok.140 m2,temp.ustawiona na 18 st.dom ocieplony,szczelne okna obecnie za cieplo i ciepla wode /bo kuchnia elektryczna /rachunek ok 700 zl za 2 m/ce.Jednak w ubieglym roku za gaz co 2 m-ce ok.1300 zl.krotko mowiac zalezy od temperatury zewnetrznej b.duzo.

    • Dr Otto Kirchner

      10/01/2014 o 07:48

      Kiedy dom był budowany i z czego? I jakie U mają te „szczelne okna”?

  15. ale

    09/01/2014 o 20:50

    18 st. to bardzo mało 🙁

    • urzędnik UMK

      09/01/2014 o 21:42

      18 st. to ja mam w domu przy wyłączonym ogrzewaniu i w garażu.
      Coś wkręcasz.
      Temp. optymalna do normalnego funkcjonowania to 21,5 st. w dzięń i 21 w nocy.

  16. loki

    12/01/2014 o 17:42

    zastanawiam się skąd wziąć pieniądze aby kupić tonę węgla a będą mi kazywali inwestować w ogrzewanie gazowe?
    niech mi dadzą zarobić to przerobię.
    za gaz wypalony przez miesiąc do ogrzewania kupiłbym ok 1,5 tony węgla a 2 tony wystarczą mi na całą zimę więc skąd te pieniądze jeśli nasze władze nic nie robią aby mieszkańcy mieli z czego żyć.
    Jak ktoś ma kasę to mu wszystko wolno a i urzędnicy przyklaskują w krzeszowicach tak jak z panem M który zasypał Filipówkę odpadem niebezpiecznym z rynku miasto zapłaciło za utylizacje (której nie było) a przy okazji podobno jak były opady to przez to zasypanie pozalewało domy. Urzędnicy nie widzą nic w tym nie zgodnego i postępowania umarzają, podobnie jak prokuratura, ot polskie realia – masz kasę prawo cię nie obowiązuje lub ty prawo ustalasz sobie

    • Anonim

      12/01/2014 o 18:10

      Loki nie masz gazu. To skad wiesz jaki byłby i ciebie koszt grzania gazem? 🙂

      • loki

        15/01/2014 o 10:34

        znam koszty ogrzewania budynku bliźniaczego po sąsiedzku a co do gazy zrezygnowałem nawet z gazu ziemnego w kuchni. za samo gotowanie płaciłem ok 50 zł opłaty stałe ,przesyłowe itp. teraz wróciłem do butli i jedna burla (ok 50 zł) wystarcza na kwartał

  17. kkl

    15/01/2014 o 18:39

    cały artykuł ma przykryć temat dotyczący „plau zagospodarowania” oraz rynku

    • Muminek

      15/01/2014 o 20:40

      Wczoraj na stronie głównej w dziale gospodarka został zamieszczony wpis dotyczący planu zagospodarowania.
      Nie widzę powodów, dla których mielibyśmy cokolwiek „przykrywać”. Pod wpisem w „Czytaj również” możesz też zapoznać się z artykułami o podobnej tematyce.
      Plan zagospodarowania to nie jedyny problem tej gminy, nie możemy poświęcać wszystkich artykułów temu samemu tematowi.
      Wasze komentarze utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto było „poruszyć” krzeszowickie powietrze 🙂

      • oj, Muminku ...

        16/01/2014 o 00:02

        któreż to komentarze coś wniosły? Każdy pozostaje przy swoich racjach i możliwościach podyktowanych ekonomią.

  18. enriq

    15/01/2014 o 18:47

    w Krzeszowicach tyle dziur na drogach, na ul.Grunwaldzkiej przez wystające studzienki i dziury niszczy się zawszenie…w Czernej i Nowej Górze kanalizacji nie są wstanie skacząc..a chcą planować budowę obwodnicy (nierealnej w rzeczywistości do wybudowania)

  19. loki

    16/01/2014 o 16:02

    Ludzie nie rozumie kilku spraw. piece węglowe w Krzeszowicach nie działają od teraz, tym ogrzewa się od dziesiątków lat, domów też nie przybyło w ostatnim roku bardzo , ani w samym centrum czy to Ćmany czy Tenczynek a teraz wszystkim nagle śmierdzi i nie mają czym oddychać.
    <oi, zdanie,m to są dwie możliwości ze wskazaniem na tą drugą.
    1 noski mieszkańców Krzeszowic zrobiły się "europejskie" i wszystko śmierdzi.
    2. Mieszkańcy zaczynają palić wszystkim co jest w stanie dać ciepło a nie zawsze jest opałem.
    W wolnym czasie proponuję lekturę badań czego i ile jest w dymie z palenia takiego g….a i jaki ma wpływ wdychanie nawet niewielkich ilości. jak się okazuje że nawet dokładając do pieca to coś wdycha się samemu już niebezpieczne dawki

    • ryba

      16/01/2014 o 23:32

      może nie tyle noski zrobiły się bardziej wrażliwe, co idziemy z modą. teraz modny jest krzyk, że węgiel jest be. zupełnie inna sprawa z paleniem śmieci – za to należy karać z całą surowością. ale nie trzeba o tym krzyczeć na forum, tylko zadzwonić na straż miejską i to nie wtedy, kiedy zobaczymy dym lecący z komina, tylko kiedy mamy pewność, że ktoś spala śmieci. a skąd możemy mieć pewność? no właśnie.

      • KR

        17/01/2014 o 07:02

        Ludzie nie chcą żyć w smrodzie, i to nie jest żadna moda. Jeżeli Tobie smród spalanego węgla nie przeszkadza, nie przejmujesz się szkodliwością jego spalin to nie znaczy, że są osoby którym to przeszkadza.

        • ryba

          17/01/2014 o 09:18

          przeszkadza mi o wiele bardziej wszechobecny smród papierochów, smród spalanych śmieci, a rozbawia np. zakaz palenia gałęzi na działce 😀

          • KR

            17/01/2014 o 11:28

            A wielu osobom przeszkadza palenie węglem i to nie jest zabawne.

  20. os.Cmany

    16/01/2014 o 16:27

    wyzej wymieniony pan g. rzeczywiście pali smieciami lub jakimś plastikiem-czuje bo chodzę wieczorami na spacer z psem koło jego „posiadłości”. Oprócz tego to kawał chama i w dodatku czuje sie bezkarny ponieważ gdy kiedys zwróciłem mu uwage to tylko sie obsmiał i że zacytuje: „spie…… bo cie zniszcze, gówno mi zrobią,ja mam znajomości” .Może rzeczywiscie je ma skoro nikt jeszcze z tym nic nie zrobił…

    • mieszkaniec

      28/01/2014 o 11:34

      nadal truje i truje,ale jakie znajomosci ?-czy mamy tolerowac ,ze zatruwa cale os.Cmany ?gdzie notabene wiele osob pali weglem bo to stare osiedle-ale to co sie wydobywa z tego komina to dam sobie reke uciac,ze to nie wegiel !!! moze jednak znajdzie sie rada?.Wieczorem wielu ludzi spaceruje z psami,uprawia w tej okolicy joging…..czesto sie zastanawiam…ludzie ? w takim miejscu? tu sie udusic mozna !!!!!!!!!!

      • Andzej

        18/05/2016 o 22:48

        Ten pan jest moim sasiadem i ludzi na cmanach szlag trafia ze jest wiekszy dom facet ma tira dzewa ktore widac od ul jasnej a dymy ida z piekarni zwykla ludzka zawisc nasze polskie piekielko

  21. nikt

    16/01/2014 o 16:46

    Ja w tym roku eksperymentalnie przeszedłem z węgla na drewno. I taniej i czystsze powietrze wokół domu, tylko roboty trochę więcej. No ale nie muszę chodzić na siłownię, a zasuwam z siekierką w ręce 🙂

  22. Puszek Okruszek

    17/01/2014 o 20:19

    Jeśli podejście społeczeństwa w Polsce do ochrony środowiska jest takie samo jak w Krzeszowicach, to być może wschód słońca w przyszłości będziemy oglądać tak jak mieszkańcy Pekinu…na talebimach. Polecam zdjęcia:
    http://wiadomosci.onet.pl/swiat/pekin-smog-znow-zaslonil-niebo-wladze-pokazaly-wschod-slonca-na-telebimach/nydklw

    • Anonim

      24/01/2014 o 11:27

      W Krzeszowicach??? tu niema żadnej kolebki przemysłowej która mogła by spowodować smog ani również Krzeszowice nie są w niecce Pekin..

      • mieszkaniec

        28/01/2014 o 11:37

        sa w Wielkim Rowie Krzeszowickim…..

        • Anonim

          18/05/2016 o 23:09

          To czeba zbadac popiol a nie oskarzac ipisac glupoty

  23. Adam

    18/01/2014 o 09:11

    Wszystkie potęgi gospodarcze USA, Rosja Chiny kpią sobie z limitów emisji CO2 do atmosfery.U nas tylko jest problem budowy obwodnicy z racji siedliska modraszka. ” Tama tamie” dotyczy zbiornika na Dunajcu w Czorsztynie; my jeszcze pamiętamy 1997r, w przyrodzie ma być „równowaga ekologiczna” nie należy jej niszczyć ale produkować i żyć też trzeba.

    • Andzej

      18/05/2016 o 22:52

      Ten pan jest moim sasiadem i ludzi na cmanach szlag trafia ze jest wiekszy dom facet ma tira dzewa ktore widac od ul jasnej a dymy ida z piekarni zwykla ludzka zawisc nasze polskie piekielko

Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę