Wydarzenia

Krzeszowice. Zmiana lokalnej uchwały antysmogowej będzie miała swoje konsekwencje

Pod koniec października krzeszowiccy radni zaapelowali do Sejmiku województwa w sprawie zmian w lokalnej uchwale antysmogowej. Minęły dwa miesiące a radni wojewódzcy nadal nie podjęli tematu. Do przewodniczącego krzeszowickiej Rady Miejskiej trafiło za to pismo od wicemarszałka województwa.

We wrześniu, głosami radnych PiS i PSL, Sejmik województwa przegłosował zmiany w małopolskiej uchwale antysmogowej, wydłużając termin na wymianę bezklasowych kotłów z 31 grudnia 2022 roku na koniec kwietnia 2024. Zmiany nie dotyczą jednak mieszkańców tych gmin, które postanowiły przyjąć własne, lokalne uchwały antysmogowe. Jedną z nich jest gmina Krzeszowice.

Z inicjatywny komisji ochrony środowiska, pod koniec października, krzeszowiccy radni wystosowali apel do Sejmiku z prośbą o zmianę zapisów lokalnej uchwały antysmogowej. Chcieli by termin na wymianą bezklasowych kotłów pokrywał się z nowym terminem obowiązującym w małopolskiej uchwale antysmogowej.

Radni wojewódzcy apelem się nie zajęli, za to na początku grudnia, wicemarszałek Józef Gawron wysłał do przewodniczącego krzeszowickiej Rady pismo z prośbą o ponową analizę stanowiska w sprawie zmiany lokalnej uchwały antysmogowej. Jak się bowiem okazuje, wydłużenie terminu na wymianę starych kotłów będzie miało dla gminy nieprzyjemne konsekwencje.

„Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, zmiana lokalnej uchwały antysmogowej wykluczy możliwość korzystania z bezzwrotnej dotacji z unijnych środków regionalnych 2021 – 2027 na termomodernizację szkół i innych budynków publicznych w obszarze gminy Krzeszowice” – czytamy w piśmie od wicemarszałka. Po przyjęciu zmian, przy inwestycjach w termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, gmina mogłaby nadal korzystać ze zwrotnych lub częściowo zwrotnych pożyczek. Takie zapisy to efekt negocjacji władz województwa z Komisją Europejską w sprawie programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.

Co według Was w takiej sytuacji powinni zrobić krzeszowiccy radni? 

25 komentarzy

25 Komentarzy

 1. Ly

  20/12/2022 o 22:01

  „Co według Was w takiej sytuacji powinni zrobić krzeszowiccy radni?” Według mnie powinni ponieść konsekwencje, a nie je mieć, każdego szkoda, kto w drodze do szkoły książki do polskiego miał za ciężkie. Lepiej słabemu śnieg w Tenczynku odgarniać.

 2. Gabi

  20/12/2022 o 22:35

  Przed podjęciem uchwały trzeba było przeanalizować wszystkie za i przeciw.

 3. WQURWIONY NA waładze

  21/12/2022 o 08:04

  jak powiedział nasz wódz…cyt.” trzeba palić wszystkim oprócz opon” więc o co to całe halo ?!!!!!!!!! wszak nasz guru wie wszystko najlepiej !?

 4. jeleń

  21/12/2022 o 08:39

  Budują Uzdrowisko wokół Świtu a od zachodu mieszkańcy ul. Grunwaldzkiej palą węglem i tym co pozwolił Prezes K.;a Witaminka od wschodu Uzdrowiska.

  • burmistrz

   22/12/2022 o 09:59

   ty to jesteś jednak antyspołeczny !!!!

  • Jakub

   23/12/2022 o 05:33

   Jeleń dobrze mówi, jeśli przymierzamy się do budowy uzdrowiska nie możemy się cofać. Z jednej strony eko a z drugiej opony. Gawron chwilę tu pracował i zna Krzeszowice, wie co pisze. W przyszłości mogło by się odbić czkawką takie wycofanie uchwały.

   • Kuba do Jakuba

    31/01/2023 o 19:23

    Jeleni jest wiele na tym świecie, przecie…

 5. Mieszkaniec

  22/12/2022 o 19:28

  no ale rok się kończy i ustawa nie została zmieniona więc od pierwszego stycznia posypią się mandaty?!

 6. Eko_kłamstwo

  26/12/2022 o 09:58

  Krzeszowiccy radni powinni jak najszybciej wycofać się z tej idiotycznej uchwały, przeprosić za zamieszanie i nie produkować więcej martwego prawa, nie będzie żadnych mandatów bo nie będzie ani pół kontroli pieców. Uchwała do śmietnika i dajcie ludziom normalnie żyć i przeżyć zimę.

  • Mieszkaniec

   26/12/2022 o 16:36

   Co to znaczy przeżyć zimę. Wegetowanie w smrodzie po paleniu byle czym i byle jakim nazywasz życiem. Alergicy dorośli i dzieci walczą w takim powietrzu o każdy oddech, a jest ich coraz więcej. Podobnie chorzy na choroby układu krążenia. Nowotwory układu oddechowego zbierają żniwa, ale ciebie durna pało to jeszcze nie dotyczy i dlatego piszesz te bzdury. Zamiast strumienie pieniędzy kierować do kieszeni ludzi znajomych i krewnych królika z różnej maści spółek, instytutów i ciał doradczych, które są zbędne wraz z tymi które powinniśmy dostać z KPO finansować w trybie pilnym wszystkie źródła energii. które nie trują i nie smrodzą. Nie opowiadać głupot o powrocie do węgla, bo niedługo niektórzy usmażą się w jadrze Ziemi(patrz zapadliska na Ślasku i po sąsiedzku w Trzebini).Nie proponować bzdur w postaci uzdrowiska w rowie krzeszowickim dokąd będzie tu takie szambo jak jest. Tylko jacyś wyjątkowi desperaci lub głupcy mogliby chcieć korzystać z takich wywczasów nawet po promocyjnych cenach. Jeżeli nie byłby zaślepiony swoimi pomysłami najlepiej powinien wiedzieć o tym burmistrz, bo w Tenczynku i Krzeszowicach, ten smród jest największy. Najlepsze przewietrzanie jest w Nowej Górze i Miękini. Tam budujcie uzdrowisko.

  • xc

   26/12/2022 o 21:24

   Niedobrze się rób od czytania takich głupot. Wykop sobie jamę i tam się truj do woli, smroda sobie, wąchaj to, żyj dumnie.

  • Przeczytaj i spróbuj zrozumieć

   26/12/2022 o 21:28

   Takich jak Ty została tu garstka. Szczęśliwie dla reszty i całej natury. Nie pisz więc „dajcie ludziom przeżyć zimę”. Ludzie sobie radzą, chociaż będzie w tym roku trudniej. Ale „ludzie” nie chcą wdychać twojej trucizny. To Ty masz problem ze sobą, ludzie mają problem z takimi jak Ty, większy niż z opałem.

 7. Halo, tu Ziemia!

  26/12/2022 o 10:25

  Mam coraz większą pewność, że radni z Krzeszowic obradują na Księżycu!

  • Mech i paproć

   29/12/2022 o 20:17

   Pewnie krzeszowiccy radni pracują na rzecz tych dwóch, co ukradli ten Księżyc? Tam im salę obrad chyba rabusie udostępniają?…

 8. jeleń

  27/12/2022 o 06:06

  Zamiast strefy gospodarczej w Miękini tam zbudować uzdrowisko to jest pomysł. Dobre przewietrzanie , piękne krajobrazy teren Gminy,widok na zamek w Rudnie, jak się wybuduje dobrą drogę do krajówki nr. 79 to wspaniała komunikacja i jeszcze wokół tej przyszłej drogi 100ha gruntu Gminnego. Blisko źródło siarczanki przy Szpitaliku na Nowej Wsi.W pobliżu AGH i kościół W Nowej Górze i tereny spacerowe np, Droga Szwedzka. Zgadzam się w 100% z ” Mieszkańcem ” , koniec pomysłów tych nieudaczników z PIS.

  • Melon Płask

   28/12/2022 o 12:23

   I jeszcze w Krzeszowicach zostawić władze takie jak są, i zrobić skansen do zwiedzania za pieniądze. Można zrobić przejście piwnicami do biura poselskiego przy rynku. Wiele miasta na świecie ma trasy średniowieczne, my też moglibyśmy mieć.

 9. Palę_w_kopciuchu

  01/01/2023 o 07:57

  Rozumiem, że od 02.01 panowie strażnicy miejscy ruszają w gminę kontrolować kopciuchy i działać na froncie walki o czyste powietrze i zdrowie mieszkańców? Buhahaha już to widzę oczyma duszy mojej… 😉 Po pierwszym zrywie (o ile w ogóle) i wystawieniu może 5 mandatów szumnie zostanie ogłoszony sukces i cała akcja się skończy, raczej nie liczcie że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną z gminy kopciuchy a wraz z nimi smog, nie zmieni się zupełnie nic.

  • :)

   09/01/2023 o 19:09

   Ten co posiada tzw.kopciucha przeżyje wszystkie zawieruchy światowe. Zobaczymy co będzie się działo, jak zabraknie gazu i prądu lub gaz zdrozeje w przyszłym sezonie, np.o kilka tysięcy procent. Tego oczywiście nikt nie bierze pod uwagę bo na razie jest ciepło i jasno.

   • Mieszkaniec

    12/01/2023 o 21:14

    Ok niech będzie piec węglowy, ale z odpowiednim spalaniem, z filtrem. Piec w którym spala się węgiel, a nie jakieś g…o z trzeciego świata czy plastik lub wszystko poza oponami za przyzwoleniem jakiegoś patrioty kochającego swój naród inaczej.

   • -

    15/01/2023 o 06:50

    Tak, tak. Co to będzie jak przyjdzie wojna. Z 20 lat temu miałem w rodzinie wujka który non stop powtarzał że konia trzeba mieć bo jak przyjdzie wojna to paliwa zabraknie i ciągnikiem nic w polu nie zrobisz. A koniowi dasz jeść i może pracować. Teraz pewnie na palcach jednej ręki można policzyć „gospodarzy w gminie którzy mają i używają koni pociągowych. Jak przyjdzie wojna i mrozy i jeden dom będzie miał ogrzewanie a reszta dookoła będzie zamarzać to co zrobią? Wejdą do ciepłego domu. Czy to po dobroci czy siłą.

 10. :)

  14/01/2023 o 20:54

  Mam na myśli węgiel dobrej jakości z Piasta, nie z Janiny. W przypadku wojny, czego niestety nie można wykluczyć, ludzie będą palić czym popadnie, byle zapewnić ciepło w domu.

  • Życzliwy

   15/01/2023 o 19:00

   Póki co wojny nie ma, a niektórzy palą jakimś g….m.

   • Życzliwszy w ekosystemie

    16/01/2023 o 07:52

    Nie kracz, bo w każdej chwili może się okazać, że będziesz na okrągło wdychać smrody spalonej gumy i smakowitego zapachu mięsa z rożna, przez jednego szaleńca, któremu się wydaje, że jest panem całego świata…
    Wtedy już nie będziesz taki fifa-rafa, gwarantuję Ci to.
    Jestem nawet za tym, żeby smrodu Twojego truchła nikt nie musiał wąchać, nawet w połowie przysmolonego przez jedno g…o zawieruszone przypadkowo w Twojej okolicy z zapalnikiem termobarycznym, przyjacielu bliźni.

    • Rozyczka

     31/01/2023 o 15:05

     Wszyscy tu obecni mędrcy co powiecie osobom z niskimi dochodami którzy ledwo wiążą koniec z końcem W okół mnie jest ich wielu chociaż całe życie pracowali ciężko

     • 0+1=epopulacja jaźni w szarych komórkach

      16/02/2023 o 23:48

      Tak.
      Jeden mędrek ma wartość większą, niż mózgi stu milionów miliardów obywateli w ograniczaniu ogranicznika mózgu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę