Absolwenci w mundurkach

W sobotę absolwenci nieistniejącego już Liceum Pedagogicznego w Krzeszowicach spotkali się na zjeździe w budynku Zespołu Szkół Pondgimnazjalnych – następczyni tej placówki.

Liceum Pedagogiczne funkcjonowało przez 22 lata, od 1948 do 1970 roku. Przez 18 lat kierował nią już nieżyjący Leon Harabasz, który do Krzeszowic został skierowany nakazem pracy od ówczesnych władz. W zjeździe uczestniczyła jego małżonka Irena, którą absolwenci powitali z ogromną sympatią.
Także sympatycznie było na spotkaniu, w czasie którego słychać było okrzyki powitania. Niektórzy przecież nie widzieli się od ponad 30 lat. Odświętnie zaprezentowała się klasa V c, rocznik maturalny 1967. Na czterdziestolecie zdania matury wszyscy wystąpili w szkolnych strojach z jednakowymi kołnierzami w kolorze granatowym, obszytymi białą lamówką. Niektórzy przynieśli z sobą tarcze. – Chcemy pokazać dzisiejszym uczniom, że myśmy też nosili mundurki i uważamy, że to dobry pomysł – mówi Helena Kasperczyk z Sanki i Józefa Kondoszek-Czopek z Jaworzna. Absolwenci tej klasy spotykają się z sobą od 2001 roku.

źródło: www.dziennik.krakow.pl


Początkowo Liceum Pedagogiczne mieściło się w starym, zrujnowanym pałacu Potockich oraz w budynku ogrodniczym. W obu miejscach warunki były fatalne, dlatego po jakimś czasie przeniesiono go do dawnych stajni, także nienadających się na szkolną placówkę. W tym czasie dyrektor Harabasz starał się o budowę nowego obiektu LP. Dzięki wsparciu jego kolegów z obozu hitlerowskiego, w ministerstwie zapadła decyzja o tej inwestycji. Okazały budynek oddano w 1958 r. Do dzisiaj służy młodzieży. Po likwidacji LP wprowadziło się do niego Technikum Drzewne, potem utworzono w nim Technikum Budowlane, a obecnie funkcjonuje tu ZSP.

Krzeszowickie LP ukończyło 1291 osób.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Roman Martyna

    10/09/2016 o 09:29

    Maturę miałem w 1967 czy nasza klasa też ma zjazd 17 wrzesnia ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę