Nie będzie prywatyzacji

Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” nie będzie prywatyzowany.

Ta wiadomość bardzo ucieszyła pracowników tego szpitala. Nie ukrywali zadowolenia z takiej decyzji Sejmiku Województwa Małopolskiego, który z listy dziesięciu wojewódzkich szpitali przewidzianych do prywatyzacji, skreślił trzy: krzeszowicki ośrodek, Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną w Krakowie i Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Jaroszowcu. Przez ostatnie miesiące pracownicy „Krzeszowic” byli bardzo zaniepokojeni projektem uchwały w sprawie prywatyzacji. – Odetchnęliśmy z ulgą, bo boimy się prywatyzacji. Nie widzimy powodu, by prywatyzować dobrze funkcjonującą placówkę. Dyrekcja świetnie daje sobie radę, o czym świadczy wypracowany w tym roku zysk w wysokości 270 tys. zł. Ponadto w ciągu trzech ostatnich lat województwo wydało na modernizację szpitala 12 mln zł z publicznych pieniędzy. Dlaczego nie myślano o prywatyzacji, gdy znajdował się on w zrujnowanym stanie i mówiło się o jego likwidacji? – mówią pracownicy. Podobne stanowisko zajęła Komisja Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Małopolskiego.

źródło: www.dziennik.krakow.pl

Jej przewodnicząca Renata Godyń-Swędzioł, uważa też, że województwo powinno dokończyć modernizację ośrodka, na co potrzeba jeszcze kilku milionów złotych. Dotychczas zrealizowano trzy z pięciu etapów. Najpierw zmodernizowano zabytkowy pawilon „Zofia”, a niedawno w miejscu wyburzonego starego budynku kuchni oraz pralni oddano nowy oddział rehabilitacyjny z w pełni wyposażoną bazą zabiegową i miejscami w szpitalnych pokojach na pierwszym i drugim piętrze. Podobny układ zastosowano w „Zofii”. Obecnie w szpitalu znajduje się 170 miejsc dla pacjentów przebywających tu przynajmniej przez trzy tygodnie. Oprócz nich 350 chorych osób, m.in. po różnego rodzaju wypadkach czy ze stanami zwyrodnieniowymi, codziennie korzysta z bazy zabiegowej.

W planie kompleksowej modernizacji i rozbudowy znajduje się budowa jeszcze jednego pawilonu szpitalnego z 36 łóżkami i basenem rehabilitacyjnym oraz przychodnia z gabinetami lekarskimi, izbą przyjęć i rejestracją. Są gotowe projekty wraz z kosztorysami i pozwoleniami na budowę. Szpital złożył wniosek o przeznaczenie 3 mln zł w przyszłym roku na ten etap. Wprawdzie kwoty tej nie ujęto w projekcie przyszłorocznego budżetu województwa, jednak dyrekcja szpitala, a także Renata Godyń-Swędzioł liczą, że pieniądze te przyznane zostaną z rezerwy budżetu, przeznaczone na przyszłoroczne inwestycje w służbie zdrowia. Decyzja zapadnie w styczniu 2008 r. – Pieniądze, o które wnioskujemy, nie wystarczą na realizację wszystkich planów, ale brakującą kwotę zamierzamy pokryć z kredytu i własnego budżetu – mówi dyrektorka ośrodka Katarzyna Siata, która będzie patronką oddanego niedawno pawilonu z 70 łóżkami. Pracownicy szpitala zaproponowali, aby nosił imię „Katarzyna” – jak napisali w piśmie skierowanym do Rady Społecznej – w dowód uznania za wybitne zasługi Katarzyny Siaty wniesione w rozwój i rozbudowę ośrodka oraz więź z ziemią krzeszowicką. Ich wniosek poparli też pacjenci ośrodka, a także członkowie RS. Przewodniczący Jan Bereza przedstawi go Zarządowi Województwa Małopolskiego.

Pierwszemu, odnowionemu w początkowym etapie modernizacji, pawilonowi „Zofia”, imię w połowie XIX w. nadał ojciec polskiej balneologii Józef Dietl. W ten sposób chciał uhonorować zasługi fundatorki krzeszowickich łazienek – żony Artura Potockiego, Zofii z Branickich.

19 komentarzy

19 Komentarzy

 1. Ben

  28/12/2007 o 12:37

  Uważam, że decyzja o skreśleniu krzeszowickiej Balneologii z listy zakładów leczniczych wytypowanych do prywatyzacji jest bardzo mądra.

  Natomiast „oczom nie wierzę, uszom nie słyszę” jak czytam newsa, że Pani Katarzyna Siata ma być patronką oddanego do eksploatacji pawilonu.
  Stawianie na jednym poziomie zasług fundatorki łazienek – Zofii z Branickich oraz Pani Dyrektor Katarzyny Siaty jest według mnie policzkiem wymierzonym w fundatorkę. Dlaczego tak mniemam? Cóż, Zofia z Branickich własną kasę wyłożyła na łazienki. A Pani Dyrektor zarządza tym, co ufundowała fundatorka. Różnica w zasługach jest więc w tym przypadku nieporównywalna.
  Jeżeli Zarządowi Województwa Małopolskiego zaakceptuje tą propozycję, to w moich oczach wystawi się na publiczne ośmieszenie.

  Tak całkiem na marginesie – bardzo jestem ciekawy :
  1) Jakie wybitne zasługi Pani Dyrektor wniosła w rozbudowę Balneologii?
  2) Co jest wyrazem więzi z Ziemią Krzeszowicką? Czy udokumentowane zameldowanie w gminie wystarczy?

 2. gość

  28/12/2007 o 14:41

  Zgadzam się z Benem! Nadanie imienia ” Katarzyna ” byłoby poza tym zadośćuczynieniem czyjejś próżności.
  Zwłaszcza, że osobą która zablokowała prywatyzację ośrodka była Pani Radna Godyń- Swędzioł !

 3. Jazon

  28/12/2007 o 22:02

  To się teraz może, Panowie, postrzelacie na pierdolety?

 4. Muminek

  29/12/2007 o 07:02

  Rozdzieracie szaty nad dyrektorka ośrodka, to tylko nazwa.
  27 grudnie odbyła się sesja RM i radni postanowili podnieść burmistrzowi wynagrodzenie, po roku „pracy” :)… wcześnie oczywiście podnieśli sobie.

 5. Do Muminka

  29/12/2007 o 09:41

  Na ile radni podnieśli SOBIE wynagrodzenie? Wiesz coś o tym? Podziel się informacją bardziej szczegółowo.

 6. :)

  29/12/2007 o 10:35

  z tego co wiem radni poszli ostro podniesli bartlowi pensje o ok 30 proc

 7. xxx

  29/12/2007 o 11:09

  O Bartlu to wiem, ale co z radnymi? sobie też podnieśli? Ciekawe o ile?

 8. Muminek

  29/12/2007 o 12:13

  Nie wiem o ile, bo w BIP-ie nie pisze, tylko, że była taka uchwała 🙂

 9. Muminek

  29/12/2007 o 18:12

  Tylko, że tam nie ma podanych kwot 🙂 Nigdzie ich nie mogę znaleźć

 10. :)

  30/12/2007 o 00:14

  sadze ze podwyzka dl abartla to spore przegiecie ale coz musi spłacic długi zaciagniete na kampanie

 11. realista

  01/01/2008 o 16:28

  – kolejny raz komuś bardzo zależy na promocji osoby obecnej dyrektorki uzdrowiska „Zofia” …. – ciekawe tylko komu i w jakim celu ?!
  – choćby nie wiem jak, tych „wybitnych zasług” nijak nie można się doszukać …. – bo chyba trudno normalne administrowanie publicznym mieniem nazwać czymś nadzwyczajnym ?! – chyba że uznamy iż w obecnych czasach za wypełnianie zwykłych obowiązków należą się medale ….

 12. karakuliambro

  01/01/2008 o 19:31

  Muminku popełniłeś błąd – oczywiście radni nie podnieśli sobie diet tylko uposażenie Burmistrza. I to jest wiadomość pewna.

 13. Muminek

  01/01/2008 o 19:45

  jesteś radnym/radną? nie chodzi mi o sesje z 27.12, kliknij na linki 🙂

 14. pracownicy

  01/01/2008 o 21:02

  Sprzeciw. W imieniu pracowników publicznie protestujemy -nie chcemy takiej „patronki”. Cenimy skromność.

 15. Jazon

  01/01/2008 o 21:29

  Każdy ma swoje (zdanie itd), zatem – zdaniem człowieka, który w Krzeszowicach mieszka od urodzenia, przystałbym nawet na patronat Kaczora Donalda, jeśli chodzi o Zofię całą, część Zofii, itd, starą-nową, nieważne.
  Że radni sobie samym podnoszą kasę za ignorancję, niekompetendcję oraz podnoszą burmistrzowi wynagrodzenie za nic nierobienie – to musiało to nastąpić.

 16. Vero

  02/01/2008 o 06:45

  Jazon – wolniej – bo sie zapowietrzysz! nie ma takiego słowa
  niekompetendcja.

 17. realista

  02/01/2008 o 16:44

  – kolejna dyskusja która ucieka poza temat wiodący ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę