Gospodarka

Koniec marzeń o solarach?

Gmina Krzeszowice nie będzie dofinansowywać zakupu kolektorów słonecznych i ekologicznych kotłów grzewczych. Czy oznacza to,  że szumne plany wdrożenia programu Ograniczenia Niskiej Emisji właśnie spaliły na panewce?

Na dopłaty z gminnego budżetu do ekologicznych urządzeń grzewczych instalowanych przez osoby fizyczne nie pozwala ustawa o finansach publicznych (Dz. U. z 24 września 2009 r. nr 157, poz. 1240).

W zeszłym roku gmina planowała wdrożyć Program Ograniczenia Niskiej Emisji.  Zakładał on dofinansowanie montażu kolektorów słonecznych oraz wymianę kotłów c. o., program był skierowany do osób fizycznych. Do 20 stycznia 2009 roku gmina przeprowadzała ankiety, w których mieszkańcy mogli wyrazić chęć przystąpienia do programu.

Gmina Krzeszowice nie zobowiązywała się do współpracy z jakimkolwiek przedsiębiorcą handlowo-usługowym w sprawie zakupu i montażu takich urządzeń u osób fizycznych na terenie gminy Krzeszowice.

źródło: krzeszowicki.glos24.pl

42 komentarze

42 Komentarzy

 1. Nie

  28/08/2010 o 17:25

  Nie zaskoczyła mnie ta informacja – poprostu Gmina jest tak zadłużona, że nie ma zdolności kredytowej a program „solary” niestety ścisle się z tym wiąże.
  Więcej niż pewne, że nasz samorząd sprawę spaprał, nie opracował odpowiedniego projektu bo
  i kto to miał zrobić, jak na pytania w tym zakresie w urzędzie odpowiada stażysta: nie wiem, bo pan/pani naczelnik wyszedł/wyszła.
  W naszej Gminie, to najlepiej udaje się zorganizować akademie szkolne dożynki i jubileusze strażaków. Przynajmniej tego nie spieprzcie.

 2. No właśnie

  28/08/2010 o 17:42

  Trzeba mieć taaaaaaaaaaaaaaaką Naczelnik jak w Wosiu a wszystko pójdzie jak z płatka. Baba ma gadane ale nic poza tym, eternit diabli wzięli wezmą i diabli solary a co nastepne zobaczymy. Gratulujemy Bartlowi takiej kadry.

 3. Tak

  28/08/2010 o 20:26

  Ta kobieta jest również wyjątkową specjalistką w stosunkach międzyludzkich w szczególności jeśli chodzi o swoich pracowników. Ale jak to mówią „nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka” – to ku przestrodze.

 4. a

  28/08/2010 o 20:39

  jak to eternit diabli wzieli to projekt nie będzie realizowany?

 5. aaa

  28/08/2010 o 20:47

  na razie diabli wzięli basen i solary. ale na eternit podpisano jakąś umowę. czy się mylę?

 6. a

  28/08/2010 o 22:03

  to teraz widac ze Bartel naobiecywał a teraz tylko potrafi bąka puscic i kazdy ucieka bo smierdzi

 7. misia

  28/08/2010 o 22:12

  NO WLASNIE chyba trafnie oceniła tę kobietę z WOŚiu.
  Dodam jeszcze od siebie, że to wyjątkowa dyletantka i ignorantka. Sama miałam okazję się przekonać, z jaką ignorancją odniosła się do pewnej mojej sprawy, a na prośbę o pisemne stanowisko urzędu popisała same bzdety, 3/4 pisma to cytaty przepisane z ustaw, w dodatku nie na temat. Swoje ewidentne pomyłki skwitowała durnowatym uśmieszkiem, a gdy
  próbowałam jej zwrócić uwagę na uchybienia prawne, to się jeszcze stawia! Cóż za tupet! Burmistrz się kompletnie nie zna na tych sprawach, więc woli się jej nie wtrącać. Ona chyba o tym dobrze wie, więc czuje się zupełnie bezkarna. I co człowiek ma zrobić w tej sytuacji?

 8. lalala

  28/08/2010 o 22:19

  Ta pani z wosiu nie nadaje sie w ogole do prowadzenia spraw w urzedzie miejskim. Za co by sie nie wziela, wszystko potrafi spieprzyc. To wyjatkowa dyletantka i arogantka, i w dodatku niekompetentna.

 9. jaki pan,

  28/08/2010 o 22:47

  taki kram.
  amen.

 10. a ten Bartl

  28/08/2010 o 22:48

  to co za jeden? Czy to ten sam? No nie! To nie do wiary!
  Ludzieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 11. toti

  29/08/2010 o 11:28

  Niestety macie racje P.Naczelnik z WOŚ prowadziła sprawę dofinansowania alternatywnych źródeł … chyba nawet przez rok… i nic nie zostało w tej sprawie zrobione… wystarczyło troche wysiłku… którego zabrakło.. wielka szkoda .. może ktoś w końcu zwróci na to uwagę …

 12. No

  29/08/2010 o 21:34

  a dlaczego Bartl sie za to nie wzioł ln jeden wszystko połozy a wczesniej było duzo gadania proboszczowie mowili wiec jak to jest moze jednak cos z tego bedzie

 13. Ben

  30/08/2010 o 10:13

  Chciałbym zwrócić uwagę na pewien fakt, który chyba umknął uwadze dyskutującym:

  1. Ankietowanie w sprawie programu niskiej emisji odbywało się do 20 stycznia 2009
  2. Ustawa zabraniająca dofinansowywania osób fizycznych została ogłoszona w publikatorze 24 września 2009.

  Bez względu na to, czy gmina pieniądze ma, czy też nie – na dzień dzisiejszy nie może dofinansowywać osób fizycznych w ramach programu niskiej emisji.

  Tak na marginesie – od początku uważałem i uważam solary za urządzenia, które w naszym klimacie z ekonomicznego punktu widzenia nie mają racji bytu. Jedynym ratunkiem dla solarów jest ich dofinansowywanie, w przeciwnym wypadku instalacja nie ma szans się zwrócić. Czyli sztuczne upychanie na rynku tego, co normalnie kupują wyłącznie hobbyści lub osoby nie majce pojęcia na ten temat.Tyle w temacie solarów.

 14. solar

  30/08/2010 o 17:21

  Ja to widze tak: Każda nowinka jaka pojawia się na rynku jest wychwytywana przez urzędników i tylko dzięki właśnie ich kompetencji unikają prokuratorów tak jak to ma obecnie miejsce w niektórych gminach w Polsce gdzie wbrew ustawie lub niedoczytaniu próbowano dofinansowywać mieszkańcom te nieszczęsne solary.
  Złamanie ustawy zawsze brzydko pachnie i ja uważam że tylko samobójca robi coś wbrew prawu.

 15. misia

  30/08/2010 o 23:32

  Ben sie kompletnie sam zdyskwalifikowal swoim dyletanctwem w dziedzinie wykorzystania energii slonecznej. Zastanawiam sie, jak czlowiek cywilizowany, za jakiego dotad uwazalam Bena, moze sie wykazac takom ignorancjo.

 16. Pigal

  31/08/2010 o 07:03

  heh….. dyskuja śmiechu warta

  Bena znowu się mija z prawdą o dofinansowaniu kolektorów.

  Ważna informacja ma swoją cenę 🙂

  • poczytajcie mądrale

   31/08/2010 o 08:32

   jak się to robiło i robi w innych gminach.
   poczytajcie też jak się np. buduje drogi do przedszkoli (a potem zobaczcie jak się to robi w krzeszowicach – nowokrzeszowicka metoda ! ) a będziecie mądrzejsi o …ho, ho ,ho…

   • do poczytajcie...

    31/08/2010 o 08:51

    Tak się to robi w innych gminach (dofinansowanie prywatnym) że teraz się ma prokuratora na karku za złamanie ustawy zabraniającej takiego dofinansowania mądralo!

    • poczytajcie mądrale

     31/08/2010 o 10:08

     ze zrozumieniem. jeśli nie potraficie znaleźć – wieczorem zapodam linki.
     na razie, pa!

 17. O!

  31/08/2010 o 09:20

  Co się stało? Nagle Bartl zaczął przestrzegać prawa! Do tej pory jakoś szedł na żywioł ze swoimi pomysłami i nie będzie za to karany.? Nalewa mu się i jego profesjonalistom oleju do mózgu?

 18. Ben

  31/08/2010 o 09:56

  Misia,
  czy może sprzedajesz kolektory słoneczne?
  Uważasz mnie za dyletanta – masz takie prawo. Ja rozmawiałem z wieloma osobami, które maja kolektory słoneczne. I co? Ano to, że rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo jak piszą w ulotkach.
  Dlaczego?
  1. Bardzo duże średnie zachmurzenie w Polsce zmniejsza wydajność solarów -> http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/klimat/0502_polska.html
  2. Wysoki koszt inwestycji i cyklicznych konserwacji (np. wymiana płynu) w stosunku do potencjalnych korzyści.
  3. Bardzo długi okres zwrotu inwestycji, porównywalny z okresem eksploatacji paneli.

  Powiem Ci Misiu jeszcze tyle, że gdyby korzyści instalacji były ewidentne i zwrot nakładów odbywał się w sensownym okresie 5 lat, to 90% domów miałoby zainstalowane kolektory. Nie trzeba by było żadnych dopłat. Jeśli wydatki na CWU (o wspomaganiu CO przez kolektory należy w naszym klimacie zapomnieć) są porównywalne, to inwestycja jest nieopłacalna. Wytłumaczę Ci to bardzo prosto: wydaję na ogrzanie wody 120 zł miesięcznie, co daje rocznie kwotę 1.440 zł. Załóżmy optymistycznie, że kolektory będą w stanie zapewnić mi CWU przez cały okres eksploatacji przez 8 miesięcy w roku, co przyniesie oszczędność w kwocie 960 zł. Niestety – o czym się nie mówi instalację trzeba co 2 lata poddać konserwacji. Koszt – ok. 400 zł (obejmujący wymianę płynu). Czyli roczny zysk spada do ok. 760 zł.

  Liczymy: 12.000 zł : 760 zł/rok = prawie 15 lat.

  Gwarantuję Ci Misiu, że po 15 latach kolektory będą musiały być wymienione, ponieważ ich sprawność spadnie do poziomu, przy którym eksploatacja stanie się nieopłacalna.

  Zapewne ktoś zrobi na kolektorach świetne interesy. Pierwszy teraz – na ich sprzedaży, drugi za kilkanaście lat – na ich demontażu i utylizacji.

 19. misia

  31/08/2010 o 22:55

  A jednak Ben, ja pozostaje przy swoim. Twoje wyliczenia arytmetyczne – to jedno. Jest jednak jeszcze cos wiecej na rzeczy, skoro zamozni Austriacy czy pragmatyczni Niemcy (regiony zblizone do naszej szerokosci geograficznej) nie maja takich watwpliwosci ekonomicznych jak Ty, chociaz tez chyba umieja liczyc nienajgorzej. Przejedz sie w regiony Westwalii, Nadrenii, Wirtembergii itp., wybierz sie do dolnej Austrii i zobacz sam, ze tam az roi sie od kolektorow na dachach prywatnych domow, szkol, przedszkoli, biur, urzedow. Sprawdzalam sama w niektorych miejscowosciach w Westwalii: mozna tam z latwoscia policzyc dachy, na ktorych nie ma jeszcze kolektorow slonecznych. Przeciez oni nie sa chyba idiotami, zeby robic cos, co nie mialoby ekonomicznego uzasadnienia!
  Jak myslisz, Ben, po co oni to montuja na swoich dachach? Bo zapanowala taka moda? Bo ktos im to narzuca z gory? Bo naprodukowali tyle tego, ze nie maja co z tym zrobic? No jak myslisz? Tylko nie wymyslaj nam nowych teorii w obronie glupoty i niedbalstwa krzeszowickich urzednikow, ktorzy nie potrafia (a moze nie chca) nam zaoferowac zadnych postepowych rozwiazan. Jesli wolisz gloryfikowac ten zascianek, Twoja sprawa! Sprobuj moze jednak odpowiedziec sobie na powyzsze pytania, moze sam cos z tego zrozumiesz i zweryfikujesz swoje niektore teorie . Pozdrawiam
  Aha, jeszcze jedno, kupilam sobie za granica nowy laptop, w ktorym nie ma polskich czcionek, wiec wybaczcie mi ten malo czytelny post.

 20. niestety

  01/09/2010 o 09:28

  Przedstawiony przez Gmine komunikat nieco mija się z prawdą . Co to znaczy że Gmina nie może dofinansowywać osob fizycznych? A to wczesniej miała zamiar to robić . Bzdura całe to działanie ws kolektorów to (pisząc jezykiem młodziezowym) wielka sciema. Tu chodziło o PR nic wiecej. Warto byłoby spytac co konkretnie Pan Burmistrz w tej sprawie zrobił . Albo co najmniej jakie miał zamierzenia!

 21. Ben

  01/09/2010 o 09:28

  Droga Misiu,
  przelicz proszę ile niemieckich średnich pensji w Niemczech trzeba zapłacić za kolektory, a ile średnich polskich pensji w Polsce. Do tego zrób proszę analizę kosztów i zysków Niemca, a wyjdzie Ci, że inwestycja w Niemczech zwróci się maksymalnie po 5 latach. Inaczej pragmatyczny Niemiec głowy by tym sobie nie zawracał. Zapewniam Cie Misiu, że gdyby instalacja solarna kosztowała mnie 1,5 x moje dochody i jej zwrot nastąpiłby w maksymalnym okresie 5 lat, to już na domu miałbym kolektory. Bez żadnego oglądania się na dopłaty.

  Zadaj sobie pytanie, dlaczego tylu Niemców i Austriaków jeździ kilkuletnimi Audi, VW, Oplami czy BMW, a Polacy nie? Bo Polacy są zaściankowi i wolą jeździć tym co się Niemcowi już znudziło? Bo mają takie widzimisię?

  Co się tyczy postępowych rozwiązań, to pozwól że dla własnych potrzeb to ja będę określał, co stanowi postęp i nie dam się omamić opiniom zastępów marketingowców i teoriom pseudoznawców tematu. Mam prawo tak sądzić i tak sądzę, że projekty montażu kolektorów powstały nie dlatego że jest to korzystne dla użytkownika, ale dzięki silnemu lobby producentów i dystrybutorów czy instalatorów kolektorów słonecznych.

 22. emil

  02/09/2010 o 22:44

  teraz, ze nie można to rozumiem, ale dlaczego dofinansowania nie wprowadzono wtedy, kiedy było można tj. przed wejściem tej ustawy.
  Poszukajmy winnych tego całego zamieszanie…. czyżby początek komentarzy….

  a tak swoją drogą, też mi się obiło o uszy o tym co się w Urzędzie dzieje, jaki kto jest i jak się zachowuje do innych /wskazywać nie będę/ i się zastanawiam jak to jest możliwe, żeby nikt z tym porządku nie zrobił. Uważam, że kierownicze stanowiska powinni piastować ludzie kompetentni i zrównoważeni emocjonalnie ….. ech….

 23. XL

  03/09/2010 o 18:28

  Gmina złożyła wniosek o kolektory dla mieszkańców wraz z kilkoma innymi gminami w Małopolsce.
  Nie chcąc zapeszać jest dobrze. Już po I ocenie merytorycznej.
  Wniosek poszedł do Komisji Europejskiej.

 24. No

  04/09/2010 o 14:56

  burmistrz siedzi jak mysz pod miotłą i popatrzcie, gdyby nie krz-ce one.pl nikt o takiej dobrej wiadomości by nie wiedział.

 25. Pigal

  04/09/2010 o 16:06

  aWielu już o tym wie.
  Nawet w gazecie o tym pisali.
  W krz-ce one.pl jak zawsze na końcu o tym piszą.

  • szkoda,

   04/09/2010 o 16:28

   że nie podajesz w jakiej gazecie pisali… a może podaj (z datą, tytułem a może i linkiem, żeby można się zapoznać)

 26. Pigal

  04/09/2010 o 16:41

  A poszukaj sobie :))))))

  • miły to

   04/09/2010 o 19:30

   ty nie jesteś, ale jeśli chodziło ci o działanie 7.2, to tutaj raczej gmina jest beneficjentem, a nie zainteresowany solarami zwykły Kowalski. gdybyśmy weszli w program szwajcarski, to co innego. może pokusisz się jednak o kulturalną i merytoryczną odpowiedź?

 27. XM

  04/09/2010 o 17:33

  Tupeciarz z tego pigala! Jakis urzedas, ale nie ma sie czym przejmowac!

 28. Pigal

  04/09/2010 o 22:31

  Do „miły to” – nadal zimno.
  W dodatku nie bardzo wiesz co piszesz.

  P.S. Szwajcarski… coś cieplej, ale dalej bez konkretów :):)

  • szwajcarski

   04/09/2010 o 22:57

   fundusz. i co z tego?

 29. hi, hi, hi

  04/09/2010 o 23:06

  już wiem kim jesteś Pigalu- brzydalu 😉
  o tym, co stało napisane w drugim numerze gminnego kuriera w grudniu 2009, może pamiętać tylko „ojciec” tego gniota.

 30. Ben

  07/09/2010 o 14:49

  Pogoda się poprawiła, więc jest szansa na wykonanie drogi. Mam zadzieję, że drugiego falstartu z otwarciem przedszkola nie będzie.

 31. Pigal

  07/09/2010 o 15:50

  Pierwsza warstwa asfaltu już położona.
  Wygląda imponująco.
  Druga jutro od 7.00 rano będzie nakładana, mówią w Wydziale Inwestycji.
  Tak trzymać !!!!!!!!!!!!!!

 32. Ben

  07/09/2010 o 16:16

  A czy pozwolenie na użytkowanie też będzie do niedzieli?

 33. imponujące

  07/09/2010 o 17:13

  to mogą być piramidy, łuk triumfalny… ale nakładka w krzeszowicach?
  to daje do myślenia. może rzeczywiście nie doceniamy pana burmistrza…

  • Ben

   08/09/2010 o 09:05

   Na bezrybiu i rak ryba.
   😉

 34. 777

  08/09/2010 o 09:45

  Imponujacy wyglad asfaltu? Komus chyba odbilo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę