Gospodarka
Solary tylko dla wybranych?
Referat Strategii i Planowania wybrał 300 z pośród 503 mieszkańców Gminy Krzeszowice, którzy dwa lata temu w ankiecie dotyczącej ograniczenia niskiej emisji zadeklarowali chęć instalacji na dachach kolektorów słonecznych.
Wtorkowe warsztaty dotyczące projektu „Żyjmy ekoenergetycznie”, dofinansowanego w 85 % z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, miały przynieść odpowiedzi na pytania kto może zostać beneficjentem projektu, jak będzie przebiegał montaż solarów i na jakie dofinansowanie mogę liczyć mieszkańcy gminy.
W spotkaniu mógł uczestniczyć każdy, ale pierwszeństwo w podpisaniu umowy na montaż kolektorów będą mieli ci mieszkańcy, którzy w 2009 roku wypełniły ankietę dotyczącą ograniczenia niskiej emisji. Na jakiej podstawie urząd wybierał przyszłych beneficjentów? Liczyła się przede wszystkim liczba osób zamieszkujących dom – wyjaśniał na wtorkowym spotkaniu kierownik Referatu Strategii i Planowania, Łukasz Wróblewski. Na dofinansowania mogę liczyć przede wszystkim domu, w których pod jednym dachem zamieszkuje 3, 4 i więcej osób.
Z projektu zostaną wykluczone osoby, których dachy pokryte są eternitem, chyba, że zadeklarują one zmiana pokrycia dachowego przed montażem kolektorów. Istotne jest również nachylenia dachu, na którym musi się zmieścić 6 metrów kwadratowych solarów. Ważne jest aby w domu znalazło się pomieszczenia na instalacje 300 litrowego zbiornika na wodę (około 1 m średnicy i wysokości 1,80 m).
By znaleźć się wśród uczestników projektu należy wypełnić kartę informacyjną zadania (już niebawem dostępna na stronie urzędu), zrobić 2 zdjęcia budynku, dostarczyć kopię odpisu z księgi wieczystej(wydruku elektronicznego obrazu księgi wieczystej) lub innego dokumentu potwierdzającego własność budynku, dołączyć wypis i wyrys z ewidencji gruntów, kserokopie dowodu, podpisaną umowę na użyczenie części dachu i umowę uczestnictwa w projekcie (niebawem również dostępna na stronie www urzędu i w referacie strategii).
Podpisując umowę wyrażamy zgodę na użyczenie gminie części dachu do 2017 roku. W zamian otrzymujemy zestaw kolektorów o powierzchni 6 metrów kwadratowych i wartości 10 731,14 zł brutto na 5 lat, po tym okresie solary przechodzą na własność właściciela budynku. Uczestnik projekty musi się liczyć z kosztami własnymi – 3 687,54 zł brutto to koszt m.in zbiornika solarnego, do tej kwoty należy doliczyć kwotę instalacji wewnętrznej – doprowadzenia przewodów do kolektorów – którą beneficjent będzie musiał wykonać we własnym zakresie. Montaż solarów (10 lat gwarancji) jest wliczony w ich cenę i dofinansowany z MRPO. Umowa zostanie podpisana po pomyślnym przejściu wizji technicznej budynku.
Pierwsze 100 kolektorów zostanie zamontowanych już na przełomie września i października 2011 roku, następne 100 na przełomie maja i czerwca 2012, a ostatnie 100 na przełomie sierpnia i września2012 roku. Przetarg na wykonawcę dostawy i montażu zostanie ogłoszony miedzy 19-20 maja.
Mieszkańcy, którym nie udało się zakwalifikować do projektu, ale spełniają ogólne założenia mogą składać wymagane dokumenty. Kierownik referatu liczy się z tym, że z projektu może zrezygnować około 150 zakwalifikowanych mieszkańców.
Pełny komplet dokumentów należy złożyć do 7 czerwca 2011 roku na dziennik podawczy lub do Referaty Strategii i Planowania Krzeszowickiego UM.
Umowę i inne potrzebne druki znajdziesz tutaj