Gospodarka

Gmina zaoszczędzi na gimnazjalistach?

Koniec z gimbusami? Gmina Krzeszowice chce zaoszczędzić na dowozie gimnazjalistów do szkół. Władze szacują, że dzięki wprowadzeniu zmian w budżecie zostanie od 100 do 150 tysięcy złotych.

W tej chwili gimnazjaliści dowożeni są do szkół wynajmowanymi autobusami, pod opieką nauczyciela. Po wprowadzeniu zmian do szkół docieraliby kursowymi busami, bez opieki, z biletem miesięcznym opłaconym przez gminę.

Proponowane zmiany nie podobają się niektórym radnym. Twierdzą oni, że brak opieki będzie skutkował częstszym wagarowaniem uczniów.

Więcej w Dzienniku Polskim

 

 

 

29 komentarzy

29 Komentarzy

  1. Lider

    13/09/2011 o 13:03

    Oszczędności panie Bartl to może poszukajmy rezugnując z zagranicznych wycieczek i przyjmowania na koszt gminy rewizyt. Może jeszcze przestańmy płacić kary!
    Tamte oszczędności, które poczyniono na oświacie okazały się za małe żeby zapłacić kary za wycięcie drzew (czyli beznadziejne decyzje urzędników – tak nawiasem czy ktoś został za to ukarany?)

  2. Ben

    13/09/2011 o 14:13

    Kilka moich spostrzeżeń w przedmiotowym temacie.

    1. Kwestia opieki nad dziećmi jest sprawą drugorzędną dopóki – nie daj Boże – coś się nie stanie. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy coś jednak któremuś uczniowi gimnazjum się stanie w busie „liniowym”. Jeśli nie ma w busie opiekuna (nauczyciela), to za opiekę nad dzieckiem de facto odpowiadają rodzice lub prawni opiekunowie. Wszelkie roszczenia można kierować jedynie do przewoźnika. Szkoła i urząd nie biorą odpowiedzialności za tego typu wypadki. Mało tego – może dojść do kuriozalnej sytuacji, że to rodzice lub opiekunowie będą odpowiadać za zdarzenie ponieważ … pozwoliły na jazdę busem swojemu małoletniemu bez zapewnienia należytej opieki.

    2. Co się stanie z dziećmi, jeśli na przykład przewoźnikowi zepsuje się bus? Często w regulaminie przewozów jest punkt który mówi, że w przypadku niezrealizowania kursu lub awarii (nie dojechania busa do końcowego przystanku) pasażerowi przysługuje prawo do otrzymania zwrotu opłaty za przejazd. Wyobraźmy sobie taką sytuację, kiedy w połowie trasy do szkoły bus się psuje. Kierowca oznajmia: wszyscy pasażerowie – proszę opuścić pojazd, bus dalej nie jedzie. W celu otrzymania rekompensaty za niezrealizowany przejazd proszę zgłosić się do siedziby przewoźnika. Dzieci (pardon – młodzież) wysiada z busa – i co? Dalszą część drogi do szkoły pokonuje per pedes? W śnieg, w deszcz, kiedy jest jeszcze ciemno?

    3. Kto odpowiada za to, aby uczeń gimnazjum dojechał do szkoły, a nie wysiadł na dowolnym przystanku? Rodzic lub opiekun? Szkoła? Przewoźnik? Jeżeli nie ma sprawowanej nad młodzieżą opieki, to kierowca nie może zabronić wysiąść uczniowi gimnazjum na dowolnym przystanku. Nie wyobrażam sobie, aby mógł to uczynić.

    Podsumowując: dobra oszczędność to taka, która nie przynosi pogorszenia standardu. W tym przypadku – dowozu uczniów do szkół. W gminie wystąpiła bardzo ciekawa sytuacja: burmistrz czyni oszczędności, a ewentualne problemy zostawia do rozwiązania rodzicom lub opiekunom, czyli – mieszkańcom gminy. Podkreślam – problemy, których wcześniej nie było.

    I jeszcze na marginesie – jeśli osobiście oszczędzę na czymś, to w kieszeni zostanie mi jakaś zaoszczędzona kwota. Ja zawsze wiem, na co ją wydam. Zwykle wiem, dlaczego i na co oszczędzam. Czy ktoś może wie, na co zostaną przeznaczone zaoszczędzone w gminie na dowozach pieniądze? Jeśli tak, niech się podzieli ta informacją.

  3. czyli

    13/09/2011 o 14:17

    słowo staje się ciałem. staczamy się w ekspresowym tempie :(((((( mina burmistrza podpisującego z umowę z francuzami mówi wiele. prawdopodobnie jest bardzo źle.

    • Ben

      13/09/2011 o 14:27

      Komu jest bardzo źle? Burmistrzowi?

  4. Oj

    13/09/2011 o 15:37

    tam, oj tam! Prawdopodobnie będzie kolejna podwyżka wody, bez dopłat z gminy! Tutaj też nasz piękny burmistrz dopatrzył się oszczędności.

  5. Ja

    13/09/2011 o 18:49

    Szanowny Benie, zgadzam się z tobą. Tak ma wyglądać podejście do oszczędzania – ekonomiczne i społecznie uzasadnione. Niestety muszę stwierdzić, że w naszej gminie (urzędzie) nie ma ekonomistów myślących inaczej niż nasz największy ekonomista Pan Burmistrz. Są to kroki na zasadzie „tonący się brzytwy chwyta, żeby dalej ciągnąć ten wózek ze swoja świta , a mieszkańcy trochę popsioczą, popłaczą i i tak sami będą musieli ten problem rozwiązać, bo nie ma do kogo się zwrócić w gminie o pomoc. Teraz można poprosić kandydatów na posłów, np. Pana Gowina, który bardzo popierał naszego burmistrza w wyborach, a teraz Pan Burmistrz popiera Pana Gowina – może ta współpraca miedzy nimi pomoże nam mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów.

  6. Pokl

    13/09/2011 o 19:17

    Czy Ktoś może jest zorientowany -jak można odwołać burmistrza w przeciągu kadencji???

  7. czarno to widzę :(

    13/09/2011 o 19:45

    jeśli w Sodomie i Gomorze nie znalazło się 10 sprawiedliwych to myślisz, że w Krzeszowicach znajdzie się 5 odważnych, którzy sporządzą wniosek o referendum i się pod nim PODPISZĄ ?!
    dlatego nasze miasteczko czeka los biblijny . znowu będą o nas pisać. niestety. 😛

  8. Może

    13/09/2011 o 22:14

    ktoś mi wytłumaczy, dlaczego zrywa się będący w bardzo dobrym stanie chodnik z kostki brukowej na ul. Długiej, przy dawnej Telekomunikacji, a np. chodniki na ul. Krakowskiej, przed Technikum Budowlanym wołają o pomstę do nieba!!
    A w dodatku to chodniki przy nieruchomości Pani Burmistrz Celarkowej, ona tego nie widzi, bo porusza się samochodem i w dodatku ma urzędowy ryczałt na paliwo.

    • tego

      13/09/2011 o 23:00

      się nie da wytłumaczyć 😉

  9. stenia

    14/09/2011 o 10:33

    A co jeśli w ciągu dnia jest tylko 3 kursy busów tzw.liniowych?Mam nadzieję,że maluchom z podstawówki i zerówki busów NIE USUNĄ!!!!Bo będziemy musiały uczyc nasze dzieci w domach.

    • Ben

      14/09/2011 o 14:47

      A po co trzy? Wystarczą przecież dwa. Rano – w kierunku szkoły, po południu – ze szkoły.

      • stenia

        15/09/2011 o 12:33

        3 kursy busów prywatnych przewozników nie gimbusów!

  10. papa

    14/09/2011 o 17:35

    słów brakuje…… to co się wyczynia to jakaś paranoja…… starałem się wyrażać umiarkowane opinie ale jak słysze o oszczędnościach w oświacie robione przez „burmistrza nauczyciala”, które pogarszają standard nauki naszych dzieci w Krzeszowicach, i o tym że poza krzeszowicami burmistrz boi się cokolwiek zmieniać i są bardzo małe klasy gdzie dzieciaki maja komfort nauki, i o tym że oszczędzone pieniądze trzeba przeznaczyć na karę za wycięte drzew, i jeszcze te busy……. zaczynam sie zastanawiać gdzie są nasi państwo radni, do cholery nie bedę was wymieniał z nazwiska ale jak się nie wstydzicie ludzią patrzyć w oczy…. to my was wybraliśmy a wy co? boicie się odzywać ? no to wracajcie tam skąd przyszliście…. to Wy macie możliwości działania, więc do roboty żeby nie nazwać was nierobami……
    trochę sie uniosłem ale jak można patrzeć na to spokojni…..

  11. ktoś

    15/09/2011 o 07:40

    Znowu zabrakło na premie dla swoich, by żyło się lepiej swoim.

  12. Krzeszowianka

    16/09/2011 o 14:26

    w pierwszym komentarzu ktoś wspomniał o wizytach i rewizytach z zagranicy, jednak nie wiem czy wiesz ale gimnazjum również czerpie korzyści, ponieważ podsianie umowy partnerskiej pomiędzy gminami, pozwala na wymianę krzeszowickich gimnazjalistów z uczniami z gimnazjum z Chaumes en Brie

    • BIll

      16/09/2011 o 15:19

      Przestań bzdury opowiadać… Jakie korzyści? Jak moje dziecko nie jest zakichanym siatkarzykiem albo piłkarzykiem to nigdy nigdzie nie pojedzie bo sie tylko wożą trenerzy i zawodnicy,

  13. POgan..in

    16/09/2011 o 15:12

    A co z tymi karami? CZY KTOŚ WIE KOGO UKARANO STOSUJĄC NOWE PRAWO, KTÓRE DAJE MOŻLIWOŚĆ KARANIA URZEDNIKÓW FINANSOWO OD MIESIĄCA MAJA TEGO ROKU? No a swoją drogą ciekawe kto chce kupić budynek tepsy. MYŚLĘ ŻE PRZETARG BĘDZIE ,,CIEKAWY” DLA KOGOŚ.

  14. Do "Ja"

    16/09/2011 o 15:22

    Racja, z naszego burmistrza to ani ekonomista ani ekonom.

  15. ??????????

    16/09/2011 o 19:10

    wie ktoś o co chodzi?

    http://www.krzeszowice-rynek.org/

  16. Pokl

    16/09/2011 o 19:28

    kolejna wtopa mega Bossa

  17. y

    16/09/2011 o 20:03

    To wszystko jest coraz bardziej śmieszne. Rynek pisze, że nie może wziąć udziału w sprzątaniu Racławki 17 września bo zabraniają tego przepisy dot. wścieklizny lisów itp
    Ale w swoim tekście nie zająknie się o innej dacie związanej z 17 wrześniem czyli upamiętnieniem wkroczenia wojsk radzieckich do Polski. Z kolei gmina w pogoni za kolejnymi byle jak przygotowanymi akcjami na potrzeby zdjęć w mediach nie tylko nie wzięła pod uwagę obowiązujących przepisów ale i chyba własnych wcześniejszych planów. Przecież w rocznym programie uroczystości jest 17 wrzesień współorganizowany przez gminę przy Krzyżu Katyńskim. Jednak ani na stronie internetowej gminy ani na internetowym portalu ani w Magazynie Krzeszowickim z 15 września nie ma żadnych informacji o dniu i godzinie uroczystości. Nie ma też plakatów z terminem. Może nie zauważyłem ale to dziwne.

  18. tego

    16/09/2011 o 21:24

    nawet bareja nie wymyślił. panie burmistrzu czy pan już całkiem stracił panowanie nad tym co dzieje się na pańskim folwarku? nie czyta pan własnych ostrzeżeń???????

  19. Smerfetka

    17/09/2011 o 16:14

    Ale jaja !!!! Coś mały ludzi było do tego sprzątania 🙂

    • może

      17/09/2011 o 16:24

      przeczytali newsa z rynku 😛

  20. foch

    18/09/2011 o 08:22

    Takie podanie linka do prawyborów jest nieuczciwe. Niestety z automatu głosujemy na tego Sławińskiego.

    Muminku, usuń proszę ten post krystiana (i z tego co widać w innych tematach również), bo to jak działa wyraźnie pokazuje jak bardzo jest nieuczciwy.

    link to faktycznego wybierania nie zawiera imienia i nazwiska żadnego z kandydatów:
    http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/1067341,krakow-prawybory-2011-wybieramy-kandydatow-do-sejmu-z,galeria,id,t,tm.html#f885ce45588f1835,1,3,8

  21. inter

    09/06/2013 o 02:21

    atychmiast zmieniał zagadnienie. Unikał też inter wzroku rycerza, wpatrując się w swój garniec miodu.

    Przedniego poza tym natomiast
    zasługującego na postulat. Rycerz nie naciskał zbyt.
    Na koniec po.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę