Kultura

Tenczyn jak Grunwald?

Czy zamek Tenczyn w Rudnie zasili elitarną listę, na której znajduje się już grunwaldzkie pole bitwy, kopalnia soli w Wieliczce czy Biskupin? Pod koniec lutego do Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpłynął wniosek  burmistrza Gminy Krzeszowice o wpisanie ruin zamku Tenczyn w Rudnie na listę pomników historii.

Pozytywną opinię na ten temat wydał już Małopolski Konserwator Zabytków. W piśmie do generalnego konserwatora zwraca on uwagę na trwające prace zabezpieczające ruiny. Pisze, że były one wysoko ocenione przez zgromadzonych na konferencji PKN ICOMOS specjalistów z dziedziny konserwacji architektury obronnej.

Pomnik historii to jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Obecnie na tej elitarnej liście znajdują się 54 zabytki, wśród nich Biskupin, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni czy zespół klasztorny na Jasnej Górze.

Wpisanie Tenczyna na listę pomników historii gwarantuje mu stałą opiekę ze strony państwa. Poza prestiżem i promocją tytuł ten zwiększy również szanse wniosków o dofinansowanie kolejnych prac zabezpieczających na zamku.

Fot. Ratuj Tenczyn

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Jaro

  16/03/2013 o 21:17

  No proszę – zamek Tenczyn może dołączyć do elity zabytków tego kraju. A jeszcze niedawno mówili że to kupa gruzu.

 2. Tu link

  17/03/2013 o 12:38

 3. do niczego jest ta władza !

  17/03/2013 o 14:57

  To obecna władza :Burmistrz Czesław Bartl, z-ca A.Żbik i sekretarz Bereza, nieprzychylni dla historycznego Tenczynka, może zrozumieją, że to właśnie Tenczynek nadaje tej Gminie rozgłosu, to stąd wywodziła się inteligencja Polski, o tą miejscowość trzeba było dbać od dawna, a tymczasem związani z Wolą Filipowską Cz.Bartl, A.Żbik i sekretarz Bereza zaczęli przede wszystkim dbać o Wolę Filipowską, to tam pozostawili Pocztę, a w Tenczynku zlikwidowali, dlaczego , skoro zawsze była , niemal najstarsza placówka, dlaczego nie zadbano o Browar- zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego , znany w kraju i za granicą, a dzisiaj zdewastowany przez cwaniaka od makaronów, gdzie byli wtedy rządzący tą Gminą, dlaczego zlikwidowano w Tenczynku Kino, Świetlicę dla młodzieży, dzisiaj nawet utrudniona jest komunikacja łącząca Tenczynek z Krzeszowicami, nie wiadomo kiedy jeżdżą busy, już o 21.00 ich w ogóle nie ma, uważają, że każdy ma samochód a to nie jest prawdą , bo dużo ludzi nie ma nawet pracy i środków do podstawowej egzystencji ! Czym tak naprawdę zajmuje się władza krzeszowicka, dokładnie niczym,prawie każde podjęte zadanie kończy się interwencją, rozbudowali jedynie administrację, na którą mieszkańcy narzekają, zatem co potrafią stworzyć, jaką mają wizję, czy wiedzą co to jest priorytet? Nie, nie mają żadnego pojęcia o zarządzaniu, liczą tylko na przetrwanie, jedynie o co zadbali to o swoje uposażenia! Tak niekompetentnej władzy nigdy dotąd Krzeszowice nie miały !

  • Antena kierunkowa

   17/03/2013 o 16:08

   Wszystkie nieszczęścia Tenczynka rozpoczęły się gdy zmieniono trasę przebiegu kolei Warszawsko-Wiedeńskiej o kilka kilometrów na północ (omijając Tenczynek). Wszystko o czym piszesz w swoim poście jest tylko efektem tego co stało się w połowie XIX wieku.

   • Ben

    18/03/2013 o 12:14

    Antena,
    trasa Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej istotnie omijała Tenczynek. I nie tylko, bo Krzeszowice i Trzebinię również. 😉
    Linia Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej wiodła z Warszawy przez Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Maczki (granica zaborów), Katowice, Gliwice, Kędzierzyn-Koźle, Bohumin i dalej do Wiednia. Trasa kolejowa łącząca Kraków z Mysłowicami przez Krzeszowice, Trzebinię – Szczakową (z odgałęzieniem do granicy w Maczkach) to tak zwana Kolej Krakowsko – Górnośląska.
    🙂

 4. Anonim

  17/03/2013 o 17:49

  Browar w Tenczynku rozwalcowała celarkowa, a nie bartl czy żbik.

  • do niczego jest ta władza !

   18/03/2013 o 13:15

   ta cwaniara działa z ukrycia, ale ona komuś podlega, chyba wiesz komu, tylko że ten Guru nic nie umie i kręcą nim a on zbiera baty!

 5. E

  18/03/2013 o 14:30

  Świetnie, że zabytek został zauważony i jest wokół niego „szum”. Żal było patrzeć jak popadał w coraz większą ruinę. Trzymam kciuki!

 6. dr kik

  20/03/2013 o 08:00

  Co myślicie o całkowitej odbudowie ruin w przyszłości – abstrahując od tego kto to miałby sfinansować. Byłem w odnowionym zamku Bobolice i robi to bardzo duże pozytywne wrażenie – zwłaszcza gdy się wie jak to miejsce wyglądało kilka lat temu.

 7. mieszkaniec

  21/03/2013 o 20:37

  Obserwuję uważnie Gminę Krzeszowice od kilku lat. Obserwuję ją jeżdżąc po wszystkich miejscowościach co roku. Co myślę o Tenczynku? Stracił na swojej świetności. Upadło całe centrum- centrum Tenczynka to w tej chwili miejsce zaniedbane i brudne. Byle jakie. Bez klimatu. Bez oznaczeń i tablic informacyjnych. Zaniedbano przepiękne lasy.Tenczynek powinien być bijącym sercem Gminy takim, jak był kiedyś. Boli, że nie udało się utrzymać zakładów przetwórstwa owocowego w Tenczynku i tutaj na miejscu wypromować produkty. Pamiętam jedynie z opowieści ludzi starszych ,że Tenczynek słynął na całą Polskę, że był sławny… Król Polski Jan III Sobieski w Tenczynku się zatrzymał. Takie rzeczy powinno się pielęgnować i promować. W tym kierunku powinna iść promocja Gminy. To nasza Gminna Historia, to część życia, coś co stanowi o tym że jesteśmy Polakami i daje nam poczucie polskości. Ja tego nie doczekałem- mogę tylko słuchać opowieści i kupować produkty z logo Tenczynka produkowane gdzieś pod Warszawą… Jeżdżąc po Tenczynku czuje się jeszcze jego dawną świetność i dumę ale ona umiera… Dlatego cieszę się,że zabłysło światło i Ratuj Tęczyn działa. Pokaz walk rycerskich w roku ubiegłym był super…Zadbanie o Tenczynek i stworzenie tutaj niepowtarzalnego klimatu, spowodowałoby, że ten płomień, który gaśnie może rozbłysnąć.gdzieś mam takie poczucie, że to Tenczynek może jeszcze dźwignąć Tą Gminę turystycznie. Tylko ta droga Zwierzyniecka od ul Daszyńskiego w kierunku Nawojowej Góry z dziurami jak ser szwajcarski. Ludzie chodzą środkiem drogi głównej, bo dla ludzi brak chodnika na zakręcie… głupich 200 metrów, za ludźmi jadą tiry. Problem nie rozwiązany, jak mówią mieszkańcy Tenczynka 30 lat. I naprawdę nie obchodzi mnie kto jest zarządcą tej drogi- gmina czy powiat. Interesuje mnie żeby był chodnik, bo mogę stracić życie. Żądam, bo tutaj mieszkam i tutaj płace podatki.

 8. mm

  17/04/2013 o 14:50

  crossowcy beda teraz sciagac jak rycerze , ze wszystkicjh stron !!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę