Kultura

Papież stanie obok gladiatora

We wtorek, na płycie krzeszowickiego Rynku, obok posągu rzymskiego niewolnika staną rzeźby jednego z najbardziej znanych krakowskich artystów. Wernisaż prac Czesława Dźwigaja odbędzie się 15 października, w przeddzień 35 rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową.

Via Sancta, czyli Święta Droga, ma obrazować kolejne etapy życia Jana Pawła II – od Katedry Wawelskiej po bramę Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. Dziewięć odlanych z brązu posągów stanie na płycie rynku we wtorek o godzinie 17:00. Po wernisażu, około godziny 17:40 w krzeszowickim kościele zostanie wyświetlony film Stefana Szlachtycza „Artysta z Wiśnicza, portret rzeźbiarza-poety”. O godzinie 18:00 zostanie odprawiona Msza Święta.

Pomnik Jana Pawła II w Ogrodzie Strzeleckim, fot. Cancre, źródło: Wikipedia

Pomnik Jana Pawła II autorstwa Czesława Dźwigaja w Ogrodzie Strzeleckim w Krakowie, fot. Cancre, źródło: Wikipedia

Czesław Dźwigaj jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Słynie przede wszystkim z pomników przedstawiających Jana Pawła II, na swoim koncie ma ich już ponad 70. Jest twórcą pomnika Piotra Skargi znajdującego się na placu Marii Magdaleny w Krakowie, Nikifora w Krynicy czy Parku i Pomnika Tolerancji w Jerozolimie oraz pomnika Katyńsko-Smoleński w Warszawie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

  1. Free

    13/10/2013 o 21:51

    Pomnik Skargi tego dłuciarza to jest koszmar architektoniczny, szpecący cały plac.
    „swoim koncie ma ich już ponad 70” – to rzeźbiarz,
    czy zbieracz? Publicznej kasy? Poza tym: ma ponad 74.
    Makabryczny pomnik papieża z Parku Strzeleckiego
    w Krakowie również popełnił Dźwigaj.

  2. Krzysiek

    13/10/2013 o 22:04

    Nie każdemu musi się podobać to co tworzy pan Dźwigaj. Po obejrzeniu kilku zdjęć w sieci stwierdzam, że to co przywędruje na krzeszowicki Rynek przynajmniej mnie, nie powala na kolana i nie pomoże tu osoba błogosławionego, a w przyszłym roku świętego. Frekwencję wystawa ma jednak zapewnioną, bo jej otwarcie poprzedziła kampania promocyjna we wszystkich kościołach naszej gminy 😉

  3. Free

    13/10/2013 o 22:16

    Nie wiem, po co w ogóle cała ta asekuracja. Pan Dźwigaj to dziad z dłutem i odlewnią od wynajęcia, nie rzeźbiarz. Jamais vaincu!

  4. Ben

    14/10/2013 o 16:33

    I w ten oto błyskotliwy sposób rzeźbiarska twórczość Pana Czesława Dźwigaja została podsumowana przez naszego lokalnego znafcę.

  5. prawda

    14/10/2013 o 17:11

    BIEDNY NASZ PAPIEŻ

  6. aaa

    14/10/2013 o 18:58

    malutkie takie…

  7. prawda

    15/10/2013 o 07:15

    I ok, więcej szacunku będą ludzie mieli, jakaś zaduma, a może przypomni im się czas po śmierci Papieża.
    Wczoraj nawet sam Czesław nadzorował prace – ot gospodarz!

    • Jerzy

      15/10/2013 o 16:23

      Cieszę się, że oprócz przepięknej krzeszowickiej jesieni mogłem podziwiać wystawę rzeźby Czesława Dźwigaja, wykładowcę ASP im. Jana Matejki w Krakowie, a przede wszystkim naszego lokalnego i zdolnego twórcę.
      Znany ze swoich sakralnych rzeźb, a na pewno i niektórych elementów odlewu, przypomniał nam postać bł. Jana Pawła II.
      Może jedna z tych, lub podobnych rzeźb stanie na krzeszowickim rondzie?
      W obecności gladiatora te rzeźby jakoś dziwnie się prezentują.

  8. Nu

    15/10/2013 o 16:54

    Wprawdzie nie odpowiada mi estetyka prac prof. Dźwigaja (ani „hurtowo” tworzone rzeźby Jana Pawla II, a rzeźbę-koszmarek ks. Skargi na placu Marii Magdaleny lepiej pominąć milczeniem), ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje i doceniam działalność i starania Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

  9. YMCA

    15/10/2013 o 17:12

    Jest pomnik, jest impreza! Od kilku lat w Moskwie pomnik Breżniewa uzdrawia. Może jakiś cud będzie i w Krzeszo? Cud nad cudy, tak jak cud nad Wisłą, tyle że to będzie Cud przy Kółku.

Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę