Wydarzenia
Czytelnicy National Geographic wybrali 7 cudów Polski. Jeden z nich mamy u siebie
Najbardziej znane amerykańskie czasopismo rozstrzygnęło niedawno plebiscyt na 7 nowych cudów Polski. Pośród nominowanych znalazł się Szlak Miodu i Wina z Województwa Lubuskiego, krakowska fabryka Oskara Schindlera, zamek Piastów Śląskich czy zabytkowy Rynek w Sandomierzu. Które miejsce zyskało miano cudu naszego kraju?
Już po raz trzeci czytelnicy miesięcznika National Geographic Traveler wybrali siedem najpiękniejszych miejsc Polski. Walka była zacięta, bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się zajmujący prawie 20 tysięcy hektarów Park Krajobrazowy – Dolinki Krakowskie. W uzasadnieniu czytamy – „Kochają je nie tylko Krakusy. Bo kto raz przyjedzie w te okolice, wraca tu potem wielokrotnie. Powodów jest kilka. Piękna rzeźba terenu, z licznymi dolinami, jarami i rzekami. Widoki, jakich mogą pozazdrościć najpiękniejsze parki narodowe Europy”.
Werdykt cieszy tym bardziej, że część rezerwatu rozpościera się na terenach Gminy Krzeszowice – Paczółtowic, Czernej, Dębnika czy Dubia tworząc dwa niezwykłe rezerwaty – Dolinę Eliaszówki i Dolinę Racławki. Doceniono dobrze oznakowane ścieżki rowerowe, dzięki, którym łatwiej jest dotrzeć do najpiękniejszych zakątków i atrakcji dolinek m.in Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej.
Tytuł jednego z siedmiu cudów Polski, nie uchroni jednak krzeszowickich rezerwatów przed eksploatacją złóż, które znajdują się na ich terenie. W listopadzie 2011 roku sejmik Województwa Małopolskiego zniósł zakaz wydobycia surowców w Dolinkach Krakowskich. Tym samym otworzył drogę Kopalni Wapienia Czatkowice do powiększenia terenu wydobycia. Należąca do Grupy Tauron kopalnia, to jednak nie jedyna firma, która „ostrzy sobie zęby” na złoża. Eksploatację wapienia dewońskiego w Dębniku zamierza uruchomić krakowska firma Trans-Ziem. Mieszkańcy Krzeszowic, Siedlca, Dubia i Dębnika mogę jeszcze do piątku zapoznać się ze zmianami jakie, z uwagi na planowane uruchomienie nowych przedsięwzięć, poczyniono w miejscowych panach zagospodarowania przestrzennego (zmiany w planie zagospodarowania już wkrótce opiszemy w osobnym tekście na naszej stronie).
Dolinki Krakowskie pokonały Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (II), Wzgórze Zamkowe w Cieszynie (III), Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno (IV), Wielką Synagogę w Tykocinie (V), XIV-wieczną polichromie w Małujowicach (VI), Zamek Piastów Śląskich w Brzegu (VII).
Zobacz wyniki plebiscytu: 7cudow.national-geographic.pl