Gospodarka

Krzeszowicki Dom Towarowy przeszedł do historii

Opublikowane

Po ponad 40 latach Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu postanowiła zmienić nazwę swojego flagowego obiektu w centrum Krzeszowic. W sobotę rano mieszkańcy gminy mogli już zrobić zakupu w Galerii Centrum.

We wrześniu RSZZ zamknęła piętro budynku Domu Towarowego. Przez ponad dwa miesiące trwały prace przy modernizacji elewacji i wnętrza. W tym czasie stoiska części sprzedawców handlujących do tej pory na pietrze zostały przeniesiona na pobliski parking. W sobotę kupujący mogli już zrobić zakupy w odnowionym obiekcie.

Galeria Centrum, mimo zmiany nazwy, to wciąż stary Dom Towarowy, w nowym, bardziej estetycznym opakowaniu. Wśród 14 stoisk, na pietrze nie znajdziecie tych ze znanymi markami, nie brakuje za to produktów, które można kupić w każdym innym punkcie miasta. Nowością jest za to mieszczące się w obiekcie centrum kosmetyczne.

Osoby niepełnosprawne i starsze na pewno ucieszy zainstalowana w budynku winda. Niestety, jeśli kupujący nie wie o jej istnieniu, trudno będzie mu ją znaleźć, bo przy wejściu nie ma żadnych oznakowań. W obiekcie nareszcie znalazła się  toaleta otwarta także dla kupujących.

Mimo zmian – lepsze oświetlenie, uporządkowanie stoisk, zdecydowanie więcej przestrzeni, wchodząc do odnowionego obiektu brak efektu „wow”. Stali bywalcy docenią starania, reszta wybierze rozrastające się centrum handlowe w Chrzanowie i duże, krakowskie galerie z sieciówkami znanych marek.

Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu powstała w 1917 po przekształceniach Stowarzyszenia Spożywczego. W roku założenia tworzyło ją 51 członków, wśród nich hrabina Krystyna Potocka. Po 1956 roku spółdzielnia powoli przejmuje sklepy w mieście, rozszerza też działalność o piekarnictwo, przetwórstwo mięsne, rozlewnię wód gazowanych i usługi dla rolnictwa. W 1959 roku zrzesza już ponad 2 600 członków, zatrudnia135 pracowników i działa w 17 okolicznych miejscowościach. W latach 60-tych rozpoczyna budowę Domu Towarowego. Przed zmianami ustrojowymi – w latach 80-tych – zatrudnia 520 pracowników zrzeszając 4 600 członków. Kryzys przychodzi wraz z urynkowieniem gospodarki. Mimo zmian RSZZ odnajduje się w nowej rzeczywistości. Dziś prowadzi kilkanaście sklepów spożywczych na terenie całej gminy, piekarnie, stacje kontroli pojazdów, zatrudnia około 240 pracowników będąc tym samym jednym z największych pracodawców w gminie Krzeszowice.

48 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version