Gospodarka

Coraz mniej czasu na złożenie uwag do projektu planu

Jeszcze tylko do 22 stycznia można składać uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Filipowic, Nowej Góry, Czernej, Paczółtowic, Zalasu, Rudna i Żar. Na stronach internetowych i profilach facebookowych sołtysi zamieszczają przykładowe wnioski i wzory, które mają pomóc mieszkańcom przy pisaniu uwag.

Mieszkańcy osiedla Żbik mogą być z siebie dumni. Wszak to dzięki nim temat krzeszowickiego projektu planu zagospodarowania przestrzennego stał się numerem jeden w lokalnych mediach. Kolejne wyłożenia, spotykają się z równie dużym zainteresowanie, tych, którzy na nowym planie mogą stracić najwięcej – mieszkańców okolicznych wiosek.

W sieci trwa powszechna mobilizacja. Najpierw na swoim facebookowym profilu uwagę do projektu planu zamieścił sołtys Czernej, później przykładowy formularz znalazł się na stronie miejscowości Zalas. Na tym jednak nie koniec. By nakłonić mieszkańców do składania uwag wykorzystuje się wszelkie dostępne środki – łącznie ze parafialnymi stronami.

Na serwisie www.parafianowagora.pl można przeczytać, że uchwalenie projektu planu dla miejscowości Czerna będzie skutkowało wyburzeniem domów na Czernej-Zakopanym, zakazami rozbudowy nieruchomości prywatnych, znajdujących się w strefie planowanej inwestycji, zwielokrotnieniem natężenia ruchu samochodowego – w szczególności ciężkich pojazdów ciężarowych na obszarze całej wsi, dewastacją przyrody będącej integralną częścią Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie” oraz Natura 2000. Czerna, po uchwaleniu projektu planu, według miłośników wsi, stanie się wsią tranzytową, obwodnicą dla Krzeszowic i Miękini.

O planie dyskutuje się na zebraniach wiejskich. Na początku stycznia zorganizował je sołtys Zalasu, w połowie grudnia o projekcie z urzędnikami mieli dyskutować mieszkańcy Filipowic. Mieli… niestety, na zebraniu, mimo wcześniejszych zapewnień, nie pojawiła się żadna osoba z krzeszowickiego magistratu. Wytłumaczenie? Spotkanie na temat planu zagospodarowania odbyło się pod koniec listopada w krzeszowickim urzędzie. W trakcie zebrania wiejskiego mieszkańcy podpisali zbiorowy protest do projektu miejscowego planu. Nie obyło się bez kąśliwych uwag pod adresem wielkich nieobecnych.

Mimo, że plany nie są już wyłożone w krzeszowickim urzędzie, wciąż można się z nimi zapoznać pobierając je ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.

W styczniu komisja rewizyjna Rady Miejskiej ma przeanalizować umowy, aneksy i załączniki dotyczące projektów planów zagospodarowania zawartych pomiędzy biurem projektowym a krzeszowickim urzędem. Przypomnijmy, że na projekty planu gmina wydaje co roku ponad 300 tysięcy złotych.

41 komentarzy

41 Komentarzy

 1. kk

  14/01/2014 o 22:34

  i po co mój komentarz????????????????? i ta skasująąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąąą bo bo

  • Jacob

   15/01/2014 o 08:58

   Chwała redakcji za to, to zrobiła z Twoim komentarzem.

  • krzeszowiceone.pl

   15/01/2014 o 10:47

   Pod wpisem o Bartoszu wszystkie komentarze zostały skasowane. Zamknęliśmy wątek. Mieszanie w takie sprawy polityki, nie jest niczym dobrym.

   Pozdrawiam

 2. wm

  14/01/2014 o 22:42

  I coz z tego ze innych zmobilizowalismy, skoro wspolnego glosu nie mamy. A burmistrz wraz miejcowa zrobia co chca.

 3. gregory

  14/01/2014 o 23:28

  Przede wszystkim dzięki krzeszowiceone.pl, że podtrzymujecie temat, to bardzo ważne. Niech urzędnicy nie myślą, że uda im się uśpić naszą czujność i niech wreszcie przestaną mieć nas za stado głupich baranów, z którymi można zrobić co się chce. Po drugie koniecznie zachęcajcie wszystkich znajomych do zapoznania się z tym szkodliwym i aspołecznym planem zagospodarowania, godzącym w interes ogromnej liczby mieszkańców. Nie pozwólcie się ogłupiać lakonicznymi i uspokajającymi wyjaśnieniami zarówno burmistrza jak i jego świty…. bo w lekceważeniu, arogancji i wymijającym traktowaniu uwag mieszkańców są mistrzami świata…..

 4. leokrk

  16/01/2014 o 09:42

  drogi się sypią w Krzeszowicach(na Grunwaldzkiej dziury i studzienki kanalizacyjne bija po zawieszeniu), w Czernej i N. górze nie mogą ukończyć kanalizacji…a myślą o budowach dróg nie realnych do budowy..

  • Ben

   16/01/2014 o 10:05

   Leokrk,
   jedna uwaga do Twojej wypowiedzi: budowa nowych dróg a ich planowanie to jednak dwie różne sprawy. Nic mi nie wiadomo o tym, aby gmina myślała o budowie nowych dróg, szczególnie w kwestii przygotowywania finansowania.

 5. leszek

  17/01/2014 o 14:38

  czy ta gazeta spełnia swoją rolę? nie.więc poco ? niewydawajcie piniędzy.szkoda czasu nawet na czytanie. nic ciekawego.

 6. Sołtys Czernej

  20/01/2014 o 13:24

  Wczoraj na zebraniu wiejskim w Czernej Pani Maria Chodacka-Kucharczyk ogłosiła że wnioski do planu będą zbierane nie do 22 stycznia ale 15 lutego 2014r. To ważna wiadomość żeby więcej społeczeństwa mogła złożyć swoje wnioski.Na zebranie przyszło ponad 140 osób (zapisanych na liście obecności). To świadczy o ogromnym zainteresowaniu mieszkańców.Pozdrawiam Wojciech Pałka.

  • Anonim

   20/01/2014 o 13:32

   Mam nadzieje, że ogłoszenie pani Kucharczyk zostało odnotowane w protokole. Na stronie urzędu póki co nie ma o tym mowy, więc na razie obowiązuje nas termin do 22 stycznia 🙂

   • Sołtys czernej

    20/01/2014 o 19:39

    Odnotowane a żeby było jaśniej powiedziała Pani Maria że w środę w przełomie będzie opublikowane. 🙂

    • Anonim

     20/01/2014 o 20:42

     Człowieku Sołtysem jesteś i przełom jest twoim miejscem publikacji?

     Strona WWW urzędu i tablica informacyjna.

     W przełomie to możesz sobie Pan udzielać wywiadu o taczace …. bez obrazy

    • Anonim

     20/01/2014 o 20:43

     Dla sołtysa przełom jest miejscem publikacji? litości..

    • Niewierny Tomasz

     20/01/2014 o 20:56

     i tu się niestety z moimi przedmówcami muszę zgodzić. W ostatni Przełomie w dwóch różnych artykułach – jednym na temat zebrania we wsi Zalas i w drugim, na temat Czernej, były podane 2 różne daty składania uwag. W jednym miejscu było 20 stycznia, w drugi 22 stycznia 😉 Najpierw informacja powinna się ukazać na stronie urzędu, dopóki tam nie zawiśnie, będą jak niewierny Tomasz, nie uwierzę póki nie zobaczę 🙂

  • Anonim

   20/01/2014 o 18:00

   Zbieranie wniosków, a ich analiza i uznawanie to dwie różne rzeczywistości. Nie zapominajmy tego 🙂

 7. Han Solo

  20/01/2014 o 16:24

  Ze względu na różne terminy głosowań w sprawie planów miejscowych dla różnych sołectw
  ważna jest solidarność wszystkich radnych w głosowaniu (tych z miasta i spoza miasta) i odrzucenie tej wersji MPZP.
  Tzn. jeśli MPZP dla Krzeszowic będzie poddany pod głosowanie wcześniej niż np. Zalasu, Czernej czy Filipowic, to niech radni spoza Krzeszowic liczą się z „rewanżem” Radnych z miasta w głosowaniu za planem z ich okolic….zgodnie z zasadą „jak Kuba Bogu….”

 8. Koń

  20/01/2014 o 20:14

  A to ciekawe z czego wynika fakt przedłużenia terminu. Jaka podstawa. W innych sołectwach i osiedlach tego nie robiła pomimo dziesiątek uwag, które miała w d…Nie jestem przeciwko Czernej, interesuje mnie tylko ta jej wybiórczość.

 9. Lipka

  20/01/2014 o 20:47

  Czy to nie ultimatum sołtysa z Czernej?
  Albo przedłużą termin, albo przechodzę do opozycji ….. I przedłużyli

  • Sołtys

   21/01/2014 o 09:01

   Ja bym tego nie nazwał ultimatum ,ale nie ukrywam że mocno naciskałem na przedłużenie składania wniosków do planu.Myślę że i w tej sprawie byłem skuteczny. Przedłużenie będzie dla wszystkich wyłożeń. Nowa Góra robi zebranie 26 stycznia więc jaki byłby sens zebrania po terminie??.
   Te wyłożenia miały być na każdej wsi i każdym osiedlu połączone z zebraniami.Sam sobie zarzucam że nie naciskałem na urząd żeby tak się stało.Cóż jestem tylko człowiekiem.

   • ryba

    21/01/2014 o 14:37

    fajnie, ciekawe tylko, jaki był sens spotkania na Żbiku, po terminie składania wniosków 😉

    • Piotr ze Żbika

     21/01/2014 o 18:51

     Jak os. Żbik teraz przyciśnie, to idąc wzorem Czernej powinni termin przywrócić i wydłużyć o 4 tygodnie. Mam racje ?

  • Marika

   24/01/2014 o 17:56

   Po cholerę było zostawać sołtysem, skoro teraz z każdym pierdnięciem leci się do mediów. Wielu sołtysów robi to samo tyle, że dużo szybciej i się nie chwalą.W rankingu na największego samochwałę i narcyza na pewno wygra sołtys z Czernej.

 10. Dobrze

  21/01/2014 o 14:46

  że wpis „Anonima” ich wyprostował i zasugerował kto przede wszystkim tą informację ma oficjalnie opublikować, najpierw tutaj dyskusja, później publikacja. Dobre!

 11. Anonim

  21/01/2014 o 19:33

  Radni i zarazem sołtysi już nie powinni się nigdy powtórzyć.
  W obecnej kadencji sa to osoby, które się zdyskredytowały w oczach mieszkańców. Przedkładając swój własny interes nad dobro mieszkańców. Ciekawe na ile spuści ich burmistrz z łańcucha, ludzie nie wierzcie sołtysom -radnym. Radni nas sprzedali, teraz chcą kupczyć naszymi głosami, bo wybory tusz tusz, za coś będzie trzeba żyć. A dietki to łatwe pieniążki. Zacznijmy ich rozliczać, ale nie z ostatnich wystąpień pod publikę tylko po całości wstecz. Na taczki z nimi wszystkimi i jazda!

 12. Anonim

  21/01/2014 o 20:10

  Trzeba przypomnieć jak głosowali. Sołtys i zarazem Radny Pałka z Czernej zawsze głosował tak jak burmistrz wskazywał.

 13. Zachary

  22/01/2014 o 19:40

  A może trzeba zmienić zasady???
  Jeśli dojdzie do głosowania na MPZP w obecnym stanie, wprowadzić jawne głosowanie naszych radnych….. i wtedy będziemy wiedzieć kto jest za planem a kto przeciw? To oczywiście będzie miało przełożenie…..czy na nich głosować, jeśli wystartują w następnych wyborach? Przecież to jest Gmina a nie CIA czy FBI. Wszystko powinno być jawne. Jestem ciekaw czy stać naszych radnych na taki gest…. przecież są naszymi reprezentantami którzy powinni dbać o swoich wyborców/głosy. 😉

  • hehe

   22/01/2014 o 21:05

   Ale znasz prawo. Hehe. Z tego co wiem to wszystkie głosowania w Radzie Miasta są jawne.Alu mieszkańców jest na sesji??Każdy ma prawo tam wejść i obserwować . Mysle że o tym trzeba pisać bo ludzie nie znaja swoich praw.

   • Zachary

    24/01/2014 o 18:56

    Hehe…. dzięki za znajomość prawa…. przyznam, że nigdy mnie to nie interesowało, do momentu kiedy zaczęły się dziać w Gminie dziwne rzeczy.
    Więc jeśli dojdzie do głosowania, trzeba tam iść jak najliczniej i sprawdzić jak nasi radni głosują, czy są naszymi reprezentantami …czy nie. I tyle w temacie.

    • ryba

     24/01/2014 o 19:49

     hitem było głosowanie (nie chcę przekłamać, ale chyba nad budżetem – proszę mnie poprawić), kiedy licząca nie mogła się doliczyć – kilka osób nie zagłosowało ani na tak, ani na nie, ani sie nie wstrzymało i robiło to – mimo powtórek- tak sprytnie, że ich chyba nie wykryto 😀

 14. Anonim

  22/01/2014 o 21:37

  I chwała Pałce za to, że pokazał z kim trzyma. Nie kłamie przynajmniej. Uczciwie nigdy nie oddam na niego głosu. Precz z wasalami tej władzy z UM.

  • Do !!ANOMIMA

   23/01/2014 o 18:44

   Tak na marginesie przypominam Ci że są okręgi jednomandatowe i twoje plucie jadem na wszystkich nie na wiele Ci się zda.

 15. Bizz

  22/01/2014 o 21:41

  To zwykła gra interesów. Każdy chce pokazać że coś uszczknie dla „swojej” wsi/osiedla – nawet jeśli jest to zupełnie bezsensu 🙂

  • Biały

   24/01/2014 o 18:48

   Słyszałam sołtysa Pałkę gdy wypowiadał się o budowie basenu na wolnym powietrzu i o jego przewadze nad basenem krytym. Ale był to ubaw. Żałuję że tego nie na grałem. Byłby to hit nad hity

   • Wojciech Pałka

    25/01/2014 o 09:28

    Nie wiem gościu co TY bierzesz ale mnie tez rozbawiłeś .Może było by lepiej jak byś to wykuł na kamiennej tabliczce , bo to chyba w tej erze było.Myślę że trzeba było dodać że byłem pijany.hehe. Wiem że na tym portalu każdy może każdego oblewać pomyjami bezkarnie. Nawet nikt się nie podpisze z imienia i nazwiska(tak robią tchórze). Po prostu przestaje tutaj zaglądać .
    No i nie pozdrawiam 😛

    • Puszek Okruszek

     26/01/2014 o 20:31

     26 listopada w sali herbowej było zebranie w sprawie projektu MPZP także dla Czernej. Gdzie Pan wtedy był?

 16. H2O

  24/01/2014 o 23:11

  No to może w końcu popłynie i niech pociągnie za sobą wszystkich z UM i rady

 17. wm

  09/02/2014 o 20:50

  Było spotkanie w Filipowicach?

 18. ryba

  09/02/2014 o 21:29

  mam nadzieję, że Muminek nie będzie nas długo trzymał w niepewności 😉

 19. Muminek

  09/02/2014 o 21:36

  tiaaa… pozwólcie, że przeniosę się pod wpis o komitecie 🙂

 20. wm

  09/02/2014 o 21:44

  to było zebranie o komitecie? Czy władza ma jakąś schizę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę