Gospodarka

Barometr zawodów. Kogo szukają pracodawcy w powiecie krakowskim?

W jakim zawodzie najłatwiej znaleźć pracę? W którym powiecie brakuje nauczycieli, a w którym pielęgniarek? Jakie studia wybrać, by nie zostać bezrobotnym? Na wszystkie te pytania odpowiedzi przynosi uruchomiony przez Wojewódzki Urząd Pracy Barometr Zawodów Małopolska.

Serwis powstał w grudniu ubiegłego roku i jest skarbnicą wiedzy zarówno dla poszukujących pracy, jak i dla tych, którzy chcą zmienić kwalifikacje zawodowe. Barometr ułatwi też pracę urzędnikom pośredniaków, po analizie danych łatwiej wybrać najodpowiedniejszy kurs, po którym bezrobotny ma duże szanse na znalezienie pracy.

krzeszowice_praca

Fryzjerzy, spawacze i szefowie kuchni nie powinni mieć w tym roku problemów ze znalezieniem pracy

Na stronie zamieszczono najnowszą prognozę zapotrzebowania zawodowego w naszym powiecie. Raporty podzielone są na trzy kategorie. Zawody deficytowe, czyli takie w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a liczba pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka. Zawody w równowadze – to te, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie. Zawody nadwyżkowe – znalezienie w nich pracy może stwarzać duże problemy, ponieważ liczba kandydatów przypadających na jedno miejsce pracy jest duża.

W tym roku na liście zawodów deficytowych znalazło się 30 profesji. Ze znalezieniem pracy w powiecie krakowskim nie powinni mieć problemu telemarketerzy, piekarze, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, szefowie kuchni czy fryzjerzy. Trudności będę mieli pracownicy administracji publicznej, nauczyciele nauczania początkowego, przedszkoli i przedmiotów ogólnokształcących, sekretarki czy technicy informatycy.

Portal daje nie tylko możliwość sprawdzenia, czy nasz zawód znajduje się w grupie deficytowej czy nadwyżkowej. Dzięki niemu dowiemy się również, w którym powiecie z wykonywaną przez nas profesją łatwiej znaleźć pracę, oraz jak będzie się zmieniało zapotrzebowanie na nasz zawód.

Sprawdź swój zawód w małopolskim Barometrze Zawodów: www.barometr.obserwatorium.malopolska.pl

Fot. Pål Nordseth / Foter.com / CC BY, gregor_y / Foter.com / CC BY-SA, Jeff Kubina / Foter.com / CC BY-SA

6 komentarzy

6 Komentarzy

  1. sciema

    16/01/2014 o 23:45

    no kogo szkukaja sprzataczek, roznosicieli ulotek, kasjerów itp , itd

  2. newbie

    17/01/2014 o 11:22

    W nadwyżce to my mamy nierozgarniętych studentów, którym po prostu nie chce się pracować. Wiem o czym mówię, bo mam do czynienia z takimi w firmie od kilku lat.

    • Cro-H-mal

      17/01/2014 o 15:39

      to może trzeba się ich pozbyć i zatrudnić ludzi, którym pracować się chce ?
      Takich bez znajomości, za to z wiedzą 🙂

  3. wow

    17/01/2014 o 15:37

    U nas jest podobnie. Nieroby które po reformie pokończyły gimnazja nie dość, że nic nie umieją to jeszcze mają wielkie wymagania. Obijało się to na studiach, bo kończyli te „kup sobie wpis” i myślą, że w pracy ktoś będzie robił na ich jaja.

    • no

      17/01/2014 o 19:49

      a skad wiesz ze kupowali? byles przy tym ? latwo kogos oskarzac jak nie masz dowodow to sie po prostu nie wypowiadaj bos nie lepszy

    • Bożena

      20/01/2014 o 15:33

      Widać, że nie lubisz osób wykształconych. Czyżby kompleks pracodawcy co ma kasę tylko ludzi nie szanuje?

Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę