Gospodarka

Zmiany w studium przyjęte. Do Miękini mogą popłynąć miliony

Opublikowane

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza chce zainwestować 130 milionów złotych na terenach po byłej kopalni porfiru w Miękini . Na czwartkowej sesji radni przyjęli zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta i Gminy Krzeszowice, dzięki którym inwestycja uczelni byłaby w przyszłości możliwa.

Projekt AGH zakłada stworzenie Parku Naukowo-Technologicznego, strefy inwestycyjnej, która miałaby stać się platformą współpracy dla sektora badawczo-rozwojowego, łączącą naukę z przemysłem. W ramach tych działań, uczelnia wraz z partnerem – Gminą Krzeszowice, byłaby odpowiedzialna za przygotowanie infrastruktury dla przedsiębiorców, w tym wyposażenie nieruchomości w media i zapewnienie połączenia komunikacyjnego.

Na zdjęciu teren Parku Naukowo-Technologicznego w Miękini. Fot. AGH

Celem działa ma być rozwój i budowa infrastruktury naukowo-badawczej obejmującej instalacje laboratoryjne odnawialnych i ekologicznych źródeł energii i energooszczędnego budownictwa. By inwestycja w Miękini była możliwa radni musieli przyjąć uchwałę zawierającą zmiany w studium. Do tej pory, część terenów, które po wejściu w życie uchwały stają się strefą aktywności gospodarczej, była przeznaczona pod działalność sportowo-rekreacyjną. Co ciekawe, na części z nich już znajdują się obiekty sportowe np. boisko, które mieszkańcy Miękini stworzyli za własne środki.

Na czwartkowej sesji Bogdan Kurdziel, sołtys wsi, nie krył rozgoryczenia. Po zmianach w studium może się okazać, że Miękinia zostanie bez infrastruktury sportowej. We wsi o specyficznym ukształtowaniu terenu trudno jest bowiem znaleźć inne miejsce na ulokowanie boiska. Przyjmując zmiany, nikt nie dał  gwarancji, że gmina w przyszłości pomoże sołectwu w sfinansowaniu inwestycji sportowej. Naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego Maciej Zieliński uspokaja. Nowa inwestycja nie wyklucza udostępnienia terenu mieszkańcom, być może boisko uda się wkomponować w teren.

Jak podkreślała część radnych, mimo, że o nowym projekcie wiadomo jeszcze niewiele, gminy nie stać na na odrzucenie tak dużej inwestycji. Ostatecznie, mimo propozycji niektórych radnych by przenieść dyskusję na następną sesje, większość opowiedziała się za przyjęciem zmian w studium.

Środki na budowę parku miałyby pochodzi m.in z funduszy unijnych, AGH stara się o dofinansowanie projektu.

11 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version