Gospodarka

Zmiany w studium przyjęte. Do Miękini mogą popłynąć miliony

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza chce zainwestować 130 milionów złotych na terenach po byłej kopalni porfiru w Miękini . Na czwartkowej sesji radni przyjęli zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta i Gminy Krzeszowice, dzięki którym inwestycja uczelni byłaby w przyszłości możliwa.

Projekt AGH zakłada stworzenie Parku Naukowo-Technologicznego, strefy inwestycyjnej, która miałaby stać się platformą współpracy dla sektora badawczo-rozwojowego, łączącą naukę z przemysłem. W ramach tych działań, uczelnia wraz z partnerem – Gminą Krzeszowice, byłaby odpowiedzialna za przygotowanie infrastruktury dla przedsiębiorców, w tym wyposażenie nieruchomości w media i zapewnienie połączenia komunikacyjnego.

osrodek_agh_miekinia_park

Na zdjęciu teren Parku Naukowo-Technologicznego w Miękini. Fot. AGH

Celem działa ma być rozwój i budowa infrastruktury naukowo-badawczej obejmującej instalacje laboratoryjne odnawialnych i ekologicznych źródeł energii i energooszczędnego budownictwa. By inwestycja w Miękini była możliwa radni musieli przyjąć uchwałę zawierającą zmiany w studium. Do tej pory, część terenów, które po wejściu w życie uchwały stają się strefą aktywności gospodarczej, była przeznaczona pod działalność sportowo-rekreacyjną. Co ciekawe, na części z nich już znajdują się obiekty sportowe np. boisko, które mieszkańcy Miękini stworzyli za własne środki.

Na czwartkowej sesji Bogdan Kurdziel, sołtys wsi, nie krył rozgoryczenia. Po zmianach w studium może się okazać, że Miękinia zostanie bez infrastruktury sportowej. We wsi o specyficznym ukształtowaniu terenu trudno jest bowiem znaleźć inne miejsce na ulokowanie boiska. Przyjmując zmiany, nikt nie dał  gwarancji, że gmina w przyszłości pomoże sołectwu w sfinansowaniu inwestycji sportowej. Naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego Maciej Zieliński uspokaja. Nowa inwestycja nie wyklucza udostępnienia terenu mieszkańcom, być może boisko uda się wkomponować w teren.

Jak podkreślała część radnych, mimo, że o nowym projekcie wiadomo jeszcze niewiele, gminy nie stać na na odrzucenie tak dużej inwestycji. Ostatecznie, mimo propozycji niektórych radnych by przenieść dyskusję na następną sesje, większość opowiedziała się za przyjęciem zmian w studium.

Środki na budowę parku miałyby pochodzi m.in z funduszy unijnych, AGH stara się o dofinansowanie projektu.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. wm

  30/01/2014 o 21:04

  a co z prawem? Jak zwykle o nim zapomniano.

  • Anonim

   03/02/2014 o 08:08

   Jak to co??
   Wszytko jest tak jak byc powinno.
   Najpierw należy smienić SUiKZP Gminy, a na podstawie studium opracowywuje się MPZP

  • ja

   03/02/2014 o 08:10

   Przed takimi pisaniem takich haseł radze zapoznać się z Ustawa o Planowaniu i Zagospodarowaniu przestrzennym Dz.U 2003 nr 80, poz 717 z póxniejszymi zmianami

 2. ryba

  30/01/2014 o 21:05

  sugerujesz naruszenie prawa?

  • wm

   30/01/2014 o 21:06

   tak. Nie wolno zmieniać studium przed uchwaleniem MPZP

 3. ryba

  30/01/2014 o 21:20

  pozwolisz, że sprawdzę. Ciekawy wątek.

 4. XYZ

  30/01/2014 o 21:26

  najpierw zatwierdza się studium potem MPZP. Jeżeli MPZP nie został uchwalony, można zmienić studium. Pytanie jak w projekcie MPZP te tereny są oznaczone. Jedno z drugim musi być zgodne

 5. wm

  30/01/2014 o 23:09

  twierdzisz, że mozna studium dopasowywać do MPZP? no, no to u nas jeszcze niezłe wałki mogą przejśc….

 6. Marion

  31/01/2014 o 07:29

  Panie Sołtysie Miękini. Jak można boisko „w kamieniołomie” nazwać infrastrukturą sportową. Poza corocznym parkingiem w czasie zawodów Trial, nic się tam nie dzieje. Nie ma mowy nawet o „pokopaniu” w piłkę, bo stan boiska jest tragiczny! Mówienie NIE bo NIE, by tylko było o Panu głośno to nie jest najlepszy sposób ma promocję. Dzięki planom AGH, coś w końcu w Miękini może się dziać. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, to korzyści dla wsi i gminy będą ogromne! A jak Pan Sołtys, chęć zadbać o infrastrukturę sportową to niech boisko koło szkoły będzie w odpowiednim stanie i wystarczy!

 7. Kora

  09/02/2014 o 22:33

  Trzymam kciuki, ale może być ciężko z przejściem tego projektu kluczowego. Obecnie brakuje kasy na pewne działania NCN i być może zamiast funduszy krajowych, trzeba będzie przeznaczyć te regionalne. Poza tym w Krk jest dużo więcej kluczowych inwestycji, m.in. modernizacja Nowej Huty.

 8. wilhelm

  11/02/2014 o 23:26

  Dla Krzeszowic to szansa stulecia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę