Gospodarka

Poszukają węgla pod Gminą Krzeszowice

Opublikowane

Hydrotech Carbonia to już trzecia firma, której Ministerstwo Środowiska udzieliło koncesję na rozpoznanie złoża węgla kamiennego i metanu. Teren objęty koncesją zajmuje ponad 41 km kwadratowych i jest położony w obszarze Siersza-Krystyna w obrębie gmin Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geologicznego i górniczego, pod koniec sierpnia zeszłego roku do krzeszowickiego magistratu trafił wniosek Ministra Środowiska z prośbą o zaopiniowanie udzielenia koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego i metanu w obszarze Siersza-Krystyna. Zdecydowana większość badanego złoża znajduje się na terenie Gminy Krzeszowice. Wniosek został zaopiniowany negatywnie, głównie z uwagi na ochronę wód powierzchniowych, podziemnych i siarczkowych wód leczniczych. Badany teren koliduje też z obszarem górniczym złoża Krzeszowice I.

Mimo negatywnej opinii burmistrza Krzeszowic Ministerstwo Środowiska udzieliło koncesję na rozpoznanie złoża. Hydrotech Carbonia będzie miała trzy lata na przeprowadzenie prac badawczych zapisanych w udzielonej przez ministra koncesji. Prace te przewidują między innymi: wykonanie trzech do czterech otworów badawczych do głębokości 700 metrów na terenie Gminy Krzeszowice oraz jednego otworu do głębokości 700 metrów na terenie Gminy Trzebinia (na obszarze Puszczy Dulowskiej) – informuje serwis trzebinia.pl.  Po zrealizowaniu zadań zawartych w koncesji firma będzie mogła się starać w Ministerstwie Środowiska o koncesję wydobycie węgla z tego obszaru.

W grudniu 2013 roku kon­ce­sje na poszukiwanie węgla kamiennego otrzy­ma­ła Ko­pal­nia Gra­ni­tu Ka­mien­na Góra na złoże „Sier­sza” o po­wierzch­ni ponad 25 ki­lo­me­trów kwa­dra­to­wych, oraz katowicka spółka Carbon Investment na złoże „Siersza 2″, które obejmuje ponad 13 kilometrów kwadratowych.

Przed drugą wojną światową na terenie Gminy Krzeszowice działały trzy kopalnie węgla kamiennego – Kmita, Krystyna I i Krystyna II, wszystkie umiejscowione w Tenczynku. Od 1805 roku kopalnia węgla działała również w Filipowicach.

Zdjęcie główne: Krzysztof Duda / Foter / CC BY-SA

Aktualizacja: 20.02.2014, 22:30

98 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version