Gospodarka

Poszukają węgla pod Gminą Krzeszowice

Hydrotech Carbonia to już trzecia firma, której Ministerstwo Środowiska udzieliło koncesję na rozpoznanie złoża węgla kamiennego i metanu. Teren objęty koncesją zajmuje ponad 41 km kwadratowych i jest położony w obszarze Siersza-Krystyna w obrębie gmin Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geologicznego i górniczego, pod koniec sierpnia zeszłego roku do krzeszowickiego magistratu trafił wniosek Ministra Środowiska z prośbą o zaopiniowanie udzielenia koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego i metanu w obszarze Siersza-Krystyna. Zdecydowana większość badanego złoża znajduje się na terenie Gminy Krzeszowice. Wniosek został zaopiniowany negatywnie, głównie z uwagi na ochronę wód powierzchniowych, podziemnych i siarczkowych wód leczniczych. Badany teren koliduje też z obszarem górniczym złoża Krzeszowice I.

Mimo negatywnej opinii burmistrza Krzeszowic Ministerstwo Środowiska udzieliło koncesję na rozpoznanie złoża. Hydrotech Carbonia będzie miała trzy lata na przeprowadzenie prac badawczych zapisanych w udzielonej przez ministra koncesji. Prace te przewidują między innymi: wykonanie trzech do czterech otworów badawczych do głębokości 700 metrów na terenie Gminy Krzeszowice oraz jednego otworu do głębokości 700 metrów na terenie Gminy Trzebinia (na obszarze Puszczy Dulowskiej) – informuje serwis trzebinia.pl.  Po zrealizowaniu zadań zawartych w koncesji firma będzie mogła się starać w Ministerstwie Środowiska o koncesję wydobycie węgla z tego obszaru.

W grudniu 2013 roku kon­ce­sje na poszukiwanie węgla kamiennego otrzy­ma­ła Ko­pal­nia Gra­ni­tu Ka­mien­na Góra na złoże „Sier­sza” o po­wierzch­ni ponad 25 ki­lo­me­trów kwa­dra­to­wych, oraz katowicka spółka Carbon Investment na złoże „Siersza 2″, które obejmuje ponad 13 kilometrów kwadratowych.

Przed drugą wojną światową na terenie Gminy Krzeszowice działały trzy kopalnie węgla kamiennego – Kmita, Krystyna I i Krystyna II, wszystkie umiejscowione w Tenczynku. Od 1805 roku kopalnia węgla działała również w Filipowicach.

Zdjęcie główne: Krzysztof Duda / Foter / CC BY-SA

Aktualizacja: 20.02.2014, 22:30

98 komentarzy

98 Komentarzy

  1. Górnik

    19/02/2014 o 23:30

    Ech te kopaliny…. Jesli tylko z tego będzie pożytek i miejsca pracy… czemu nie? Co prawda na Śląsku niektóre kopalnie likwidują, w Krakowie zakaz palenia węglem i pewnie za niedługo ograniczą w innych miastach…..ze względu na ograniczenia emisji….
    Oby badania nie poszły na marne…. O ile dobrze pamiętam opowieści starszych ludzi to na Krystynie był całkiem dobry węgiel…..

  2. beznadzieja

    19/02/2014 o 23:43

    tylko zniszcza przy okazji przyrode gdzie w puszczy kopac wegiel …

    • Dżejk

      20/02/2014 o 07:09

      Dokładnie tak jak piszesz! Kto u diabła schował ten węgiel pod puszczą i to w naszej gminie. Widzę w tej sprawie drugie dno.

  3. IZA

    20/02/2014 o 00:48

    ….hałdy węgla sterczące nad Puszczą Dulowską, ponury krajobraz nam się szykuje w perspektywie….

  4. Krokus

    20/02/2014 o 09:34

    Brawo żmije znowu okazja do plucia jadem. BRAWO!!!. Następna inwestycja zła. Znowu jakieś drzewa i ptaszki. A ja pytam gdzie mają młodzi pracować.???Znowu drugie dno. Czy wy wszędzie widzicie podstęp??. Widocznie sami tacy jesteście skoro tak myślicie o innych.

    • puchacz

      20/02/2014 o 10:49

      Młodych i tak nie zatrudnią, bo po co, skoro teraz sterty węgla zalegają obok kopalń. Obecnie zatrudnieni boją się czy nie będą zwalniać. Nie ma zbytu na węgiel, przyroda broni się sama przed dewastacją. Zamiast zimy mamy na zmianę jesień i wiosnę. Jak tak dalej pójdzie i się nie obudzimy to będziemy mieli jedną zamgloną, ale ciepłą porę roku. Na telebimach jak to ma teraz miejsce w niektórych miastach Chin będziemy oglądali w maskach wschody i zachody słońca. Nie pieprz krokusie o postępie. Postęp to będziemy mieli wtedy gdy będziemy korzystali z odnawialnych źródeł energii, które nikomu nie szkodzą. Tak to są to tylko zniszczenia dla środowiska i choroby i śmierć dla ludzi roślin i zwierząt. My ludzie jesteśmy największymi szkodnikami dla Ziemi. Może pora zmienić myślenie, bo sami się unicestwimy.

      • @

        20/02/2014 o 11:04

        Dostali koncesję na rozpoznanie złóż węgla na trzy lata – do koncesji na wydobycie jeszcze długa droga. Na razie będzie kilka odwiertów – może się okazać, że po wynikach z wierceń nie będą występowali o koncesję na wydobycie. To że jedne kopalnie się zamyka nie oznacza, że nie będzie się otwierać nowych – decyduje rachunek ekonomiczny – głębokość zalegania pokładów węgla, wartość opałowa i nastawienie tubylców. Tego ostatniego w przypadku Krzeszowic bałbym się najbardziej.

      • realista

        20/02/2014 o 13:57

        – obawiam się „puchaczu”, że Twoja koncepcja korzystania z odnawialnych źródeł energi jest trochę nieprzemyślana; po pierwsze tego typu energia jest najdroższa a po drugie nie jest ona w stanie (z uwagi na ograniczone możliwości pozyskiwania) zapewnić potrzebnej społeczeństwu ilości …

        • al

          28/02/2014 o 16:43

          Poczytaj o wydajności głębokiej geotermii.

          • realista

            28/02/2014 o 20:10

            – ja akurat nie muszę czytać; rzecz w tym, że strefy geotermiczne nie występują wszędzie, najlepszą wydajność póki co ma geotermia w Toruniu
            – na Podhalu też jest geotermia ale jej wydajność jest niewielka a koszty eksploatacji znaczne – nie wspominając o kosztach inwestycyjnych …

    • wiewióra

      20/02/2014 o 10:58

      Wybierz się kiedyś do pulmonologa, który urzęduje w krzeszowickiej przychodni, a dowiesz się jak ludzie cierpią na astmę, nowotwory płuc, obturacyjną chorobę płuc. Porozmawiaj z lekarzem ilu corocznie przybywa chorych i puknij się w głowę nazywając postępem niszczenie terenów zielonych, robienie z ziemi sera szwajcarskiego i oddychanie tym co pozostaje po spalaniu zasiarczonego węgla. Nie wystarczy ci spalin samochodowych?

    • ja

      20/02/2014 o 13:55

      Krokus a gdzie ty mieszkasz? Pewnie w spokojnej i cichej okolicy i u siebie nie pozwoliłbyś na cokolwiek. Ty nie patrzysz na innych tylko na siebie

    • krzeszowiceone.pl

      20/02/2014 o 21:48

      akurat ta inwestycja jest dość ryzykowna i nie chodzi tu o drzewa i ptaszki, ale o wody powierzchniowe, niebawem zaktualizuje treść wpisu

  5. wm

    20/02/2014 o 09:37

    widzisz krokusiku, to się nie bierze znikąd. Lata pracy i wysiłku władzy nie poszły na marne. Nikt rozsądny im nie ufa

    • iga

      20/02/2014 o 11:01

      Może krokus jest z tych co to po trupach do celu.

      • iga

        20/02/2014 o 13:56

        Bo trupów jest coraz więcej. Czym się kończy wiele nowotworów i obturacyjna choroba płuc? Nie wspominając o wcześniejszych cierpieniach.

        • ryba

          20/02/2014 o 14:12

          w większości będących rezultatem czynnego lub biernego (szczególnie w przypadku dzieci) palenia papierosów. Przyglądnijcie się na te młode mamusie(?), które dmuchają na ławeczce w parku papierosowy dymek wprost do wózka 🙁 a potem wraca taka jedna z drugą i mówi, że była na świeżym powietrzu 😀

        • @

          21/02/2014 o 07:29

          Ale to nie kopalnia jest temu winna, ona nie spala węgla. Winni są ci, którzy palą w nieprzystosowanych do tego piecach.

  6. Ben

    20/02/2014 o 12:39

    Krokus pisze o INWESTYCJI. Albo myli rozpoznanie złóż węgla z budową kopalni, albo Jego (Jej) wiedza w tym temacie jest dużo większa niż autora newsa.

  7. Paczółtowice

    20/02/2014 o 13:42

    Trzeba pilnować co robią władze, nagłaśniać jak działają firmy górniczo – kopalniane. To się wiąże zawsze z degradacją środowiska. Może z kopalniami, które już istniały, jest łatwiej, bo jakaś infrastruktura pozostała. Ale jak były pozamykane, ludzie się w okolicach pobudowali, powstały osiedla czy inne obiekty. Liczyli na spokój. A to transport, tiry, linie kolejowe itd. Największa degradacja, to kopalnie odkrywkowe. Wystarczy stanąć na skraju Kopalni Czatkowice i zobaczyć tę olbrzymią dziurę w ziemi. To stracone tereny. Można po latach eksploatacji posadzić sztucznie las, albo sam wyrośnie. Panie z przyrody z okolicznych szkół powinny tam przyprowadzić dzieci i młodzież ku przestrodze, co im się zostawia. Część urzędników do dzisiaj nie pojmuje pojęć: park krajobrazowy, puszcza, obszar Natura 2000. W krajach, do których rozwoju gospodarczego aspirujemy, dawno to już zrozumieli. Takie kopanie nie przejdą . Czy my się zaczynamy cofać i bawić w tej dziedzinie w Trzeci Świat?

    • iga

      20/02/2014 o 13:53

      Tak, bawimy się w trzeci świat, a aspirujemy i uważamy się za Bóg wie co. Nie wspomniałeś jeszcze o szczegółach: zapadających się domach, chodnikach, drogach

      • @

        20/02/2014 o 14:19

        A z czego się buduje te domy, chodniki i drogi – skąd brać na materiały? Z OBI, z PSB czy z Leroy Merlin?

    • @

      20/02/2014 o 14:05

      Tylko kto ma nagłaśniać jak działają firmy górniczo-kopalnicze? Czy to ma być jedna osoba czy jakiś komitet należy powołać?

    • beznadzieja

      20/02/2014 o 19:26

      Kopalnia Diabazu NIEDŹWIEDZIA GÓRA w Tenczynku to tak samo wielka dziura w ziemi w srodku tenczynskiego parku krajobrazowego !!!

      • realista

        20/02/2014 o 22:22

        – jesteś w błędzie, ta kopalnia akurat znajduje się poza parkiem krajobrazowym

  8. ryba

    20/02/2014 o 14:13

    na początek, zainteresujcie się Dębnikiem. Bo o już nie jest sfera badań i planów, ale niestety bardzo realna sytuacja.

  9. Dębnik

    20/02/2014 o 20:53

    No i właśnie dziś dotarł do mnie dokument podpisany przez pana Kałużę z Trans Ziemu, że nie odpowie na pytania zadane w trakcie konsultacji społecznych, bo dostał uzgodnienia z RDOŚ. A że społeczeństwo się niepokoi, to inwestora nie interesuje. Ciekawe, czy ktoś od inwestora pojawi się na rozprawie i czy wtedy odpowie na nasze pytania. Nie ma co, zaczynają u nas panować standardy trzeciego świata 🙁

    • XYZ

      20/02/2014 o 21:08

      to nie standardy, wszystko zależy od formatu inwestora. Ten akurat jest jaki jest, dlatego dziwię się, że niektórzy łykają jego obietnice jak gęsi kluski. Jest takie stare przysłowie „obiecanki cacanki, a głupiemu radość”, stare ale nader często się sprawdza w naszej rzeczywistości, zwłaszcza przed wyborami 😉

    • realista

      20/02/2014 o 22:36

      – w tym przypadku akurat pan Kałuża jest w poważnym błędzie, skoro organ zarządził przeprowadzenie rozprawy administracyjnej to w jego interesie jest przybycie i uczestniczenie w niej oraz udzielanie wszelkich wyjaśnień na zadawane pytania dotyczące inwestycji (choćby były absurdalne, niekiedy bywa że takie właśnie są); jeśli się nie pojawi to jego sprawa ale wówczas organ prowadzący postępowanie może wyznaczyć kolejny termin takowej rozprawy i wezwać inwestora do uczestnictwa, pouczając jednocześnie że w przypadku braku uczestnictwa umarza postępowanie jako bezprzedmiotowe; czy się to mu podoba czy też nie – takie są „reguły” postępowania środowiskowego z udziałem społeczeństwa … – wnioski takowe płyną z orzecznictwa w tym zakresie

      • realista

        21/02/2014 o 07:23

        – względnie odmawia wydania decyzji środowiskowej 🙂

  10. Anonim

    20/02/2014 o 22:55

    czyli jednak nasze władze mają trochę oleju w głowie, tak jak napisał/a @ to na razie tylko odwierty, ale kto wie co z tego wyniknie. Szczurek liczy na odrodzenie górnictwa w Trzebini, ciekawe kto kupi ten węgiel?

    • @

      21/02/2014 o 07:44

      Wszystko zależy od parametrów węgla oraz jego finalnej ceny. Mam nadzieję, że węgiel trafi do odpowiednio przygotowanego bloku energetycznego, a nie do pieców w domach jednorodzinnych.

      • iga

        21/02/2014 o 13:41

        Masz nadzieję? Nadzieja matka głupich i jak prawie każda matka kocha swoje dzieci. Jeśli popchną go taniej na pewno trafi.

        • @

          21/02/2014 o 13:56

          Jesteś pewna, że trafi? Znasz datę rozpoczęcia eksploatacji? Bo to może być 5-10 lat – wtedy będzie obowiązywał zakaz palenia paliwami stałymi w gospodarstwach domowych.

          • realista

            21/02/2014 o 14:39

            – a czym niby ludzie będą za te 5-10 lat palili ?

          • @

            21/02/2014 o 14:46

            A gdzie napisałem że będą palili? Nie zawsze trzeba palić by mieć ciepło – ktoś tu pisał o trzecim świecie.

  11. krokus

    21/02/2014 o 16:12

    Ale wy macie problemy. Żal was czytać. Mozę otwórzmy jeszcze jeden zakład np „Pixel”??. Wy już się martwicie kto kupi węgiel??. To wasz problem czy właściciela kopalni(jeżeli taka powstanie)??? No ale nie bylibyście „polakami” gdyby tak na zapas nie ponarzekać.Myślę że to wam jedynie w życiu wychodzi.

    • Ben

      21/02/2014 o 16:55

      Krokusie,
      nie idzie tutaj o narzekanie, ale o przewidzenie wszelkiego rodzaju konsekwencji wynikających z uruchomienia wydobycia węgla. Mieszkańcy bazując na własnych doświadczeniach wolą jak najwcześniej rozwiać swoje wątpliwości i ewentualnie odpowiednio wcześnie zareagować, niż cieszyć się obietnicą uruchomienia kopalni jak przysłowiowa małpa brzytwą.

      • lokalny patriota

        27/03/2014 o 16:23

        bazujac na wlasnych doswiadczeniach zyjac w Krzeszowicach faktycznie bardzo zostalismy doswiadczeni przemyslem weglowym !!
        Ben puknij ty sie w czolo i ogarnij sie lepiej

    • lokalny patriota

      27/03/2014 o 16:20

      sa ludzie co sie boja wszystkiego
      telewizja straszy a ludzie sie boja
      i beda sie zawsze czegos bac, kazda zmiana to kolejne obawy, a w dodatku tv straszy wojna chorobami smierciami katastrofami wszyscy strasza dookola a ludzie sie boja, pytanie jest takie : czy osiagna kiedys spokoj wewnetrzny? zyjac w ciaglym strachu i napieciu ? czy przyslowiowa szklanka bedzie kiedys do polowy pelna ? przykro mi stwierdzic ale dla wiekszosci nigdy tak sie nie stanie

  12. wm

    21/02/2014 o 16:57

    krokus, a Ty umiesz coś ponad ocenianie innych? Rozumiem, że Ciebie nie interesuje degradacja środowiska, nie ma sprawy, ale odpinkol sie od innych.

  13. krokus

    21/02/2014 o 20:38

    Ok . Stawiam pytanie ??. Jaki przemysł w Krzeszowicach jest do zaakceptowania ???. Tylko nie piszcie że elektrownia słoneczna. Czekam na co nie będziecie narzekać??.

    • albert

      26/02/2014 o 20:00

      Jest mnóstwo różnych możliwości….Mamy świetną lokalizację, blisko lotnisko, Kraków i Śląsk oraz wielu fachowców w różnych dziedzinach, którzy na codzień pracują właśnie w Krakowie albo na Śląsku. Czy np. coś takiego jak Business Park w Zabierzowie nie miałby szans? Centra techniczne, firmy outsourcingowe ulokowane w jednym miejscu. Np. w okolicach dworca w Krzeszowicach. Na terenie dawnej „składzienki” podobno jakaś firma rozpoczęła produkcję motorowerów…., dlaczego nie rozwinąć też usług typu SPA i odnowa biologiczna? Nie doceniamy tego co w naszej okolicy piękne i co przyciąga ludzi np. z Krakowa czy ze Śląska…
      Dlaczego Eden Springs się wycofuje z Czatkowic? Przecież mamy taką dobrą wodę….

  14. ryba

    21/02/2014 o 21:12

    noo… fabryka wuzetek? 😛

    • iga

      21/02/2014 o 23:36

      To już mamy! 🙂

  15. wm

    21/02/2014 o 21:53

    szpital miał być…. i gdzie się podział?

    • ryba

      22/02/2014 o 00:10

      w Skawinie się podziewa 🙂

    • KTM 990 Adventure R 2009

      22/02/2014 o 11:48

      Tak szpital to doskonały przykład przemysłu – pozostaje tylko pogratulować poczucia humoru.

      • wm

        22/02/2014 o 13:11

        marzą ci się dymiące kominy? Mieszkańców interesują inwestycje dające nowe miejsca pracy i jednocześnie nie degradujące środowiska. Własnie dobrze działający szpital + rozbudowa części rehabilitacyjno – uzdrowiskowej to byłby pożądany kierunek

        • KTM 990 Adventure R 2009

          22/02/2014 o 13:33

          Coś poza szpitalem przychodzi ci do głowy, tylko nie pisz że znów szpital.

      • ryba

        22/02/2014 o 17:38

        gdybyś wykazał minimum dobrej woli, zorientowałbyś się, że o szpitalu nigdy tutaj nie mówiono w kontekście zwiększenia ilości miejsc pracy, ale w kontekście procedur kiedy nie ma pzp i rządzi wuzetkowa.

  16. IZA

    21/02/2014 o 23:54

    ryba, zgodziła bym się z Tobą, ale fabryka wuzetek, to chyba zbyt szkodliwy przemysł? czyż to nie on powoduje od lat największe zanieczyszcznie powietrza w gminie? krokus chyba jest innego zdania, prawda krokus?

  17. Dębnik

    22/02/2014 o 06:28

    Tak w temacie węgla – to dość odgrzewany kotlet. O ile pamiętam kopalnia miała powstać na zachód od Tenczynka, były już plany drążenia szybów, miała powstać bocznica kolejowa. Ale, okazało się, że nie ma uzasadnienia ekonomicznego, bo węgiel kiepskiej jakości, mocno zasiarczony.
    Co do tej inwestycji na tle pozostałych – proponuję jawnym tekstem napisać: Krzeszowice gminą górniczą. Zmienić herb na perlik i żelazko, w dokumentach strategicznych podać, że przez najbliższe lata kopiemy przede wszystkim dziury w ziemi i taki uczciwie wypracowany wizerunek prezentować przed światem. Bo jak na razie, to Krzeszowice zaczynają coraz bardziej przypominać pułapkę. Turystyka i piękne widoki w folderach, a w rzeczywistości syf i oszpecony krajobraz…

    • realista

      22/02/2014 o 08:40

      – nie można postrzegać górnictwa wyłacznie przez pryzmat negatywnej ingerencji w środowisko, w wielu przypadkach właśnie ta trwała ingerencji przyczyniła sie do korzystnych zmian; niech za przykład posłuży Park Bednarskiego w Krakowie – który kiedyś był kamieniołomem; w gminie Kleszczów – na terenie której zlokalizowane jest złoże węgla brunatnego (najbogatsza gmina w Polsce – warto tam pijechać i zobczayć jak wygląda) powstało gigantyczne zwałowisko, na którym utworzono farmę energii odnawialnej (wiatraki) oraz profesjonalny stok narciarski…; o miejscach pracy nie wspominając

      • Dębnik

        22/02/2014 o 18:46

        Realisto, zgadzam się z Tobą, przemysł wydobywczy tak, ale na uczciwych zasadach. Dubie miało już kończyć eksploatację, a tu – fiku-miku – nagle kamieniołom cudownie będzie działał kolejnych dziesiąt lat podchodząc pod Dębnik i Siedlec. Ludzie pobudowali domy i nikt ich nie poinformował – uważajcie, złoże podchodzi 500 metrów pod wasz dom, za dziesięć lat będzie tam huczał kamieniołom. Ja znam MIDASa i sprawdzę sobie co i gdzie, ale szary ludzik – nie, i bierze kredyt na budowę domu w miejscu, gdzie nie będzie się dało żyć. Czatkowice poszerzają pole wydobycia. Jeszcze niedawno nie było o tym mowy. Teraz co po niektórzy przebąkują, że w przyszłości można iść jeszcze dalej. W tym samym momencie chce ruszyć sam Dębnik.
        Mądry gospodarz rozkłada w czasie eksploatację nieodnawialnych zasobów. U nas kumulacja tego typu inwestycji zaczyna przypominać rabunek…

        • KTM 990 Adventure R 2009

          22/02/2014 o 19:27

          Z czego szpital chcecie zbudować, ze słomy czy wierzby energetycznej? Z czego chodnik na zjeździe z autostrady w Tenczynku ma być zrobiony? Skąd wziąć materiał na zabezpieczenie ruin w Rudnie? Z czego Ci biedni ludzie co się osiedlili w spokojnej okolicy domy pobudowali?

          • wm

            22/02/2014 o 20:54

            nie wiem czy nie powinieneś zmienić początek swojego nicka z KTM na TKM…

          • KTM 990 Adventure R 2009

            22/02/2014 o 22:29

            To jak się dowiesz to daj znać.

        • realista

          22/02/2014 o 20:26

          – problem w tym, że złoża występują dokładnie tam gdzie występują i nie da się zmienić ich lokalizacji; jeśli zostaną rozpoznane albo jak kto woli odkryte to w tym miejscu powstaje kopalnia – jeśli inwestor spełni wymagane prawem warunki
          – nie można zablokować takiej inwestycji tylko dlatego, że komuś jest ona nie na rękę; w obecnym porządku prawnym można taką inwestycję bardzo długo i skutecznie blokować ale jeśli tylko zostaną spełnione wszelkie uwarunkowania formalno-prawne a nie ma obostrzeń prawnych, to wcześniej czy później zostanie ona zrealizowana;
          – górnictwo zawsze było działalnością konfliktową ale bez niego (podobnie jak i bez innych gałęzi przemysłu) nie byłby możliwy rozwój kraju
          – co do Czatkowic czy Dubia – oczywistym jest, że te kopalnie będą się rozszerzać, skoro jest udokumentowane złoże a przedsiębiorca uzyska prawo własności do terenu, następnie dostanie decyzje środowiskową to nie ma zadnych przeszkód aby dostał również koncesję na eksploatację …
          – pomijam absurdy prawne wynikające z przepisów prawa, z jednej strony należy chronić środowisko i przyrodę a z drugiej do strony do tych elementów należą złoza kopalin, które także podlegaja ochronie prawnej – ta z kolei polega na umożliwieniu a wręcz zapewnieniu warunków ich eksploatacji …

    • XYZ

      22/02/2014 o 09:35

      dokładnie! Przypomnijmy sobie programy wyborcze naszych radnych z burmistrzem na czele. Któż z nich nie obiecywał nam rozwoju turystyki w gminie? Zacytuję wycinek z programu Nowych Krzeszowic :”Walory krajobrazowo-turystyczne, brak terenów gminnych, które mogą służyć za bazę do tworzonych dużych stref gospodarczych, wskazują na jednoznaczne wykorzystanie potencjału Krzeszowic w kierunku turystyki.”
      Wiele osób, ufając, że Krzeszowice to zielona, atrakcyjna przyrodniczo gmina, wybudowało tutaj swoje domy szukając spokojnego miejsca do życia. Teraz co?

      • Pegaz

        22/02/2014 o 11:08

        Sprzedajesz albo porzucasz przybytek i dyla do Zabierzowa 🙂

  18. Adam

    22/02/2014 o 07:01

    Kto za ten całokształt odpowiada?

    • Pegaz

      22/02/2014 o 11:06

      Burmistrz

  19. IZA

    22/02/2014 o 10:04

    ’Dębnik’ trafnie i z humorem ujął temat, ale 'realista’ mnie trochę rozbawił swoją naiwnością. Przytaczanie dobrych przykładów „z Polski”, już nie mówię – z Europy, z myślą o krzeszowickiej gminie nie ma żadnego sensu; tutaj żądzą zupełnie inne zasady i prawa. Uświadom sobie tylko, kogo to u nas w urzędniczych szeregach interesuje….. a odpowiedź sama ci wyjdzie.

    • KTM 990 Adventure R 2009

      22/02/2014 o 11:45

      Jakże małej wiary człowiekiem Izo jesteś. Toż to zanim uruchomiona będzie eksploatacja węgla w naszej gminie władzę sprawować będzie nowa wybrana miedzy innymi Twoim głosem ekipa fachowców.

      • IZA

        22/02/2014 o 12:46

        ……i co to zmienia? a co do fachowców sprawujących władzę w naszej gminie, rzeczywiście jestem osobą małej wiary, więc odkrywczy nie jesteś. Powiem ci więcej, demokracja pozbawiona wszelkich kryteriów i zasad (vide> gmina Krzeszowice) kompletnie mnie nie interesuje.
        Na burmistrza powinien być zorganizowany konkurs z ostrymi kryteriami, a nie wybory z przypadkowo podsuniętych nam kandydatów, mających blade pojęcie o zarządzaniu dużą gminą, ale za to politycznie „namaszczonych”. Jak chcesz wiedzieć, jaki mamy wybór, to sięgnij sobie do Przełomu z 22 stycznia. To ma ma być ta Twoja ekipa fachowców?

        • KTM 990 Adventure R 2009

          22/02/2014 o 15:27

          A kto Ci podsuwa kandydatów? Rusz cztery litery, wystartuj w wyborach, przekonaj ludzi do siebie i zrób porządek w gminie.

        • @

          23/02/2014 o 08:12

          A kto ten konkurs ma zorganizować i kto ma oceniać kandydatów?

  20. IZA

    22/02/2014 o 16:07

    Ustępuję Ci miejsca. Skoro wiesz jak to się robi, najpierw sam pokaż, co potrafisz!

    • KTM 990 Adventure R 2009

      22/02/2014 o 16:36

      Nie wycofuj się tak łatwo – taka aktywna jesteś na forum – żal marnować takiego talentu. Nie chcesz swoich idei wdrażać w życie? Nikt za Ciebie tego nie zrobi.

      • XYZ

        22/02/2014 o 17:30

        „Mamy prawo głosu, nie mamy wyboru” już dawno powiedział Iwan Krastew, więc KTM jeździj sobie dalej na motorku ale raczej nie zabieraj głosu, bo ci nie wychodzi

        • KTM 990 Adventure R 2009

          22/02/2014 o 17:47

          Ale my mamy nie tylko prawo głosu, nie dociera to do Ciebie? Umiesz samodzielnie myśleć? Oprócz czynnego prawa wyborczego mamy także bierne prawo wyborcze.

          • XYZ

            22/02/2014 o 18:07

            ha, ha, ha. I właśnie dlatego cię nie lubię

          • Anonim

            22/02/2014 o 19:18

            Z czego się śmiejecie? z siebie samych się śmiejecie!

          • @

            23/02/2014 o 08:04

            XYZ pusty śmiech i tylko tyle po tobie pozostało.

  21. y

    22/02/2014 o 17:46

    zachowajmy spokój i nie dajmy się sprowokować pojawiającym się co jakiś czas zagończykom ustępującej jesienią tzw „krzeszowickiej władzy”.

    • XYZ

      22/02/2014 o 18:10

      ’y’ zamierzasz kandydować?

  22. Anonim

    22/02/2014 o 19:59

    Wyludnijmy krzeszowice . wyburzmy wszystkie familoki i domy. zlikwidujmy ostatnie miejsca pracy (za ostatnich kadencji dobrze to idzie) zasadzmy drzewka bo to puszcza…i miejsce uzdrowiskowe (tylko kogo???)

    • IZA

      22/02/2014 o 21:15

      …. niekoniecznie praca musi polegać na bezmyślnym rozwijaniu uciążliwego przemysłu wydobywczego, bo są jeszcze inne, mądrzejsze sposoby na rozwój gospodarczy gminy, ale do tego potrzeba wyobraźni.

      • KTM 990 Adventure R 2009

        22/02/2014 o 22:28

        Iza to odpal swoją wyobraźnię i napisz jakie są te mądrzejsze sposoby – oprócz szpitala oczywiście.

        • IZA

          22/02/2014 o 23:19

          KTM 990 (…), porady z wyobraźni – to moje specjalnie strzeżone know-how; nic nie ma za darmo. Chcesz? – zapisz się u mnie na konsultacje.

          • Anonim

            23/02/2014 o 05:08

            po konsultacjach wyjdziesz z wyobraźnią ,że jesteś bogaty a w rzeczywistości stówkę mniej w portfelu..

          • @

            23/02/2014 o 08:09

            IZA jeśli u Ciebie nie ma nic za darmo to napisz ile bierzesz od jednego posta przeciw eksploatacji górniczej?

      • @

        23/02/2014 o 08:03

        jakie są to te inne mądrzejsze sposoby?

        • IZA

          23/02/2014 o 16:29

          posty za darmo, ale ćwiczenia z wyobraźni – w cenie, jak za każdy reglamentowany towar. Widzę, @, że Cię rozpiera ciekawość, więc jak chcesz, podaj swoje dane, to Cię zarejstruję i zapiszę do kolejki.

      • realista

        24/02/2014 o 09:03

        – rozwój przemysłu wydobywczego nie jest bezmyślny; takim mianem należy określić raczej jego likwidację w naszym kraju …
        – skoro twierdzisz, że „są jeszcze inne, mądrzejsze sposoby na rozwój gospodarczy gminy” to dobrze byłoby gdybyś zechciała takowe wskazać i tym samym udowodnić, że rzeczywiście takowe istnieją …

        • Dżastin

          24/02/2014 o 09:17

          Izo przełączam się do apelu realisty, @ oraz KTM 990 Adventure R 2009 o podanie tych inny, mądrzejszych sposobów na rozwój gospodarczy gminy. Jeżeli nie chcesz tego robić za darmo bo to Twoje „specjalnie strzeżone know-how” to podaj numer konta.

          • wm

            24/02/2014 o 09:35

            eh, ja mam pomysł, chyba muszę zostać burmistrzem. I to na tyle szybko, żeby nie zdążyli wcześniej rozpieprzyć całej gminy

          • IZA

            24/02/2014 o 10:09

            Dżastin, uprzedzam – u mnie jest drogo. Ale podsunę Ci tańszą wersję: uruchom wyobraźnię – masz za darmo, odkurz stare podręczniki, może coś sam ułożysz.
            Jak o mnie chodzi – to, co napisałam, na razie musi wam wystarczyć. Swoją drogą, bawią mnie te wasze męczarnie, ta wasza dociekliwość….

          • LP

            24/02/2014 o 12:13

            Iza pisząc „są jeszcze inne, mądrzejsze sposoby na rozwój gospodarczy gminy” co miałaś na myśli? Razu pewnego byłem kiedyś świadkiem rozmowy trzech osób na ten właśnie temat – czy wśród nich byłaś właśnie Ty?

          • IZA

            24/02/2014 o 14:08

            LP – z różnymi osobami rozmawiam na różne tematy, więc skąd mogę wiedzieć? A gdzie i kiedy to było?

      • lokalny patriota

        27/03/2014 o 16:27

        przemsyl wydobywczy to gruby pieniadz
        gruby pieniadz to grubszy profit dla regionu
        wystarczy zobaczyc ile czatkowice ludzi zatrudniaja

        ale rozumiem strach przed nowymi rzeczami zawsze towarzyszyl czlowiekowi

  23. leo

    22/02/2014 o 22:09

    Uciazliwe to sa ale kolejne markety…w Krzeszowicach.

  24. do @:

    23/02/2014 o 09:08

    nie przeczytałem na tym forum ani jednego twojego merytorycznego wpisu. Masz jakieś zdanie czy zajmujesz się tylko trolowaniem?

  25. do@

    23/02/2014 o 09:14

    nie popełniłeś na tym forum ani jednego merytorycznego wpisu, zajmujesz się tylko trolowaniem?

    • Anonim

      23/02/2014 o 10:08

      @
      20/02/2014 o 11:04

      Dostali koncesję na rozpoznanie złóż węgla na trzy lata – do koncesji na wydobycie jeszcze długa droga. Na razie będzie kilka odwiertów – może się okazać, że po wynikach z wierceń nie będą występowali o koncesję na wydobycie. To że jedne kopalnie się zamyka nie oznacza, że nie będzie się otwierać nowych – decyduje rachunek ekonomiczny – głębokość zalegania pokładów węgla, wartość opałowa i nastawienie tubylców. Tego ostatniego w przypadku Krzeszowic bałbym się najbardziej.

  26. leokrk

    05/03/2014 o 21:38

    jak tak dalej będą zamykane zakłady i fabryki, a budowane na ich miejscach „apteki galerie handlowe ,placówki banków” to będzie nam się żyło jak na Ukrainie…

  27. w kasku urodzony

    25/03/2014 o 18:06

    super kolejna kopalnia odkrywkowa mam nadzieje ze jak juz odwierca i rozpoznaja to zaczna kopac, beda kolejne tereny do jazdy na crossowkach moze nowe podjazdy powstana kto wie Enduro Krzeszowice jest zdecydowanie na tak ( prawda KTMie Adventure 2009 ? kiedy znowu lecimy w teren ?? )

    a tak apropo to ze odwierca trzy dziurki i rozpoznaja zloze lub nie, to nie znaczy ze zaraz nastapi apokalipsa i degradacja… drugiego slaska nam nie zrobia 🙂 to tak na uspokojenie tym wiecznie przestraszonym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę