Gospodarka

Nowa droga przez puszczę? Ten wariant jest najbardziej prawdopodobny

Opublikowane

Trwają konsultacje społeczne w sprawie budowy drogi wojewódzkiej od Zatora przez Spytkowice, Alwernię, węzeł Rudno aż do krajowej 79.  We wtorek w Sali Herbowej przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich i projektanci omówili trzy warianty proponowanego przebiegu nowego szlaku na odcinku od zjazdu z autostrady A4 do drogi krajowej w Woli Filipowskiej.

Nowa droga to inwestycja realizowana w ramach strategii Województwa Małopolskiego, by nie przepadły środki unijne, które mogą zostać na nią przeznaczone, szlak powinien powstać do 2020 roku. Mimo, że inwestycja jest dopiero w fazie planowania, w trakcie spotkania okazało się, że województwo zastanawia się już nad jej przedłużeniem w kierunku Olkusza. Właśnie ten czynnik w dużej mierze może mieć decydujący wpływ na ostateczny wybór jednego z trzech wariantów przebiegu nowej drogi.

Którędy może przebiegać inwestycja? Pierwszy z proponowanych wariantów prowadzi przez Puszczę Dulowską, przecina najczęściej uczęszczane szlaki rekreacyjne – drogę Huberta, Krakowską, ulicę Leśną. Z krajówką łączy się na Białce w okolicach Dulowej. W tym przypadku, koszt 25.4 kilometrowego odcinka drogi ma wynieść 749 mln złotych, do wyburzenia pójdzie tylko jeden budynek, za to do wycięcia… wiele drzew.

Wariant drugi, oprotestowany już przez mieszkańców Woli Filipowskiej, również przecina drogi Huberta i Krakowską. Na Woli Filipowskiej łączy się z krajówką w okolicach ulicy Leszczynowej. Koszt 22.8 km odcinka drogi ma wynieść 672 mln złotych. Jego budowa wiąże się z wyburzeniem 2 budynków. Jeśli szlak miałby w przyszłości łączyć się z drogą olkuską, do wyburzenia pójdą też domy w Filipowicach.

Ostatni, trzeci wariant, preferowany do tej pory przez mieszkańców Woli Filipowskiej, przecinałby Puszczę Dulowską, drogę powiatową i biegł w okolicy ogródków działkowych w Tenczynku oraz terenów przeznaczonych pod zabudowę. Jego budowa wiązałaby się z wyburzeniem jednego budynku, koszt 24.2 km odcinka drogi wyniósłby 713 mln złotych. W tym przypadku droga wojewódzka łączyłaby się z krajówką w okolicy ulicy Zielonej (pomiędzy skupem złomu a Euromarketem). Ten wariant zdecydowanie nie podoba się działkowcom z Tenczynka. Istniejemy od 25 lat, płacimy podatki, przynosząc gminie dochód – przekonywali prezesi stowarzyszeń działkowców. Z tych terenów korzystają setki mieszkańców Krakowa i Śląska.

Na spotkaniu część mieszkańców powątpiewała w sens budowy nowej drogi, pytając jakie korzyści może z niej uzyskać gmina. Niektórzy, tak jak w przypadku prac nad planami zagospodarowania przestrzennego, dopytywali czy mapy, na których powstają plany nowej drogi są na pewno aktualne.

Do nowej inwestycji mieszkańców próbowali przekonać radni. Według Leszka Słoty, radnego krzeszowickiej Rady Miejskiej, w obliczu planowanej rozbudowy węzła Rudno, nowa droga to szansa na odciążenie dróg lokalnych, nieprzystosowanych do ruchu samochodów z dużym tonażem. Wacław Gregorczyk, radny sejmiku Województwa Małopolskiego, wskazywał na potencjalne tereny inwestycyjne, które mogą powstać przy nowym szlaku m.in na terenach tzw. filipowskich pól (działki pomiędzy Filipowicami a Dulową, na których w przeszłości miała powstać giełda rolna). Te argumenty do zebranych nie przemówiły. Pierwszy z wariantów, preferowany z punktu widzenia przedłużenia nowej drogi w kierunku Olkusza, mocno ingeruje w tereny zielone, z których na co dzień korzystają mieszkańcy gminy. Z sali padł pomysł, by trasę jego przebiegu zmodyfikować i poprowadzić przez już istniejące szlaki, co pozwoliłoby zmniejszyć ilość wyciętych drzew. Przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich przystał na ewentualne stworzenie czwartego wariantu, uwagi mieszkańców będą analizowane.

Wnioski dotyczące przedsięwzięcia będzie można składać drogą pocztową, mailową lub osobiście, do 20 maja na poniższe adresy:

• Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, ul. Głowackiego 56, 30 – 085 Kraków
e- mail: a.zieba@zdw.krakow.pl, bądź przesłać faksem:(12) 44 65841
• IVIA Sp. z o.o., ul. Jaskrowa 15, 43-382 Bielsko Biała
e-mail: lklys@ivia.pl, bądź przesłać faksem: (33) 822 46 67
• Urząd Miejski w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 4, 32-065 Krzeszowice (na dziennik podawczy)

Materiały do konsultacji społecznych dostępne są na stronach ZDW: www.zdw.krakow.pl

62 komentarze

Najpopularniejsze

Exit mobile version