Kultura
Musztra przy muzeum, dożynkowy korowód i proziaki na szlaku
W zamierzchłych czasach, bez Facebooka, Twittera i innych ”społecznościowych” pożeraczy czasu istniała wieś sielska, anielska, w której po sierpniowych żniwach przychodził czas dożynkowej zabawy i podziękowań za zebrane plony. Gdy zabrakło chleba na rozgrzaną blachę wrzucało się niewielkie placki, których jednym z podstawowych składników była „proza”. W najbliższą niedzielę, choć w gminie nie ma już prawdziwych rolników, a po domach kaflowych pieców z blachą, stare, tradycyjne obrzędy powrócą.
Za proziakami przemawia 150 lat podkarpackiej tradycji. Na wschodzie Polski wypieka się je do dziś. Przepis jest dość prosty, wystarczy mąka, jajka, mleko i soda oczyszczona, potocznie nazywana prozą (stąd nazwa proziaki). Najlepiej smakują wypiekana na blasze kaflowego pieca, ale w dobie nowoczesności blachę można zastąpić piecem gazowym i patelnią. Nie jest to danie dla osób, które dbają o linię, tradycyjny proziak to około 600 kalorii.
O tym jak smakują prawdziwe łosuchy (inna nazwa proziaków) przypomną Sylwia Kucharska i Katarzyna Adamczak z Paczółtowic. W niedzielne popołudnie panie otworzą swe pracownie i uchylą rąbka tajemnicy. Warsztaty bibułkarskie i pieczenie proziaków w ramach Szlaku Rzemiosła potrwa od 11:00 do 18:00 w gospodarstwie agroturystycznym Leśny Ogród pod adresem Paczółtowice 176.
Podczas gdy w Paczółtowicach z bibuły powstawać będą kwiaty, a na blasze zaczną przypiekać się proziaki, na drugim krańcu gminy wyruszy dożynkowy korowód. Po godzinie 16:00 na boisku Wolanki zaczną się dożynkowe obchody a po nich zabawa do północy.
W przeddzień gminnego święta plonów przed muzeum na Krakowskiej zaprezentuje się grupa „Artyleria”. Po 11:00 będzie pokaz musztry, broni historycznej i sprzętu obozowego. Wcześniej, swoje pielesze otworzy Muzeum Ziemi Krzeszowickiej. Od godziny 11:00 będzie można zwiedzać je z przewodnikiem. W sobotę z okazji setnej rocznych wybuchu I wojny światowej zostanie otwarta wystawa „Galicja w ogniu 1914-1915”. O 16:0 rozpocznie się wykład poświęcony działaniom wojennym w roku 1914 na froncie wschodnim oraz udziałowi mieszkańców gminy w I wojnie światowej.
Weekendowy przewodnik
Sobota 23 sierpnia
10.00 – msza święta w intencji poległych w czasie II wojny światowej w kaplicy w Dębniku, po mszy św. złożenie kwiatów przy pomniku w Dębniku, godz. 11.30 – złożenie kwiatów przy pomniku w Dubiu
11:00 – zwiedzanie Muzeum Ziemi Krzeszowickiej z przewodnikiem, prezentacji grupy rekonstrukcyjnej „Artyleria”, wystawa „Galicja w ogniu 1914-1915”
12:00 – szkoła podstawowa przy ul. Krakowskiej, apel poświęcony wymarszowi Legionów w sierpniu 1914 roku
16:00 – wykład poświęcony działaniom wojennym w roku 1914 na froncie wschodnim oraz udziałowi mieszkańców gminy w I wojnie światowej
Niedziela 24 sierpnia
11:00 – 18:00, Gospodarstwo agroturystyczne Leśny ogród, Paczółtowice 176, warsztaty bibułkarskie i pieczenie proziaków z Sylwią Kucharską i Katarzyną Adamczak
15:00 – uroczysta Msza Święta w Kościele parafialnym św. Maksymiliana M. Kolbego w Woli Filipowskiej
16:00 – przemarsz korowodu dożynkowego
16:15 – boisko LKS Wolanki, oficjalne otwarcie uroczystości dożynkowych
16:30 – 18:00 – obrzęd dożynkowy
18:30 – 24:00 – zabawa