Wydarzenia
Mieszkańcy wybrali zmiany. Wacław Gregorczyk nowym burmistrzem
W drugiej turze wyborów Wacław Gregorczyk uzyskał 58% waszych głosów (5 790 ), zwyciężając w największych miejscowościach gminy. Swojego kontrkandydata pokonał zdecydowaną większością głosów w rodzinnym Tenczynku. Zaufali mu także mieszkańcy Filipowic – w pierwszej turze większość z nich poparła Wojciecha Pałkę, Zalasu, Sanki, Nowej Góry, Miękini, Czernej, Frywałdu, Dubia, Dębnika, Siedlca, Żar i części Woli Filipowskiej. Kandydat Wspólnej Gminy Krzeszowice przegrał w Nawojowej Górze, jednym z okręgów Woli Filipowskiej, Łanach i Ostrężnicy. Ustępujący burmistrz pokonał Wacława Gregorczyka prawie na każdym krzeszowickim osiedlu. Wyjątkiem są Czatkowice, gdzie więcej głosów uzyskał kandydat WGK.
W sumie Czesława Bartla poparło 42% mieszkańców (4 192 głosów). To procentowo lepszy wynik niż w pierwszej turze (35.43%). Jak się jednak okazuje, ustępujący burmistrz w stosunku do wyborów z 16 listopada stracił poparcie 180 mieszkańców (I tura – 4 372). To także jego najgorszy wynik spośród wszystkich pięciu rund jakie stoczył z kontrkandydatami od pierwszych wygranych w 2006 roku wyborów.
Wacław Gregorczyk ma 53 lata. Ukończył Politechnikę Krakowską, jest mgr inż budownictwa. Prowadzi własne gospodarstwo ogrodnicze, pracował w Departamencie Inwestycji Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie, przez wiele lat był sołtysem Tenczynka (1990 – 2007) a także radnym krzeszowickiej rady miejskiej (2002-2010). Do tej pory pełnił funkcję kierownika biura Lokalnej Grupy Działania Zdrój, był także radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego. Od 2012 roku związany z Platformą Obywatelską, jest członkiem małopolskiej rady regionu tejże partii.
Mimo, że w radzie miejskiej większość mają Nowe Krzeszowice, Wacław Gregorczyk nie powinien mieć problemów z budowaniem koalicji. WGK zdobyła 7 mandatów, ale może liczyć także na poparcie Stanisławy Maciejowskiej z PSL i Adama Godynia z Samorządnej Woli.
W zeszłym roku nowy burmistrz zarobił 72 426.77 złotych (dieta radnego w Sejmiku, praca w biurze LGD, dopłaty). Jeździ VW Golfem Combi z 2008 roku.
Fot. Marian Lewicki, zdjeciakrzeszowice.pl