Wydarzenia
„Tak” poza Urzędem Stanu Cywilnego i inne zmiany, które czekają nas od 1 marca
Chcesz wziąć ślub cywilny, ale drżysz na samą myśl o tym, gdzie po zwrocie majątku Potockim będzie odbywać się najważniejsza uroczystość w Twoim życiu? Posłowie tym razem wyszli Ci naprzeciw. Od 1 marca ślub cywilny możesz wziąć w dowolnym mieści, poza murami urzędu.
Powiedz „tak” w plenerze
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych aż 32% par jako wymarzone miejsce swojego ślubu wskazuje łono natury, tylko 12% „tak” chciałoby powiedzieć w urzędzie, 9% w kościele. Od 1 marca możliwe będzie zawarcie małżeństwa w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Nowe przepisy pozwolą również na zorganizowanie ślubu w plenerze czy na zamku. Warunkiem jest gwarancja zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Decyzja o tym, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC. W myśl nowych przepisów za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie, będą musieli zapłacić 1000 zł.
A jak urodzi się dziecko, możesz nadać mu imię Takahiro
Od 1 marca jedną ze zmian jakie wprowadza nowe Prawo o aktach stanu cywilnego jest ułatwienie rodzicom nadawania dzieciom imion o obcym pochodzeniu. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Boisz się, że wraz ze zmianą zmniejszy się ilość tradycyjnych polskich imion? Niepotrzebnie. Polacy wciąż kochają Anny, Agaty, Aleksandry i Agnieszki. Chłopcom najczęściej nadają imię Jan, Piotr, Stanisław, Adam.
Wszystko w jednym Źródle czyli SRP
W niedzielę ruszył System Rejestrów Państwowych, który połączył kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania państwa rejestry. W SRP znalazły się m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Co oznacza to w praktyce dla nas? Teraz, aby złożyć wniosek o dowód osobisty, trzeba osobiście przyjść do odpowiedniego urzędu. Dodatkowo – jeżeli np. urodziliśmy się w innym mieście – przy wniosku o pierwszy dowód koniecznie trzeba dostarczyć odpis skrócony aktu urodzenia. Co się zmieni od 1 marca? Dowód osobisty będziemy mogli wyrobić w wybranym, najbliższym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania.
Dziś do załatwienia wielu spraw konieczne są odpisy z naszych aktów stanu cywilnego. Dotychczas musieliśmy osobiście jechać do miejsca, w którym przechowywany był nasz akt (w przypadku aktu urodzenia miejscowość, w której przyszliśmy na świat). Wraz z uruchomieniem nowego systemu SRP i tę sprawę będzie można załatwić dużo łatwiej. W wielu sytuacjach (np. sprawach załatwianych w urzędach stanu cywilnego) odpisy nie będą już nam potrzebne, a w innych – podobnie jak w przypadku dowodu osobistego, po 1 marca możemy udać się do wybranego urzędu stanu cywilnego i poprosić o odpis. Ponieważ system na razie jest pusty, udostępnienie odpisu aktu stanu cywilnego będącego w posiadaniu krzeszowickiego USC potrwa 7 dni, a z księgi stanu cywilnego innego urzędu – 10 dni. Bez zmian pozostaje miejsce rejestracji urodzeń, małżeństw, czy zgonów.
Całkiem nowy dowód
W marcu wchodzą w życie nowe dowody osobiste. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Co się zmieni w naszym dokumencie tożsamości? Pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie. Zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika (np. kolor oczu). Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.
Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.
źródło: www.msw.gov.pl
Informacja krzeszowickiego USC na temat zmian
fot. Victoriia Z / Foter / CC BY