Wydarzenia

„Tak” poza Urzędem Stanu Cywilnego i inne zmiany, które czekają nas od 1 marca

Chcesz wziąć ślub cywilny, ale drżysz na samą myśl o tym, gdzie po zwrocie majątku Potockim będzie odbywać się najważniejsza uroczystość w Twoim życiu? Posłowie tym razem wyszli Ci naprzeciw. Od 1 marca ślub cywilny możesz wziąć w dowolnym mieści, poza murami urzędu.

slub_plener

Powiedz „tak” w plenerze

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych aż 32% par jako wymarzone miejsce swojego ślubu wskazuje łono natury, tylko 12% „tak” chciałoby powiedzieć w urzędzie, 9% w kościele. Od 1 marca możliwe będzie zawarcie małżeństwa w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Nowe przepisy pozwolą również na zorganizowanie ślubu w plenerze czy na zamku. Warunkiem jest gwarancja zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Decyzja o tym, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC.  W myśl nowych przepisów za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie, będą musieli zapłacić 1000 zł.

A jak urodzi się dziecko, możesz nadać mu imię Takahiro

Od 1 marca jedną ze zmian jakie wprowadza nowe Prawo o aktach stanu cywilnego jest ułatwienie rodzicom nadawania dzieciom imion o obcym pochodzeniu. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Boisz się, że wraz ze zmianą zmniejszy się ilość tradycyjnych polskich imion? Niepotrzebnie. Polacy wciąż kochają Anny, Agaty, Aleksandry i Agnieszki. Chłopcom najczęściej nadają imię Jan, Piotr, Stanisław, Adam.

Wszystko w jednym Źródle czyli SRP

W niedzielę ruszył System Rejestrów Państwowych, który połączył  kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania państwa rejestry. W SRP znalazły się m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Co oznacza to w praktyce dla nas? Teraz, aby złożyć wniosek o dowód osobisty, trzeba osobiście przyjść do odpowiedniego urzędu. Dodatkowo – jeżeli np. urodziliśmy się w innym mieście – przy wniosku o pierwszy dowód koniecznie trzeba dostarczyć odpis skrócony aktu urodzenia. Co się zmieni od 1 marca? Dowód osobisty będziemy mogli wyrobić w wybranym, najbliższym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania.

Dziś do załatwienia wielu spraw konieczne są odpisy z naszych aktów stanu cywilnego. Dotychczas musieliśmy osobiście jechać do miejsca, w którym przechowywany był nasz akt (w przypadku aktu urodzenia miejscowość, w której przyszliśmy na świat). Wraz z uruchomieniem nowego systemu SRP i tę sprawę będzie można załatwić dużo łatwiej. W wielu sytuacjach (np. sprawach załatwianych w urzędach stanu cywilnego) odpisy nie będą już nam potrzebne, a w innych – podobnie jak w przypadku dowodu osobistego, po 1 marca możemy udać się do wybranego urzędu stanu cywilnego i poprosić o odpis. Ponieważ system na razie jest pusty, udostępnienie odpisu aktu stanu cywilnego będącego w posiadaniu krzeszowickiego USC potrwa 7 dni, a z księgi stanu cywilnego innego urzędu – 10 dni. Bez zmian pozostaje miejsce rejestracji urodzeń, małżeństw, czy zgonów.

Całkiem nowy dowód

W marcu wchodzą w życie nowe dowody osobiste. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Co się zmieni w naszym dokumencie tożsamości? Pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie.  Zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika (np. kolor oczu). Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.

Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.

źródło: www.msw.gov.pl

Informacja krzeszowickiego USC na temat zmian

fot. Victoriia Z / Foter / CC BY

27 komentarzy

27 Komentarzy

  1. Anonim

    02/03/2015 o 08:49

    no widzicie:)mówiłem, że śluby będą pod gladiatorem 🙂
    On już teraz wskazuje ręką „idźcie i rozmnażajcie się”:)

  2. ksiądz

    02/03/2015 o 15:56

    Jak ślub to tylko w kościele bo co ludzie powiedzą !
    Toż to nie wypada tak…na łonie natury.
    Bo Pan patrzy z góry i potem ukarze wszystkich,którzy robią nie po Bożemu.Amen.

    • Korn

      02/03/2015 o 16:18

      I jak to się ma do tezy, że Bóg jest wszędzie ?
      Nie po Bożemu na łonie natury ?
      A kto tą naturę stworzył ?

    • zakonnica

      02/03/2015 o 16:44

      Ej ty ksiądz, tak piszesz i argumentujesz.Przyznać należy,że nawet ateistom podoba się zawieranie ślubu w pieknym,zabytkowym kościele.n.p muzyka wykonana .na zabytkowych organach.A jeszcze lepiej w katedrze….. a potem żyli długo i szczęsliwie.

    • Piotr

      02/03/2015 o 17:13

      To pisał chyba jakiś religijny frustrat,zresztą wielu takich wszędzie.Ja mieszkam w Krzeszowicach i jestem niewierzący i mam conajmniej kilku przyjaciół którzy też są.Mam syna który nie chodzi na lekcje religii.Cieszę się że nie mieszają mu w głowie jacyś pseudoksięża. Jak dorośnie to będzie wierzył w co będzie chciał albo i nie.A takie bezsensowne wpisy tylko potwierdzają mnie w tym ,że mam rację 😉

      • Bimber

        02/03/2015 o 18:43

        Jaki ojciec taki syn.
        Pan Bóg i tak cię kocha Piotrze, nawet gdy się Go zawierał będziesz.

      • Ina

        02/03/2015 o 20:03

        ciekawe jak twoj syn zakocha sie w katoliczce i tylko z nią będzie chciał wiazac przyszłośc?

      • Abigail

        02/03/2015 o 20:54

        Piotruniu, a ochrzciłeś dzieciaka ? do komunii zaprowadziłeś ? Taki niewierzący, ale „tylko troszkę”, bo komunia i chrzest był, teraz tylko na religię nie chodzi…
        Chcesz dać dziecku prawo wyboru w co ma wierzyć a w co nie – to dlaczego nie dałeś mu prawa wyboru jakiego języka ma się nauczyć ? Dlaczego nie czekasz z edukacją aż dorośnie, i niech sam wybierze ?

        Niewierzący powiadasz.. w coś wierzyć musisz – to przekazałeś dziecku ?

        P.S. nie mam nic do niewierzących, sama uważam że niektórzy księża faktycznie mącą w głowie… ale nie można ich wszystkich generalizować.

        • Piotr

          02/03/2015 o 22:14

          @Bimber : Jesteś chyba księdzem,bo to „Wasz” styl mówienia.Taki prowokacyjny.Czyli lepszy pijak,narkoman,oszust,damski bokser itd.ale za to „katolik” uśmiecha ,niz ktoś myślący,kreatywny,życzliwy i pomocny ,ale niewierzący.Bo ten drugi skoro ateista to już z góry trzeba go uznać za „coś gorszego”
          To własnie religia w najczystszej postaci.Obłuda i jeszcze raz obłuda.
          Czyli powinienem synowi powiedzieć ,że nie ważne jaki będziesz w życiu ważne tylko byś chodził do kościoła i to wystarczy.Tylko o to w życiu chodzi.

          @Ina: A czy ja napisałem ,że jak będzie się chciał ożenić to tylko z satanistką ??

          @Abigail:8 letnie dziecko idące do komunii nie rozumie jeszcze o co w tym wszystkim chodzi.Chce dostać rower albo komputer dlaczego ma mu być przykro że koledzy dostali a on nie ?

          • Abigail

            03/03/2015 o 09:01

            Piotr, ale to, że dziecko ma dostać albo nie ma dostać roweru to nie jest potrzebne do tego wydarzenie zwane komunią – możesz mu kupić kiedy chcesz. W końcu to Twoje dziecko, będziesz mu żałował?

            Pytanie było inne – skoro jesteś niewierzący, i twierdzisz, że jak dziecko dorośnie to wybierze w co będzie wierzył a w co nie, to dlaczego dziecko chrzciłeś i dlaczego wyprawiłeś do komunii ?
            Z Twojej wypowiedzi wynika, że komunia była po to, żeby kupić dziecku rower. To już nie jest ateizm, to jest skrajna głupota.
            Ale po co chrzest w takim razie ? Najpierw zadecydowałeś za dzieciaka, potem mówisz że jak dorośnie to samo zdecyduje…
            Synowi masz przekazać najlepsze wartości, ale nie takie, że „idziesz do komunii tylko po to żeby dostać rower i komputer, bo przecież i tak nie wierzysz”….
            To nie jest obłuda ??

          • Anonim

            03/03/2015 o 09:23

            gdyby głupota umiała latać… to Piotr… 🙂

  3. Bimber

    02/03/2015 o 18:45

    ☆ zapierał

  4. Bimber

    03/03/2015 o 19:18

    Niewierzący i ateista to inne byty. Nie są tożsame 🙂

  5. Ina

    03/03/2015 o 19:21

    do Piotra – Drogi Piotrze proszę już nic nie odpowiadaj i „na siłę nie wyjąsniaj na forum. Bo zaplątałeś się kompletnie.dalsze twoje nieprzemyślane wywody zaprowadzą cię do nikąd.

  6. Stach

    03/03/2015 o 23:05

    Wy tu gadu gadu o wierze lub jej braku, a moze sprawdźcie program wyborczy nowego burmistrza i zobaczcie co już wprowadził w życie…….

    • Abigail

      03/03/2015 o 23:31

      Stachu, porównując do tego, co w swojej pierwszej kadencji poprzedni burmistrz Bartl obiecał, a co wprowadził w przeciągu ROKU, a nie tego krótkiego okresu co obecny Burmistrz… to Bartl jest na szareńkim końcu czegokolwiek…

      • lZA

        04/03/2015 o 07:45

        A co to ma do rzeczy teraz? Bartla już nie ma, jest nowy burmistrz.

        • Abigail

          04/03/2015 o 13:28

          Krytykując coś trzeba najpierw mieć punkt odniesienia – dlaczego nikt nie krytykował Bartla kilka miesięcy po objęciu urzędu, czekając na jego „wprowadzenie programu wyborczego” ?
          A teraz nie minęły 4 miesiące a już się nagonka zaczyna.

          • lZA

            04/03/2015 o 13:58

            Wiesz gdzie ludzie mają Twój „punkt odniesienia”? Domyśl się.

          • Abigail

            04/03/2015 o 14:34

            Szkoda, że ponad połowa mieszkańców wcale nie poszła głosować… za to teraz ma najwięcej do powiedzenia o nieudolności nowego burmistrza.

    • Anonim

      03/03/2015 o 23:56

      Powiedz, co z programu wprowadził w życie?

  7. Stach

    03/03/2015 o 23:07

    Mimiki, dlaczego blokujesz wpisy które nie są przychylne nowej władzy w Krzeszowicach ?

  8. Anonim

    04/03/2015 o 05:08

    Na garnuszku? I przychylność 🙂
    Obiektywizm kalego …I mamy co mamy 😉

  9. niecierpliwy

    04/03/2015 o 12:07

    Mamy obniżkę pensji i diet radnych, powrót wzk i tyle.

    • gig

      04/03/2015 o 12:47

      Mamy też Kurier, którego w ramach oszczędności nowej władzy miało nie być. Czyżby to był pierwszy syndrom, że z obietnic nici, a władza ma nas w d…e?

  10. Rosomak

    04/03/2015 o 14:37

    Jak zwykle – tytuł mówi o USC i potencjalnych ślubach, ale najlepiej pisać byle nie na temat, a o obietnicach burmistrza – od tego jest pełno innych tematów, a wszechwiedząca śmietanka krzeszowickich malkontentów musi pisać wszędzie ? Dlaczego ? Bo inne tematy są mniej poczytne ? Nie chce się kliknąć myszką ?

  11. Bartosz

    05/03/2015 o 17:06

    Piszę również nie na temat, bo zbulwersowała mnie dziś informacja w bankowym okienku, że za rachunek za wodę i ścieki od 1 marca jest pobierana opłata.
    To już lekka przesada, dosyć że wypędzili nas z kasą na zadupie a teraz narażają nas na dodatkowe koszty, bez wcześniejszego powiadomienia. Jak można w ten sposób traktować tysiące ludzi!
    Mamy już prezydenta obywatelskiego, mamy zatrudnionego Pana Sienkiewicza w Instytucie Obywatelskim, tylko nie ma obywateli, są jelenie, którzy nabijają kasę bankom i Wodociągom, które to Firmy szanują siebie a nie obywatela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę