Gospodarka

Mieszkaniec napisał do wojewody. Radni musieli zmienić uchwałę

Opublikowane

Na czwartkowej sesji radni zmienili regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Krzeszowice. Podjęta uchwała to efekt pisma skierowanego przez jednego z mieszkańców gminy do wojewody małopolskiego Jerzego Millera. Krzeszowiczanin, powołując się na ustawę, wyrok sądu i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody wielkopolskiego, udowadnia, że radni nie mieli prawa określać w regulaminie terminu w jakim mieszkańcy mają przyłączać się do kanalizacji.

Choć wymóg przyłączania się do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej wprowadzono do regulaminu już w 2013, dopiero rok później zapis zainteresował radnych. Na listopadowej sesji zajmowało ich od jakiej daty – odbioru, czy otrzymania zawiadomienia o możliwości wykonania przyłącza powinien biec termin.

Wątpliwości co do legalności zapisu miał radny Leszek Słota. W odpowiedzi na jego pytanie naczelnik wydziału prawnego stwierdziła – tu cytat z protokołu – „że taki zapis zawiera obowiązujący regulamin [od. red. z 2013 roku] i nikt go dotychczas nie kwestionował. Jest też pozytywna opinia Sanepidu”. Po chwili dodała jednak, że opinie prawne w zakresie określania przez Radę terminu przyłączenia do sieci kanalizacyjnej są różne. Radni nowy regulamin jednak przyjęli, dając mieszkańcom przyłączającym się do nowo powstałej sieci 6 miesięcy od dnia przekazania jej do eksploatacji. Zapis funkcjonowałby pewnie nadal gdyby nie jeden z mieszkańców.

W styczniu skierował do wojewody pismo, w którym prosi Jerzego Millera o interwencję. Wskazał, że zapis o 6-miesięcznym terminie przyłączy jest niezgodny z ustawą z 1996 roku „O utrzymaniu porządku i czystości w gminach”. Przytoczył również rozstrzygniecie nadzorcze wojewody wielkopolskiego unieważniające uchwałę RM w Rakoniewicach, oraz wyrok WSA w Gdańsku. W odpowiedzi, wojewódzki Wydział Prawny i Nadzoru skierował pismo do przewodniczącego rady z prośbą o zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Na czwartkowej sesji radni zmienili zapis regulaminu z 2013 roku, wykreślając z niego termin wykonania przyłącza. W nowym brzmieniu mowa się także o możliwości wyposażenia nieruchomości w w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Czy to już koniec kłopotów? Nie wiadomo. W lutym do Rady Miejskiej wpłynęły dwa pisma z Prokuratury Rejonowej w Krakowie, w sprawie skargi do WSA na dwie uchwały z 2013 i 2014 roku, dotyczące określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właściciela nieruchomości.

23 komentarze

Najpopularniejsze

Exit mobile version