Wydarzenia
Wybory sołeckie i osiedlowe. Dla większości wybór „za” lub „przeciw”
Za dwa tygodnie będziemy wybierać sołtysów i przewodniczących osiedli. W dwunastu okręgach wybór ogranicza się do poparcia lub odrzucenia kandydata. W dwóch sołectwach nie znalazły się osoby chętne objąć funkcję sołtysa.
Podczas gdy w Sance i Frywałdzie nikt nie chce być sołtysem, Rudno przeżywa prawdziwy wysyp kandydatów. W liczącej zaledwie niecałe 800 mieszkańców miejscowości o funkcję sołtysa powalczą aż trzy osoby. To prawdziwy ewenement w skali gminy. Dla większości mieszkańców 31 maja wybór będzie ograniczać się do poparcia lub odrzucenia kandydata.
Osiedla Nowy Świat, Jurajskie, Żbik i wsie Dębnik, Filipowice, Łany, Miękinia, Nawojowa Góra, Tenczynek, Wola Filipowska, Zalas – to miejscowości, w których o funkcje przewodniczącego lub sołtysa walczy tylko jeden kandydat. W większości, to osoby obecnie pełniące tą funkcję. Na osiedlach Parkowe, Centrum, w Czatkowicach, Dubiu, Czernej, Nowej Górze, Ostrężnicy, Siedlcu i Żarach – kandydatów jest dwóch. Ciekawa rywalizacja zapowiada się w Krzeszowicach, gdzie o funkcje przewodniczącego osiedla Centrum z Janiną Oczkowską powalczy były burmistrz – Czesław Bartl. Na 33 zgłoszonych kandydatów 13 to kobiety.
Sołtys i przewodniczący osiedla to pierwszy kontakt mieszkańców, gdy pojawiają się problemy w sprawach związanych z najbliższym otoczeniem. Zwołują zebrania, reprezentują mieszkańców na zewnątrz, przekazują ich wnioski burmistrzowi i radzie, aktywizują mieszkańców, wykonują uchwały zebrania. Na ich głowie spoczywa każda dziura w drodze przebiegającej przez sołectwo czy osiedle, nieodśnieżona droga czy uszkodzona wiata przystankowa.
Od stycznia, dzięki uchwale rady, ich dieta jest nieco wyższa. Sołtysi i przewodniczący zarządzający osiedlem do 700 mieszkańców dostają miesięcznie 510 złotych. Od 701 do 1500 mieszkańców 590 złotych, od 1501 do 3000 – 640 złotych, powyżej 3000 mieszkańców – 690 złotych. O 4 złote wzrosły także stawki za udział w zebraniach sołtysów i przewodniczących osiedli. Od stycznia wynoszą one 80 złotych za spotkanie.
Osiedle Parkowe: Zbigniew Łuczyński, Irena Godyń; Osiedle Nowy Świat: Krystyna Drewnowska; Osiedle Centrum: Czesław Bartl, Janina Oczkowska; Osiedle Jurajskie: Małgorzata Fryt; Osiedle Żbik: Adam Tarnowski; Osiedle Czatkowice: Helena Latawiec, Marek Grodowski; Czerna: Janusz Żak, Wojciech Pałka; Dubie: Krzysztof Cekiera, Zbigniew Wąsik; Dębnik: Helena Cekiera; Filipowice: Beata Głąb; Łany: Bogdan Kramarz; Miękinia: Bogdan Kurdziel; Nawojowa Góra: Klaudia Węgrzyn; Nowa Góra: Stanisław Rozmus; Bogusława Kłeczek; Ostrężnica: Kazimierz Stryczek, Bożena Janowicz; Paczółtowice: Andrzej Furmanik; Rudno: Jan Karpik, Paweł Wielgosz, Rafał Piechota; Siedlec: Anna Wróbel, Stanisław Molik; Tenczynek: Alicja Gaj; Wola Filipowska: Adam Godyń, Zalas: Henryk Woszczyna; Żary: Kazimierz Przybylski, Stanisława Tarnawska
Fot. stawiski.pl