Gospodarka

Sprawdź kiedy ASA odbierze śmieci z Twojej posesji

Opublikowane

Od 1 lipca czekają nas kolejne zmiany w gminnej gospodarce odpadami. Ci, którzy za śmieci zdecydowali się płacić mniej koniecznie powinni zapoznać się z nowymi zasadami ich segregacji. Na czwartkowej sesji radni poprawili też regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie.

Na ponad tydzień przed wejściem w życie nowych zasad i początkiem obowiązywania umowy z nowym odbiorcą odpadów, nasi użytkownicy zaczęli z zaniepokojeniem dopytywać o harmonogram odbioru odpadów. Pytanie o daty odbioru śmieci skierowaliśmy do firmy ASA i krzeszowickiego urzędu miejskiego. Jako pierwszy, jeszcze tego samego dnia, odpisał nam nowy wykonawca. We wtorek harmonogram czekał na akceptację urzędników, w środę, dzień przed sesją, trafił na internetową stronę gminy. W tej chwili można go także znaleźć na serwisie Asy.

Sprawdź harmonogram odbioru odpadów >>

Poza harmonogramem, warto zapoznać się także z nowymi zasadami odbioru śmieci. Ci, którzy odpady segregują, otrzymają trzy, zamiast pięciu worków. Do żółtego trafią tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metal, do niebieskiego papier i tektura, a do zielonego szkło kolorowe i bezbarwne.

Jak poprawnie segregować odpady >>

Choć nowa firma w przetargu zaproponowało niższą cenę, opłata dla mieszkańców pozostanie bez zmian. Dlaczego? Ustawa spowodowała, że do systemu trafia dużo więcej śmieci niż zakładano. Na jednej z zeszłorocznych sesji, podsumowując rok obowiązywania nowego sposobu gospodarowania odpadami, zaczęto się zastanawiać, czy do systemu nie trafiają przypadkiem odpady wyprodukowane przez przedsiębiorców, z tegoż systemu wyjętych.

Zmiana firmy odbierającej odpady nie odbije się na gminnej komunalce. Jak się okazuje, firma ponownie została podwykonawcą i będzie odbierała śmieci z połowy miejscowości w gminie. Krzeszowickie Usługi Komunalne, to jedyna gminna spółka, do której nie trzeba dopłacać z budżetu. Okazuje się, że mimo zmian, komunalna wciąż jest na plusie i generuje niewielki zysk, ale firma już dziś musi szukać nowych obszarów, w których mogłaby działać. W tej chwili prawie 50% przychodów spółki generuje odbiór nieczystości.

Na czwartkowej sesji radni przyjęli też uchwałę zmieniającą ponad 40 zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. Zmiany to efekt weryfikacji zapisów regulaminu pod względem poprawności i legalności.

Fot. andy_carter / Foter.com / CC BY

16 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version