Gospodarka

Sprawdź kiedy ASA odbierze śmieci z Twojej posesji

Od 1 lipca czekają nas kolejne zmiany w gminnej gospodarce odpadami. Ci, którzy za śmieci zdecydowali się płacić mniej koniecznie powinni zapoznać się z nowymi zasadami ich segregacji. Na czwartkowej sesji radni poprawili też regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie.

pojemniki_na_smieci

Na ponad tydzień przed wejściem w życie nowych zasad i początkiem obowiązywania umowy z nowym odbiorcą odpadów, nasi użytkownicy zaczęli z zaniepokojeniem dopytywać o harmonogram odbioru odpadów. Pytanie o daty odbioru śmieci skierowaliśmy do firmy ASA i krzeszowickiego urzędu miejskiego. Jako pierwszy, jeszcze tego samego dnia, odpisał nam nowy wykonawca. We wtorek harmonogram czekał na akceptację urzędników, w środę, dzień przed sesją, trafił na internetową stronę gminy. W tej chwili można go także znaleźć na serwisie Asy.

Sprawdź harmonogram odbioru odpadów >>

Poza harmonogramem, warto zapoznać się także z nowymi zasadami odbioru śmieci. Ci, którzy odpady segregują, otrzymają trzy, zamiast pięciu worków. Do żółtego trafią tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metal, do niebieskiego papier i tektura, a do zielonego szkło kolorowe i bezbarwne.

Jak poprawnie segregować odpady >>

Choć nowa firma w przetargu zaproponowało niższą cenę, opłata dla mieszkańców pozostanie bez zmian. Dlaczego? Ustawa spowodowała, że do systemu trafia dużo więcej śmieci niż zakładano. Na jednej z zeszłorocznych sesji, podsumowując rok obowiązywania nowego sposobu gospodarowania odpadami, zaczęto się zastanawiać, czy do systemu nie trafiają przypadkiem odpady wyprodukowane przez przedsiębiorców, z tegoż systemu wyjętych.

Zmiana firmy odbierającej odpady nie odbije się na gminnej komunalce. Jak się okazuje, firma ponownie została podwykonawcą i będzie odbierała śmieci z połowy miejscowości w gminie. Krzeszowickie Usługi Komunalne, to jedyna gminna spółka, do której nie trzeba dopłacać z budżetu. Okazuje się, że mimo zmian, komunalna wciąż jest na plusie i generuje niewielki zysk, ale firma już dziś musi szukać nowych obszarów, w których mogłaby działać. W tej chwili prawie 50% przychodów spółki generuje odbiór nieczystości.

Na czwartkowej sesji radni przyjęli też uchwałę zmieniającą ponad 40 zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. Zmiany to efekt weryfikacji zapisów regulaminu pod względem poprawności i legalności.

Fot. andy_carter / Foter.com / CC BY

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. Gie

  28/06/2015 o 20:40

  Nowa firma zaproponowała niższą cenę i będzie odbierała śmieci 2 razy w miesiącu. To nieźle ta poprzednia „zarobiła” przy odbieraniu śmieci raz w miesiącu.

 2. lepiej

  28/06/2015 o 20:58

  Propozycja nowej firmy zdecydowanie lepsza!

 3. gorzej

  29/06/2015 o 22:23

  Nie widzę tutaj nic takiego;jak 2x miesiąc. Widzę mniej odbiorów, nawet z przerwami 5-cio tygodniowymi.

 4. nikt

  30/06/2015 o 05:30

  Trafia więcej śmieci – hmm… Jest to o tyle ciekawe, że jakoś ja i moi znajomi wcale nie oddajemy ich więcej. Czy ktoś trzyma kontrolę nad przedsiębiorcą, czy np. nie zawyża ilości odebranych śmieci – obciążając w ten sposób nas? Czy urzędnicy w ogóle posiadają na ten temat jakąś konkretną wiedzę? Bo przyjmować na piękne oczy to można każdą ściemę…

 5. ktoś

  30/06/2015 o 09:14

  niższa cena za odbiór to już kasa na przyjęcie ze 4 urzędników do gminy

 6. Gość

  30/06/2015 o 22:39

  Oczywiście, gdzie by Gmina obniżyła ceny !!!
  Wiadomo z których posesji jest dużo śmieci !!!
  Dlaczego wszyscy mają za nich płacić ???
  Może mieszkają tam nie zgłoszone osoby !
  Guzik oddaję , a płace jak za woły !!!

  Nasza Gmina to najdroższe ,niemal w całym kraju wodociągi !!!
  Śmieci również ceną nie grzeszą !
  Bosko po prostu .
  Pasuje stąd zwijać żagle !!!

 7. Ewa

  01/07/2015 o 23:40

  Ja mam takie pytanie – po co w harmonogramie jest odbiór odpadów zielonych jak, z tego co zauważam w gminie, ludzie palą skoszone trawy? Ostatnio podczas wieczornej wycieczki rowerowej dało się to wybitnie zauważyć w Czernej, gdzie ludzie robią taki dym paląc zielone, że współczuję innym mieszkańcom. Pewnie nawet wywietrzyć domu nie mogą. Dziwię się, bo w cywilizowanych miejscowościach takie palenie nie powinno mieć miejsca…

  • ech,

   01/07/2015 o 23:56

   2 razy w sezonie? to jakaś kpina.

  • Pati

   02/07/2015 o 21:26

   Ewa, a co mają robić ze skoszoną trawą. . .? Pytam bo mnie tez nie podoba sie palenie odpadów zielonych i ich nie pale chociaż mam ich sporo, ale ja ktoś nie ma alternatywy ? Inne gminy w sezonie letnim odbierają od mieszkańców na bieżąco takie odpady ale u nas jak zwykle czy to stara władza czy nowa nic sie nie da…….

   • Leszek

    02/07/2015 o 23:03

    Jak to co?

    Na kompostownik!

    • nie pitol.

     03/07/2015 o 08:01

     Kompostownik nie jest obligatoryjny. W chwili składania deklaracji pytano o to, czy masz warunki na kompostownik. Nie jest sztuką zafundować sąsiadom smród. Powinni odbierać częściej i już. Miało być inaczej.

     • Pati

      03/07/2015 o 09:40

      Zgadzam sie w 100%. Ale raczej nie liczyłbym na zmianę …. Brawo nowi bur Mistrzowie….

    • Mirosława J.

     03/07/2015 o 10:26

     Mieszkam również w tym rejonie i czuje się osaczona przez sąsiadów.

     A dzwonię zawsze gdy tylko jestem w domu a nie w pracy. Nie po to kupowałam dom na wsi i muszę jeździć po 26 km do Krakowa by wdychać gorsze niż w Krakowie powietrze.

     A produkty spalania traw są RAKOTWÓRCZE proszę Państwa!

 8. Lokalny

  06/07/2015 o 21:01

  Fajny harmonogram wywozu niesegregowanych śmieci np.Szkolna, Legionów Polskich, Krzywa, Dąbrowskiego, żbicka, Krakowska itd. w sam raz akurat w każdy poniedziałek kiedy miasto jest regularnie zakorkowane.

 9. Pawel

  22/07/2015 o 22:55

  Drodzy mieszkańcy,

  nowy harmonogram to kpina. Wywóz odpadów w odstępie 5 tygodni między lipcem i sierpniem to zagrożenie epidemiologiczne! Obecnie temperatury powyżej 30 stopni! I co zrobić przez ten czas z odpadami zmieszanymi żeby muchy nie lęgły się w pojemnikach i żeby larwy nie pełzały? Czy któryś ze wspaniałomyślnych urzędników pomyślał o tym? Miało być czysto i lepiej dla mieszkańców ale przed przejęciem odpowiedzialności przez gminę za odpady, miałem odbiór co dwa tygodnie za 28zł. Aktualnie płacę 24 i śmieci odbierane są co 5 tygodni!! Odbiór odpadów zielonych to inna bajka. Nie ma tygodnia żeby ludzie nie palili skoszonej trawy. Jakoś w innych gminach za cenę 10zł/osobę potrafili zapewnić odbiór zmieszanych, segregowanych i zielonych co dwa tygodnie. A w Krzeszowicach urzędnicy stwierdzili że nie ma potrzeby. Niech ludzie toną w śmieciach lub niech spalą, co zresztą robią bo czuć.

 10. Gie

  20/06/2016 o 08:55

  Czy ta firma dalej będzie wywoziła śmieci po 1 lipca? Harmonogramy wywozu są tylko do końca czerwca. Nowych nie ma. No chyba że w tym tygodniu się pojawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę