Kultura

Wakacyjne kino w plenerze. Internauci wybrali repertuar

Ponad czterogodzinny seans filmowy pod gołym niebem przygotowuje dla mieszkańców gminy krzeszowickie Centrum Kultury i Sportu. W nadchodzący weekend zamierza wyświetlić dwa filmy, które wcześniej, w głosowaniu na portalu społecznościowym, wybrali internauci.

krzeszowice_kino_plenerowe

O reaktywacji kina w Krzeszowicach mówi się od dawna. Tuż przed remontem dworca kolejowego, Czesław Bartl zapowiadał, że na piętrze odnowionego budynku mogłaby powstać sala kinowa. Plany spełzły co prawda na niczym, ale marzenia pozostały i tak w kolejnych kampaniach komitety zapowiadały reaktywacje kina w wersji cyfrowej. Kampania się skończyła, a obietnice lokalnych samorządowców zaczęła spełniać… biblioteka. Wyświetlana w niewielkiej czytelni oskarowa Ida cieszyła się tak dużą popularnością, że na seans trzeba było robić zapisy.

Z zamiarem organizowania seansów filmowych nosił się też krzeszowicki CKiS. Centrum zarejestrowało się w tym roku do federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, złożyło też wniosek do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na program projekcji 12 filmów i 2 kina kina plenerowe. Niestety dowiedzieliśmy się, że dostać dofinansowanie mogą tylko już funkcjonujące DKF – informuje nas dyrektor CKiS, Tomasz Piechota. Mimo to, seans filmowy pod gołym niebem i tak się odbędzie.

Przez kilka dni na facebookowym profilu CKiS internauci mogli głosować na polski i zagraniczny film, który chcieliby zobaczyć w plenerze. Wygrał obsypany Oskarami film Roberta Zemerckisa – Forrest Gump (1994) i świeża polska produkcja w doborowej obsadzie – Disco Polo (2015). Seans rozpocznie się w sobotę, 11 lipca, o godzinie 22:00, na terenie pomiędzy boiskiem Świtu a Orlikiem. Na pierwszych 80 mieszkańców czekać będą leżaki. Choć nic nie wskazuje na to, by w weekend miało się ochłodzić, najbardziej wytrwali powinni zabrać ze sobą koc, projekcja zakończy się bowiem po godzinie 2:00 w nocy. Jako pierwszy zostanie wyświetlony ponad dwugodzinny Forrest Gump, a zaraz po nim polskie Disco Polo. Oba seanse są bezpłatne. Jeśli uda się pozyskać pieniądze, być może jeszcze w te wakacje CKiS zorganizuje kolejną projekcję.

Fot. macoto_ / Foter / CC BY

12 komentarzy

1 Komentarz

 1. Wojciech

  06/07/2015 o 01:25

  Nie wierzę!!! Zwyciężyła „Ida” to jakim cudem w tym miasteczku ludzie głosowali za tak radykalnymi zmianami. Toż film „Ida” krańcowym przykładem tak przykładem antypoloskości. Tam się promuje bandytkę „prokurator” taką kolenżankę Szechtera też prokuratora który ukrywa się w Szwecji.Tak to brat Michnika!

  • lol

   06/07/2015 o 12:19

   Oj biedny ty rozgoryczony człowieku. Tobie nie musi się to podobać, nikt cię nie zaprasza żebyś poszedł na film. Wybierzesz inny. Tu widać twoją tolerancję. Rozumiem, że po wygranych wyborach nie pozostawicie wyboru. Jedynie słuszna partia „zaoferuje” jedynie słuszną opcję.

  • Nu

   07/07/2015 o 16:57

   Nikt nikogo nie zmusza do oglądania antypolskich produkcji. Zostań w domu, oglądnij serial, napij się browara. Będzie”po polsku” i „patriotyczne”. Oj, te kompleksy.

 2. Hamer

  06/07/2015 o 06:57

  Pomysł z kinem dobry ale zestawienie filmów fatalne. Forest OK, trochę stare ale dobre natomiast oglądnięcie po nim takiej „perełki” polskiej kinematografii grozi zawałem mózgu.
  Film „Disco Polo” zrecenzować można jednym słowem „Kupa”
  Wiem bo oglądałem i zawiodłem się bardzo. Totalny przerost formy nad treścią. Senariusz to koszmarny sen reżysera po ostrej balandze, a wykonanie jeszcze gorsze.
  Kto na to głosował!? A największy wstyd, że rękę do tego przyłożyła Alvernia Studios.

  • Anonim

   06/07/2015 o 09:40

   film jest z tego roku, więc świeżak, myślę, że to mogło zadecydować. Do wyboru z polskich był jeszcze Killer, Testosteron, Seksmisja (świetny film, ale powtarzany przez tv wiele razy), Chłopaki nie płaczą, Dlaczego nie (też kicha).

   • pako

    06/07/2015 o 13:34

    wlasnie dobrze ze disco polo a ten forest gump to milion razy w telewizji szedl i po co odgrzewac starego kotleta ? jak tak chcieli bardzo to trzeba bylo puscic jakis zagraniczny film na czasie a nie kino archiwalne !

 3. kinia

  06/07/2015 o 22:04

  Ludzie….zamiast cieszyć się że w ogóle coś się dzieje, to potraficie tylko narzekać…ruszcie tyłki z foteli, zacznijcie COŚ robić a potem wielce komentować….

 4. A

  08/07/2015 o 14:08

  ja proponuję odwrócić kolejność wyświetlanych filmów, DISCO na początek bo film nowy, a FOREST – akurat dla nocnych marków i już sucharek.

  • pako

   08/07/2015 o 19:31

   nie bedzie disco bo nie dostali zezwolenia zamiast tego chlopaki nie placza

   • Mieszkaniec

    08/07/2015 o 20:20

    Może to nie istotne, ale jak zwykle wielkie halo a brak oficjalnej informacji o zmianie filmu.
    Szkoda, może zdążą ogłosić o północy w piątek.

    • krzeszowiceone.pl

     08/07/2015 o 20:47

     Ta uwaga jest do nas czy do CKiS?
     Ze strony CKiS nie dotarła do nas informacja o wycofaniu się z projekcji Disco Polo. O zmianie, tak jak wy, przed kilkoma godzinami dowiedzieliśmy się z ich FB.

     • Mieszkaniec

      09/07/2015 o 11:01

      Oczywiście brak jakiejkolwiek info na stronie CKiS oraz urzędu.
      Dla Waszej Redakcji – pełen szacunek – jesteście zawsze i w stosownym czasie, trwajcie jak najdłużej i depczcie tym urzędasom po piętach jak tylko się da.
      Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę