Zdrowie

„Nie dla czadu”. Krzeszowiccy strażacy poradzą jak uniknąć zatrucia

Tylko w styczniu, na terenie całego kraju, strażacy byli wzywani ponad 1400 razy do przypadków związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla. Ponad 970 osób zostało poszkodowanych, a 24 zmarły – podaje komenda główna Państwowej Straży Pożarnej. W gminie, od początku roku, do podobnych przypadków strażackie wozy wyjeżdżały już czterokrotnie. By zminimalizować zagrożenie, krzeszowicka jednostka OSP postanowiła działać na własną rękę. Jak? Wyjaśniamy.

nie_dla_czadu_krzeszowice

Pod koniec stycznia do szpitala trafiło pięć kobiet z Krzeszowic, z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Wcześniej podobny przypadek miał miejsce w Nawojowej Górze, do tego dochodzą jeszcze dwie interwencje w mieście. To wystarczająca liczba by zacząć działać.

Krzeszowiccy druhowie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zaprosić mieszkańców na spotkania podczas których wyjaśnią czym jest czad, jak można się przed nim uchronić i wreszcie, jak rozpoznać objawy jego zatrucia. W trakcie spotkania mieszkańcy będą mieli też możliwość zamówienia czujnika tlenku węgla, oraz poznają jego obsługę. Pierwsze spotkania odbędzie się w poniedziałek, 8 lutego, w godzinach 16:00 – 19:00 w budynku straży przy ulicy Floriana. Kolejne – 10 (środa) i 12 lutego (piątek) ,w tych samych godzinach, również w budynku przy Floriana.

Zobacz też: Ostrzeżenie PSP – „Nie dla czadu”

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Gie

  05/02/2016 o 06:32

  Już widzę jak ludzie będą walić drzwiami i oknami na te spotkania. Nie lepiej jakby strażacy, w jakąś niedzielę, po każdej mszy odczytali ostrzeżenie i porady w kwestii czadu?

  Czy Straż nie mogłaby zakupić bezpośrednio u producenta czy importera kilkanaście tysięcy sztuk czujników i następnie sprzedać je bez zysku, po kosztach mieszkańcom? Raz że byłyby to urządzenia sprawdzone a dwa pewnie tańsze niż w sklepach.

  • Lokalny

   05/02/2016 o 12:03

   A żeś wymyślił, dziwię się dlaczego sam nie wpadłeś na taki pomysł, jak to takie proste i zrobił coś w czynie społecznym dla miasta i gminy. Kto jak kto, ale strażacy najwięcej wiedzą na temat społecznego działania, którego już nigdzie nie uświadczysz.
   Super artykuł i pomysł strażaków.

 2. ppp

  05/02/2016 o 09:51

  Kto powiedział ze straż ma zysk…..po prostu smieszny

 3. ja

  10/02/2016 o 16:27

  byl taki ciemny,ponury dzien z najnizszym cisnieniem atmosferycznym okolo 1 mc temu.Czujnik zadzialal u nas osiagnal max wartosc….bylo to ok 12 w nocy.Wietrzylismy od razu odizolowalismy sie do odleglego pokoju, aby byc jak najdalej pieca c.o…..czujnik to podstawa !!!

 4. Jaber

  26/02/2016 o 13:17

  Startuje konkurs na Najlepszą Jednostkę OSP w woj. małopolskim. Która zostanie zgłoszona przez gminę – a może wszystkie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę