Rondo Jana Pawła II wypięknieje? Są pieniądze na jego zagospodarowanie

Gmina wystąpiła do powiatu o możliwość administrowania działką, na której położone jest rondo Jana Pawła II. Chce poprawić jego estetykę jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży.

krzeszowice_rondo_jp2

Ponieważ jedyne rondo położone jest w ścisłym centrum miasta, władze gminy chcą je nieco poprawić. Co dokładnie się zmieni? Prawdopodobnie staną na nim elementy małej architektury. Jeden z nich mógłby nawiązywać to patrona, drugi miałby być ściśle związany z gminą. Burmistrz liczy na pomoc lokalnych rzeźbiarzy. Do poprawy poszłaby też zieleń. W gminnym budżecie zarezerwowano na ten cel 35 tysięcy.

Fot. Andrzej Bulicz, zdjeciakrzeszowice.pl

Czytaj również:

45 komentarzy

 1. Zainteresowana napisał(a):

  Na zdjęciach pana Bulicza to nasze rondo wygląda całkiem dobrze, może nawet lepiej niż w rzeczywistości. To co na pewno trzeba wymienić, to tą ohydną zieloną tablicę.
  Nie wiem czy jest sens stawiania kolejnych pomników, ta wizja mnie przeraża. Chyba wystarczy zadbać o zieleń, tu przystrzyc, tam posadzic jakieś ładne kwiaty i bedzie ok.

 2. Anonim napisał(a):

  chyba wszyscy powariowali na punkcie tych ŚDM,

 3. Aleksandra napisał(a):

  Oby czegoś takiego nie postawili : http://wiadomosci.wp.pl/gid,11614635,kat,1329,title,Pomniki-niegodne-papieza,galeria.html

  rany jest sens wydawać 35 tysięcy na rzeźbę Jana Pawła II??? nie lepiej przeznaczyć te środki na ogólną poprawę wyglądu sąsiedniego Parku Miejskiego? Rondo jest ok można tam więcej zieleni zasadzić to tyle. 35 tysięcy NIE WIEŻĘ CO CZYTAM

 4. Anonim napisał(a):

  Najlepsze, co mogłaby Gmina zrobić dla JPII, inicjatora Światowych Dni Młodzieży, to jak najprędzej anulować nazwę ronda Jego imienia jako miejsca zupełnie przypadkowego, i czym prędzej znaleźć nowe miejsce jego upamiętnienia, godne tego wybitnego Polaka. Chociażby „Skwer JPII” naprzeciw kościoła parafialnego, gdzie znalazłoby się także miejsce na kameralną rzeźbę, o ile to w ogóle jest konieczne. Upamiętnianie papieża-Polaka, miłującego naturę i poszukującego wyciszenia, w tak hałaśliwym i nachalnym miejscu, to chyba najbardziej wstydliwa sprawa ostatnich lat dla naszego miasta.

 5. Mirek napisał(a):

  Mieszkańcy na ul. Działkowej, Różanej i Tęczowej toną w błocie a tu pieniądze wydaje się na pomniki – OPAMIĘTAJCIE SIĘ !!!

  http://krzeszowiceone.pl/archive/2016/04/04/mieszkancy-dzialkowej-mowia-o-sobie-jestesmy-ludzmi-drugiej-kategorii.html#comment-66279

  • mieszkaniec napisał(a):

   To samo można powiedzieć o Tenczynku i inych miejscowościach gminy. Drogi gminne wogóle nie są nawet utwardzone. Wstyd!

 6. Gie napisał(a):

  To rondo wygląda tak bardzo nijak że troszku wstyd nazywać go imieniem Jana Pawła II. Ma ktoś jakieś zdjęcie tego ronda sprzed ćwierć wieku? Może źle pamiętam ale chyba wtedy było obsadzone kolorowymi kwiatami, różami. Były jakieś przestrzenne kwietniki. A teraz kostka betonowa, dwa świerki posadzone niesymetrycznie. Wygląda to ubogo.

 7. y napisał(a):

  Dobrze, że gmina ma 35 tys. na poprawę stanu Ronda Jana Pawła II ale przestańmy wydawać pieniądze na puste gesty. Nie ma w Polsce drugiego miasteczka, które ma duży kościół poświęcony naszemu papieżowi i dodatkowo także rondo Jego imienia. To chyba wystarczy, nie popadajmy w śmieszność myśląc o dodatkowym pomniku. Pieniądze można wydać na poprawę stanu ronda, usunięcie brzydkiej tablicy w jego środku i umieszczenie tablicy informacyjnej poświęconej Św. Janowi Pawłowi II z umieszczeniem informacji jak dotrzeć do kościoła Jego imienia. Tablica mogłaby być przy chodniku od strony Vauxhallu. Radni na najbliższej sesji powinni zaś pilnie przegłosować zmianę nawzwy ronda na aktualną czyli Rondo Św. Jana Pawła II

 8. ktoś napisał(a):

  A oni i tak nasadzą porzeczek jak na Krakowskiej i parkingu rynkowym.

 9. Pati napisał(a):

  Kochani, czy myślicie ze ktoś weźmie sobie do serca wasze uwagi ? Zgadzam sie z waszymi opiniami, ale wiem ze jak głośno sie powie swoje zdanie które jest inne ze zdaniem urzędu ,i milosciwie panujących w nim , to zostaniesz okrzyknięty lewakiem i KODowcem….. Taka teraz kultura zapanowała….

  • m napisał(a):

   Zgadza się, na nadanie nazw ulic czekają takie duże wsie jak Zalas, Sanka, Nowa Góra, Filipowice, Miękinia, a także Paczółtowice, Siedlec, Dubie, Żary, Frywałd oraz os. Czatkowice. Dlaczego w gminie Zabierzów, Alwernia możana było to przeprowadzić, przy okazji zrobić nakładki asfaltowe na ulicach, a w gminie Krzeszowice zajmować się i wydawać kasę na mniej istotne sprawy? Do pomnika JP2 może by coś kuria dołożyła?

  • ktoś napisał(a):

   urząd jest zakodowany od wojny.

 10. Jerzy napisał(a):

  No i po co mała architektura tzn. stanie pomnik-maszkaron?
  Zadbać o kwiaty, nie o jakieś porzeczki, które latem usychają i nikt o to nie dba, a obok chodniki kostropate, alejki na których można nogi połamać i zaniedbane, wręcz ohydne miejsce reprezentacyjne przy pomniku nieznanego żołnierza.

 11. primary napisał(a):

  A może pomnik Czatkożabki a zresztą Burmistrz i w tej sprawie porozmawia z mieszkańcami 🙂

  • kocio napisał(a):

   To jest pomnik-memoriał żabek przejechanych przez samochody w Czatkowicach na drodze obok. Zamiast pomnika – może jakoś ułatwić tym stworzeniom wędrówkę do stawów, a kierowcom – spokojną jazdę.

 12. Inna napisał(a):

  zamiast ewentualnych pomników,proponowałabym tablicę niewielkich rozmiarów z kamienia i na nim jedną z myśli Jana Pawła.natomiast zielona tablica umieszczona w klombie jest szpetna, jak już ktoś wspomniał.należałoby ją usunąć.

 13. zenon napisał(a):

  Na każdym skrzyżowaniu w Polsce powinny stać pomniki JP2 i każdy nowy kościół powinien być pod jego wezwaniem. Dodatkowo każda nowa szkoła powinna być imieniem JP2. Tylko tak możemy godnie upamiętnić JP2. Aaaaa, bym zapomniał; każda nowa ulica też powinna nosić imię JP2. Cóż za niedopatrzenie z mojej strony…

  • Anonim napisał(a):

   Jeszcze zapomniałeś o katastrofie smoleńskiej 🙂

   • zenon napisał(a):

    Tak, faktycznie, nie wiem co się ze mną dzieje. Oczywiście, powinniśmy w takim samym stopniu oddawać hołd tragicznie zestrzelonym ofiarom rozpylonej mgły.

    • jesteś napisał(a):

     beznadziejny 🙁 zenon. człowieczeństwa choć trochę życzę.

     • zenon napisał(a):

      A przepraszam bardzo, powiedziałem coś nie tak? Ja tylko powtarzam za Ministrem Obrony Narodowej. To komu tu brakuje człowieczeństwa?

    • irek napisał(a):

     wymuszony niby dowcip, załosne ze są takie wypowiedzi. /odp. zenon/

 14. Anonim napisał(a):

  JPII jest już passee, teraz stawiamy pomniki, tablice, nadajemy nazwy bohatersko spadłemu

 15. abu napisał(a):

  precz z dyktaturom kosciola

 16. abu napisał(a):

  Prawicowe chamy na ksiezyc lub Madagaskar kolonizowac ciemny lud

 17. abu napisał(a):

  lepszy analfabeta na swoim miejscu niz analfbeta i ignorant na szczytach wladzy

 18. JERZY napisał(a):

  No i sami widzicie i czytanie, nasza mała mieścino-gmina a ile jadu i braku wzajemnego poszanowania, każdy ma coś miłego, bądź złośliwego do powiedzenia, każdy, każdego może anonimowo zbluzgać, każdy ma przykre uwagi do burmistrza, do sąsiada a tylko nie do siebie samego.
  To taka moja dygresja, zastanawiam się tylko skąd ten podział, czy ta zajadłość idzie z góry, czy do góry.

  • noe napisał(a):

   Do kogo masz żal Jerzy? „Kto sieje wiatr ten zbiera burzę”. Zajadłość zdecydowanie idzie z góry. Za chwilę zacznie się jeszcze ignorowanie prawa. Skoro góra uważa, że prawo obowiązuje nas na dole, a ich nie dotyczy, takie reakcje będą coraz częstsze. Dochodzą do tego jeszcze te pokrętne tłumaczenia, głosowanie na dwie ręce (fajna gadka u Piaseckiego legendy solidarności, która totalnie zeszła na psy) szafowanie słowami patriotyzm, Ojczyzna, dzielenie ludzi na sorty itd. Słowo moralność, prawo przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Podobnie postępują pomazańcu boży idąc łeb w łeb z władzą. Stajemy się krajem bezprawia władzy. Wielkie obchody rocznicowe przysłaniające rzeczywiste problemy ( wyrzucanie przy okazji w błoto wielkich pieniędzy). „Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było” Amen.

 19. edo napisał(a):

  Witajcie podobno wywalili Tomasza Piechotę

 20. Anonim napisał(a):

  A ogłoszony jest nowy konkurs, bo jakoś nie mogę go nigdzie znaleźć, a już dawno mówili, że zastąpi go radna z Tenczynka, która ma wygórowane ambicje w tej dziedzinie.
  Ale na miejscu burmistrza, aby dodać świeżej krwi tutejszej kulturze, imprezom, wybrałbym zupełnie kogoś nowego, niezależnego od kliki i upolitycznień.

 21. Anonim napisał(a):

  … i może nareszcie doświadczonego fachowca w dziedzinie kultury i sztuki poszukają, nie koniecznie speca od wuefu.

 22. rex napisał(a):

  Zapamiętajcie piękne zdjęcie Ronda JPII wykonane przez Pana Bulicza. Myślę, że powstanie coś takiego jak witacz przy Biedronce lub nowa zieleń na Targowej, Rynek w Nowej Górze i wiele inwestycji …..

 23. ex_treme napisał(a):

  Hahaha.
  Mamy już Aleję Solidarności, mamy Rondo im. JPII, teraz będzie pomnik, jeszcze tylko któryś most nazwijmy im. Lecha Kaczyńskiego i status miasta powiatowego mamy w kieszeni.
  A gdyby jedynie słuszna władza powzięła wątpliwość, to jeszcze szykanę na Grunwaldzkiej nazwijmy imieniem rządów platformy, bo jest ona – jak one – nieudolna.

Pozostaw komentarz